Jump to content

Pożegnanie Mars Global Surveyor'a


Recommended Posts

Na zawsze utracono łączność z sondą Mars Global Surveyor, która pracowała na orbicie Marsa przez 10 lat - dłużej niż jakikolwiek inny wysłany na Czerwoną Planetę. Jako pierwsza zastosowała technikę hamowania atmosferycznego, sporządziła mapę powierzchni Marsa, zbadała atmosferę, pole magnetyczne i wnętrze planety. Niestety, 2 listopada 2006 roku utracono z nią kontakt, którego mimo usilnych prób nie udało się odzyskać. NASA ustaliła przyczyny awarii i chce, aby "śmierć" MGS nie poszła na marne.

 

http://news.astronet.pl/news.cgi?5579

Link to comment
Share on other sites

Ale ten czas leci, pamiętam jak ja i połowa świata ;) śledziła to lądowanie i pierwsze kroki sondy na Marsie. Pamiętam problemy ze spadochronem i drżenei czy da się je ominąć, itd, itd... Zainteresowanie było ogromne a NASA spisywała się na medał podsyłając w necie sporo materiałów.

Link to comment
Share on other sites

Chodzi o misję na Marsa Pathfinder? Pamiętam to też , miałem około 10 lat jak lądowała ekscytowałem się tym. Chodziło oto, że to był chyba pierwszy łazik na Marsie.. zawsze lubiłem jak podawali jakieś ciekawe rzeczy o astronomi w wiadomościach :D

Link to comment
Share on other sites

No ale pamiętajmy, że Mars Pathfinder i MGS należały do jednego 'rzutu' NASA na Marsa. :) (Prócz tych misji wystrzelono jeszcze Mars 96, która niestety wróciła szybko na Ziemię - czy pamięta o niej ktoś).

 

W zasadzie od tych, bardzo udanych i zaskakujących, misji (i meteorytu ALH84001) zaczęła się współczesna inwazja na Marsa, ze wszystkimi późniejszymi orbiterami i łazikami razem wziętymi - no i oczywiście ze wszystkimi odkryciami!

 

Czy pamiętacie 10 lat temu, gdy Mars Pathfinder lądował na Marsie, to w telewizji był program 'na żywo' z Charlesem Duke? Jak na tamte czasy ;) było to całkiem ciekawe...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.