Skocz do zawartości

ISS


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Ukłony dla wszystkich strzelających w Iss, wspaniałe fotki. Ja jestem ciekawy kto pierwszy uchwyci kosmonaute-stawiam pierwszemu :Beer: . Jeśli dobrze pójdzi to od nowego roku dołącze ponownie do grona łowców ISS.

 

Pozdro Mario33

 

Chyba wykonalne ale pod warunkiem, że oddaliłby się na znaczną odległość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba wykonalne ale pod warunkiem, że oddaliłby się na znaczną odległość.

 

A to raczej nie za często się zdarza.

ALE - podczas następnej misji - STS-119 na ISS zostanie dowieziony zestaw paneli słonecznych. Możliwe, że będą potrzebne jakieś spacerki kosmiczne - ot, choćby dlatego, że coś nie pójdzie z podczas rozwijania. :) I wtedy można uchwycić takiego astronautę. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Podziwiam Wasze zdjęcia i dziś przypomniałem sobie że ja też kiedyś zrobiłem podobne, ale ..... od środka MIRa. Teraz to już historia. To są fotki nadawane kiedyś z MIRa jako SSTV, czyli tzw. telewizja amatorska (amatorska - używana przez krótkofalowców). Zamieszczam fotki poniżej.

image003.jpg

image004.jpg

image005.jpg

Edytowane przez piotrs
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Devart, też ten przelot widziałem, Syncie chłodziłem nieco dłużej, bo jakieś 35 minut, w międzyczasie ją kolimując:

th__MG_0054.jpg th__MG_0066.jpg th__MG_0075.jpg

 

Fotki z Synty + Tcx3 (mam nadzieję, że jeszcze tej zimy sprawię sobie z powrotem Barlowa x2). Tym razem postanowiłem zdjąć filtr UV (czego nie robiłem od samego początku posiadania 40d) i dochodzę do wniosku, że chyba czas zabrudzić nieco matrycę (wygląda na to, że filtr powoduje, większe niż przypuszczałem, straty w jakości obrazu). ISO 1600, 1/500-1/640 sek

Edytowane przez grztus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam:) Chciałem się dowiedzieć się dowiedzieć czy na moim Viven 110/1035 z okularem 8, 10, 25 jestem w stanie zobaczyć ISS tak jak na waszych zdjęciach?? Czy raczej za małe powiększenie czy za słaby teleskop? I na jakim powiększeniu jest np. zrobione powyższe zdjęcie "Janus-a"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

krztop - tak wygląda pełna klatka z Synty 1200mm na powiększeniu odpowiadającym okularowi około 25mm KLIK - zmniejsz ten obrazek do powierzchni pola okularu, otrzymasz w przybliżeniu widok na 25mm.

Tyle, że w czasie obserwacji stacja może wydawać się dużo jaśniejsza (przynajmniej dla jasności od -4mag) i możesz mieć problem z odróżnianiem szczegółów. Co do okularów poniżej 25mm - będzie ci szalenie trudno utrzymać stację w polu widzenia przez dłuższy czas, zwłaszcza poniżej 10mm - jednak jest to jako tako możliwe, zwłaszcza jeśli ruchy twojego teleskopu są w miarę płynne.

Nie sugeruj się też widokiem na zdjęciach, gdyż jest to wycinek z pełnego rozmiaru fotki, na matrycach rzędu 8mpx i więcej - zarówno piksele robią tu swoje, jak i zamrożenie ruchu ISS-a w kadrze na 1/640 sek lub krótszych czasach.

 

Jedno jest jednak pewne, spróbuj - frajdę będziesz miał niesamowitą B)

Edytowane przez grztus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już poruszono ten temat, to jakie dokładnie akcesoria używasz Grztusie to focenia ISS przez Syntę 10? Czyli co i jak po kolei łączysz. Rozumiem, że odpowiednie redukcje plus body i barlow (tylko jaki - Vixena za ok. 100 zł czy coś lepszego np. Celestrona za 350 zł), tak?

 

Pytam się bo planuje zakup Synty 10 no i Canona 450D lub w ostateczności 1000D (zalezy jak będzie z kasą :)).

Edytowane przez kuba_mar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety pogoda paskudna, tylko dołuje

ale przy okazji, dziś na SpaceWeather.com jest świetne porównanie rozmiarów kątowych ISSa do Wenus:

 

ralf_vandebergh1.jpg

zdjęcie Ralfa Vandebergha z Holandii z http://www.spaceweather.com/index.php

 

to chyba najlepiej obrazuje możliwość obserwacji ISS przez teleskop i koniecznych powiększeń (przynajmniej teoretycznie ;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.