Skocz do zawartości

ISS


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

W ciągu ostatnich kilku dni zaobserwowałem bardzo jasne przeloty ISS

24 maja przyczaiłem się na wieczorny przelot , nawet wcześniej nie sprawdzając prognozowanej jasności.

Ale to co zobaczyłem naprawdę przeszło moje najśmielsze oczekiwania, gdy stacja osiągnęła ok.-3 mag wydawało mi się, że już nie pojaśnieje, ponieważ minęła już najwyższe położenie na niebie. A tu niespodzianka, nagle pojaśniała i maksymalną jasność oceniłem na -7 mag.

To była naprawdę flara ISS :):szczerbaty:

Piszą o podobnych obserwacjach na spaceweather:

http://www.spaceweather.com/archive.php?vi...5&year=2009

Panele słoneczne doskonale spełniają swoją rolę. :D

Czy zaobserwowaliście coś podobnego?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzychu, tez to widzialem (Gorlice, od Tarnowa ok 45km w lini prostej). Wogole nie planowalem obserwacji ISS-a bo mialem troche w ogrodzie jeszcze do skonczenia. W pewnym momencie popatrzylem w niebo zaciekawiony "co tam slychac" i nagle z moich ust padlo "o ku...." Ten widok mnie powalil. Tak jasnego przelotu ISS-a w zyciu nie widzialem.

 

To jak dojdziemy sprzętowo do 25 cali to wtedy może takie zdjęcię będzie możliwe:

 

http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap070628.html

 

Czego Wszystkim życzę!

 

Warpal. Czekam kiedy Ty pokazesz nam takie cudo :)

Edytowane przez ADFOTO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pewnym momencie popatrzylem w niebo zaciekawiony "co tam slychac" i nagle z moich ust padlo "o ku...." Ten widok mnie powalil. Tak jasnego przelotu ISS-a w zyciu nie widzialem.

Dokładnie miałem tak samo :szczerbaty:

Wtedy naprawdę zostałem porażony jasnością stacji. Po prostu nie chciało mi się wierzyć że to była ISS.

Oby więcej takich niespodzianek. :)

Edytowane przez Astrokrzychu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 maja przyczaiłem się na wieczorny przelot , nawet wcześniej nie sprawdzając prognozowanej jasności.

Ale to co zobaczyłem naprawdę przeszło moje najśmielsze oczekiwania, gdy stacja osiągnęła ok.-3 mag wydawało mi się, że już nie pojaśnieje, ponieważ minęła już najwyższe położenie na niebie. A tu niespodzianka, nagle pojaśniała i maksymalną jasność oceniłem na -7 mag. /.../

Czy zaobserwowaliście coś podobnego?

Tak, na Kudłaczach pod koniec jej przelotu.

 

MK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucam swoje trzy grosze do fotki Janusa. Wydaje mi się, że w naszych warunkach nie ma szans zobaczyć PMA, bo są to obiekty wielkości człowieka (no może 2-3x większe od nich :P ).

 

Prócz tego zastanawiam się, co takiej jest za Zwiezdą - to chyba ostatni Sojuz TMA-14?

 

Jutro startuje Sojuz TMA-15 wraz z Ekspedycją 20. Będzie się działo! Po raz pierwszy w kosmosie na stałe będzie mieszkać 6 osób.

Co to oznacza dla fotografujących z Ziemi? Większy ruch! Więcej Sojuzów, Progressów, wahadłowce (jeszcze przez kilkanaście miesięcy), na dodatek ATV (choć ATV-2 to chyba dopiero 2011 rok) oraz japońskie HTV! :)

 

(A może i nawet prywatne statki w ramach programu COTS - jeśli się uda... ).

ISS_Kanarkus_ver.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to co zobaczyłem naprawdę przeszło moje najśmielsze oczekiwania, gdy stacja osiągnęła ok.-3 mag wydawało mi się, że już nie pojaśnieje, ponieważ minęła już najwyższe położenie na niebie. A tu niespodzianka, nagle pojaśniała i maksymalną jasność oceniłem na -7 mag.

To była naprawdę flara ISS :):szczerbaty:

Czy zaobserwowaliście coś podobnego?

 

Muszę przyznac, że jest to efektowne zjawisko, mi się udało sfocic coś takiego. Pozdrawiam.

fleszgo.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanarkusmaximus, wielkie dzięki za uzupełnienie elementów na fotce i zwrócenie uwagi na Progress M-66 znajdujący się za Zwezdą. Jeszcze raz wielkie dzięki. Pozdrawiam.

 

 

Tylko tak się wtrącę, że za Zwezdą jest Soyuz TMA-14, nie Progress :). Obecnie jedyny Progress zadokowany do stacji (M-02M) przycumowany jest do Pirsu, także na fotce go nie widać :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Ponieważ wilgotność sięga 95% na sensowne zdjęcie nie ma szans.

Mały zatem eksperyment

Poniżej crop z pełnej klatki (raczej z 2) w zestawieniu - Taurus, barlowx2, telekonwerterX2 = 7220mm (w przeliczeniu na pełna klatkę dla Sony a700 x1,5 daje 10,83 m :D ).

 

iss&pr33.JPG

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wasze fotki w tym wątku powalają na kolana. :notworthy:

 

Wczoraj, próbowałem coś zdziałać, ale nie wyszło mi to zbyt dobrze. Nie udało mi się ustawić ostrości.

O ile z utrzymaniem celu w krzyżu szukacza nie mam najmniejszego problemu, to z jednoczesnym ostrzeniem i śledzeniem ISS w wizjerze aparatu nie mogę sobie poradzić. <_<

Podczas kolejnego przeloty było jeszcze gorzej.

 

Sky-Watcher 200/1200, Canon EOS 350D + Vixen Barlow x2/1,25".

 

iss.jpg

Edytowane przez ansmann
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!

To i ja pokusiłem sie o zrobienie zdjecia ISS

To moje pierwsze zdjecie.Zrobione wczoraj(tzn juz dzisaj) w drugim przelocie o 00.20

Newton 200/1000mm ognisko główne Canon 350D ISO 800 1/500s.

Oczywiscie crop.

 

 

 

 

 

78427564.jpg

Edytowane przez tomciol24
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)to z jednoczesnym ostrzeniem i śledzeniem ISS w wizjerze aparatu nie mogę sobie poradzić. <_<

(...)

iss.jpg

 

Z tym to ja też nie umiem sobie poradzić. Dlatego najpierw ostrzę na gwieździe albo (jeśli jest) na Księżycu lub jakiejś planecie (aktualnie Jowisz) i blokuję wyciąg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś tak właśnie zrobiłem. Kilka minut przed przelotem ustawiłem ostrość na gwieździe przy pomocy maska Bathinova. Następnie śledziłem stację za pomocą szukacza. Niestety nic z tego nie wyszło (fotka w załączniku). Jeżeli przy wszystkich swoich zdjęciach ustawiasz ostrość na gwieździe, to znaczy, że ja musiałem zrobić coś nie tak (wysunął się wyciąg?). Następnym razem postaram się jak najdokładniej ustawić ostrość przed przelotem.

 

Dziękuję za pomoc.

 

iss2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.