Skocz do zawartości

Zachodzące Słońce nad morzem


skrzypas

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiedziałem zbytnio gdzie ten temat umieścić. Ale ostatnio Słoneczko zachodzi za wodę, bez żadnych mgieł, chmur itp, a są to przecież zjawiska atmosferyczne :D

 

Mozaika zdjęć zachodu nad Bałtykiem:

 

calosc.jpg

 

Może kiedyś uda mi się postawić teleskop gdzieś przy plaży i zrobić przez niego zachód z molo w tle B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś wie, jakie warunki atmosferyczne muszą być spełnione aby złapać takie zjawisko?

Jedynym koniecznym warunkiem jest krystaliczne powietrze. Wystarczy niewielka ilość pyłów w powietrzu, żeby wyciąć środkową i krótką część widma, i wtedy zostaje tylko czerwień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładna składanka.

 

Co do warunków, to na pewno niski horyzont (preferowany jest tu brzeg morza tudzież oceanu) chociaż zielony błysk występuje również na lądzie na dużej płaskiej przestrzeni obserwowany np. z budynku. Ważne jest również czyste powietrze, wolne od mgły, smogu, zapylenia więc staraj się unikać dużych miast szczególnie tych położonych na terenach podmokłych z wilgotnym klimatem.

 

Przy fotografii ważna jest odpowiednio dobrana ogniskowa. Przy zbyt krótkiej słonko będzie zbyt małe by dostrzec szczegóły. Poniżej 150 mm fotografia nie pokaże wszystkich szczegółów widocznych gołym okiem od 300 mm zaczyna ujawniać więcej.

 

Różne warunki atmosferyczne powodują różne rodzaje zielonego błysku. Zazwyczaj należy spoglądać na poziomie pewnych termicznych struktur które powodują powstawanie miraży np. powierzchnia otoczona chłodniejszym od niej powietrzem, nad morzem najczęściej zimą rzadziej wiosną. Dobre warunki występują w dzień po przejściu zimnego frontu.

Najlepiej siedzieć nad samą linią wody tak by patrzeć tuż nad fale. Jest szansa zauważenia podwójnego błysku kiedy zaraz po pierwszym z pozycji siedzącej wyskoczymy do góry.

 

Najczęściej fotografowane błyski występują podczas inwersji tuż ponad nią (warunki takie występują najczęściej pożną wiosną i wczesnym latem). Im wyżej się znajdujesz tym większa pewność że poniżej znajduje się inwersja jednak wraz z wzrostem wysokości zielony błysk będzie mniejszy. Inwersja częściej występuje na wyższych szerokościach geograficznych niż niższych.

 

Inne rodzaje zielonych błysków występują ponad szczytami chmur, nad odległymi górami lub pod bardzo silną inwersją. Kilka sekund po zachodzie słońca może również wystąpić "zielony promień"

 

Podane powyżej "zasady" pozwalają na zmaksymalizowanie możliwości dostrzeżenia zielonego błysku, jednak występuję on również przy warunkach zupełnie odbiegających od tych optymalnych.

 

Powyższe streściłem z tej stronki. Jest to kopalnia wiedzy o tym zjawisku. Mam nadzieję że czegoś nie przekręciłem w moim łamanym angielskim, jeśli ktoś zauważy jakiś błąd proszę o poprawienie.

Dodam że sam nigdy nie widziałem zielonego błysku, planuje takowy upolować jednak myślę że z naszego kraju będzie to dosyć trudne, no chyba że miałbym całoroczny dostęp do morza i odrobinę szczęścia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś widziałem niebieski błysk. Było to przy wschodzie Słońca, ale długo po tym jak tarcza pojawiła się na horyzoncie. Była już widoczna w całości, kiedy nad Słońcem pojawił się na kilka chwil taki mały "odszczepieniec" i zanim złączył się z górną krawędzią tarczy Słońca - wyraźnie zaświecił na niebiesko.

 

Zielony promień widziałem wielokrotnie, ale chyba tylko raz nad morzem. Zazwyczaj widywałem go w momencie, gdy tarcza Słońca chowała się za odległymi górami, a kilka razy - jak w przypadku opisanego wyżej niebieskiego promienia.

 

Zjawisko zielonego promienia tak naprawdę jest dosyć powszechne. Wystarczy czyste powietrze i w miarę "ostry" horyzont i prawdopodobieństwo jego wystąpienia jest spore. Inna sprawa, że zazwyczaj jest to zjawisko mało efektowne, dostrzegalne tylko z pomocą optyki i dużej porcji dobrej woli, jak w przypadku fotki, którą zrobiłem w styczniu 2006. Widać tam tylko strzępek zielonego promienia. Faktycznie przez lornetkę wyglądało to dużo lepiej, ale trudno jest tak ustawić parametry zdjęcia, żeby się nie prześwietliło.

Czasem jednak, w wyjątkowych warunkach zjawisko jest naprawdę efektowne, kiedy przez kilka sekund krawędź Słońca jarzy się intensywną zielenią. Tak czy inaczej, nawet w takim przypadku do obserwacji potrzebna jest lornetka.

 

DSC_1753_850.jpg

 

Chyba wezmę się w garść i zapoluję na greenflash z prawdziwego zdarzenia B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.