Jump to content

Zachodzące Słońce nad morzem


skrzypas
 Share

Recommended Posts

Nie wiedziałem zbytnio gdzie ten temat umieścić. Ale ostatnio Słoneczko zachodzi za wodę, bez żadnych mgieł, chmur itp, a są to przecież zjawiska atmosferyczne :D

 

Mozaika zdjęć zachodu nad Bałtykiem:

 

calosc.jpg

 

Może kiedyś uda mi się postawić teleskop gdzieś przy plaży i zrobić przez niego zachód z molo w tle B)

Link to comment
Share on other sites

Najwięcej zdjęć zrobiłem przy końcu zachodu, z nadzieją że uda mi się zarejestrować zielony błysk. Niestety nie wystąpił podczas tego zachodu. Czy ktoś wie, jakie warunki atmosferyczne muszą być spełnione aby złapać takie zjawisko?

Link to comment
Share on other sites

Czy ktoś wie, jakie warunki atmosferyczne muszą być spełnione aby złapać takie zjawisko?

Jedynym koniecznym warunkiem jest krystaliczne powietrze. Wystarczy niewielka ilość pyłów w powietrzu, żeby wyciąć środkową i krótką część widma, i wtedy zostaje tylko czerwień.

Link to comment
Share on other sites

Bardzo ładna składanka.

 

Co do warunków, to na pewno niski horyzont (preferowany jest tu brzeg morza tudzież oceanu) chociaż zielony błysk występuje również na lądzie na dużej płaskiej przestrzeni obserwowany np. z budynku. Ważne jest również czyste powietrze, wolne od mgły, smogu, zapylenia więc staraj się unikać dużych miast szczególnie tych położonych na terenach podmokłych z wilgotnym klimatem.

 

Przy fotografii ważna jest odpowiednio dobrana ogniskowa. Przy zbyt krótkiej słonko będzie zbyt małe by dostrzec szczegóły. Poniżej 150 mm fotografia nie pokaże wszystkich szczegółów widocznych gołym okiem od 300 mm zaczyna ujawniać więcej.

 

Różne warunki atmosferyczne powodują różne rodzaje zielonego błysku. Zazwyczaj należy spoglądać na poziomie pewnych termicznych struktur które powodują powstawanie miraży np. powierzchnia otoczona chłodniejszym od niej powietrzem, nad morzem najczęściej zimą rzadziej wiosną. Dobre warunki występują w dzień po przejściu zimnego frontu.

Najlepiej siedzieć nad samą linią wody tak by patrzeć tuż nad fale. Jest szansa zauważenia podwójnego błysku kiedy zaraz po pierwszym z pozycji siedzącej wyskoczymy do góry.

 

Najczęściej fotografowane błyski występują podczas inwersji tuż ponad nią (warunki takie występują najczęściej pożną wiosną i wczesnym latem). Im wyżej się znajdujesz tym większa pewność że poniżej znajduje się inwersja jednak wraz z wzrostem wysokości zielony błysk będzie mniejszy. Inwersja częściej występuje na wyższych szerokościach geograficznych niż niższych.

 

Inne rodzaje zielonych błysków występują ponad szczytami chmur, nad odległymi górami lub pod bardzo silną inwersją. Kilka sekund po zachodzie słońca może również wystąpić "zielony promień"

 

Podane powyżej "zasady" pozwalają na zmaksymalizowanie możliwości dostrzeżenia zielonego błysku, jednak występuję on również przy warunkach zupełnie odbiegających od tych optymalnych.

 

Powyższe streściłem z tej stronki. Jest to kopalnia wiedzy o tym zjawisku. Mam nadzieję że czegoś nie przekręciłem w moim łamanym angielskim, jeśli ktoś zauważy jakiś błąd proszę o poprawienie.

Dodam że sam nigdy nie widziałem zielonego błysku, planuje takowy upolować jednak myślę że z naszego kraju będzie to dosyć trudne, no chyba że miałbym całoroczny dostęp do morza i odrobinę szczęścia

Link to comment
Share on other sites

Kiedyś widziałem niebieski błysk. Było to przy wschodzie Słońca, ale długo po tym jak tarcza pojawiła się na horyzoncie. Była już widoczna w całości, kiedy nad Słońcem pojawił się na kilka chwil taki mały "odszczepieniec" i zanim złączył się z górną krawędzią tarczy Słońca - wyraźnie zaświecił na niebiesko.

 

Zielony promień widziałem wielokrotnie, ale chyba tylko raz nad morzem. Zazwyczaj widywałem go w momencie, gdy tarcza Słońca chowała się za odległymi górami, a kilka razy - jak w przypadku opisanego wyżej niebieskiego promienia.

 

Zjawisko zielonego promienia tak naprawdę jest dosyć powszechne. Wystarczy czyste powietrze i w miarę "ostry" horyzont i prawdopodobieństwo jego wystąpienia jest spore. Inna sprawa, że zazwyczaj jest to zjawisko mało efektowne, dostrzegalne tylko z pomocą optyki i dużej porcji dobrej woli, jak w przypadku fotki, którą zrobiłem w styczniu 2006. Widać tam tylko strzępek zielonego promienia. Faktycznie przez lornetkę wyglądało to dużo lepiej, ale trudno jest tak ustawić parametry zdjęcia, żeby się nie prześwietliło.

Czasem jednak, w wyjątkowych warunkach zjawisko jest naprawdę efektowne, kiedy przez kilka sekund krawędź Słońca jarzy się intensywną zielenią. Tak czy inaczej, nawet w takim przypadku do obserwacji potrzebna jest lornetka.

 

DSC_1753_850.jpg

 

Chyba wezmę się w garść i zapoluję na greenflash z prawdziwego zdarzenia B)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.