Skocz do zawartości

ISS


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

Więc tak:

Jak podaje strona kosmonauta.net "Fizyczne odłączenie promu Discovery od ISS nastąpi w trakcie Flight Day 12" - czyli jutro. Jak wiemy oddokowanie od stacji potrwa trochę czasu... Przez kilka godzin prom będzie się odsuwał/odlatywał od stacji. Jutro ok. godziny 17.17 będzie przelot nad Polską... Jednak o tej porze będzie chyba jeszcze za jasno, aby coś zobaczyć. Kolejny przelot będzie o 18:50, ale będzie już krótko będzie widoczny, gdyż szybko wejdzie w cień ziemi. Co nie zmienia faktu, że będzie widoczny...!

Tak więc jeśli by nam pogoda dopisała to chyba byśmy spokojnie mogli zobaczyć dwa punkciki biegnące po niebie :) (tak mi się przynajmniej wydaje).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak:

Jak podaje strona kosmonauta.net "Fizyczne odłączenie promu Discovery od ISS nastąpi w trakcie Flight Day 12" - czyli jutro. Jak wiemy oddokowanie od stacji potrwa trochę czasu... Przez kilka godzin prom będzie się odsuwał/odlatywał od stacji. Jutro ok. godziny 17.17 będzie przelot nad Polską... Jednak o tej porze będzie chyba jeszcze za jasno, aby coś zobaczyć. Kolejny przelot będzie o 18:50, ale będzie już krótko będzie widoczny, gdyż szybko wejdzie w cień ziemi. Co nie zmienia faktu, że będzie widoczny...!

Tak więc jeśli by nam pogoda dopisała to chyba byśmy spokojnie mogli zobaczyć dwa punkciki biegnące po niebie :) (tak mi się przynajmniej wydaje).

 

No cóż, bazuję na danych z calsky.com i tam nie podają widocznego przelotu na jutro. ISS i owszem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, bazuję na danych z calsky.com i tam nie podają widocznego przelotu na jutro. ISS i owszem.

 

No cóż, nie maiłem racji. Czasem trzeba się kierować logiką a nie netem ;)

Koledze Klapaucius'owi zwracam honor ;)

 

A to dzisiaj mimo niesprzyjających okoliczności przyrody. Disco w czasie flayaround. Tym razem w akcji Lunt i DMK 41.

Tym razem dedykowane Żonie mej za wysoki WAF:

th_DiscoverySTS133fa11-03-0714-05-37.jpg

Edytowane przez warpal
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również wykorzystałem bliskość dzisiejszego pasa tranzytu ISS i Discovery na tle Słońca i uwieczniłem oba obiekty na zdjęciu:

 

ISS-STS.jpg

(ogniskowa 500 mm)

 

W przeciwieństwie do Warpala miałem idealną pogodę a dodatkowo wybrałem się prawie do samego centrum pasa tranzytu.

Edytowane przez kuba_mar
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś niesamowitego! Dosłownie przed chwilą wyciągnąłem moją zakurzoną lornetkę aby pooglądać samoloty na tle zachodzącego słońca, oglądam sobie jakiegoś wielkiego boeinga lecącego na zachód, patrzę a tu coś po niebie snuje jakiś punkcik z zachodu na wschód. Staje się coraz bardziej wyraźny i zaczyna mi przypominać jakąś satelitę.. Można powoli dostrzec takie coś na kształt baterii słonecznych. Po chwili skojarzyłem godziny i zrozumiałem że o tej porze miał przelatywać ISS! Zdziwiło mnie to, że go widzę gdyż co prawda słońce już zaszło, ale było jeszcze bardzo widno! Gołym okiem nic nie było widać natomiast przez lornetkę normalnie widziałem kształt stacji! Jeszcze nigdy jej tak dobrze i ostro nie widziałem...

Gdy oglądam ISS pod normalnym ciemnym niebem to widzę zawsze tylko rozmazany świetlisty punkt, natomiast teraz dobrze można było odróżnić jasny środek i mniej widoczne panele! Czy to możliwe, czy poniosła mnie wyobraźnia? Moja lornetka to 20x50... Tak jak mówię - nigdy jeszcze nie widziałem tak wyraźnie stacji, światło wgl. się nie rozmazywało...

P.S.

Teraz dopiero tak zauważyłem, że ten topic leży w dziale "astrofotografia" i jesli ten dział nie jest najlepszy do rozważania na takie tematy to przepraszam.:)

Edytowane przez klapaucius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś niesamowitego! Dosłownie przed chwilą wyciągnąłem moją zakurzoną lornetkę aby pooglądać samoloty na tle zachodzącego słońca, oglądam sobie jakiegoś wielkiego boeinga lecącego na zachód, patrzę a tu coś po niebie snuje jakiś punkcik z zachodu na wschód. Staje się coraz bardziej wyraźny i zaczyna mi przypominać jakąś satelitę.. Można powoli dostrzec takie coś na kształt baterii słonecznych. Po chwili skojarzyłem godziny i zrozumiałem że o tej porze miał przelatywać ISS! Zdziwiło mnie to, że go widzę gdyż co prawda słońce już zaszło, ale było jeszcze bardzo widno! Gołym okiem nic nie było widać natomiast przez lornetkę normalnie widziałem kształt stacji! Jeszcze nigdy jej tak dobrze i ostro nie widziałem...

Gdy oglądam ISS pod normalnym ciemnym niebem to widzę zawsze tylko rozmazany świetlisty punkt, natomiast teraz dobrze można było odróżnić jasny środek i mniej widoczne panele! Czy to możliwe, czy poniosła mnie wyobraźnia? Moja lornetka to 20x50... Tak jak mówię - nigdy jeszcze nie widziałem tak wyraźnie stacji, światło wgl. się nie rozmazywało...

P.S.

Teraz dopiero tak zauważyłem, że ten topic leży w dziale "astrofotografia" i jesli ten dział nie jest najlepszy do rozważania na takie tematy to przepraszam.:)

 

Oczywiście, że możliwe! Widziałem panele ISS w 12x50, więc i Tobie na pewno się nie wydawało. Pod ciemnym niebem jest trudniej, bo ISS ma często jasność -2.5;-3.5 mag, więc może mocno dawać po oczach i trudniej dostrzec kształt. Gratuluję udanej obserwacji i życzę jeszcze więcej :)

 

Pozdrawiam

Kacper

Edytowane przez Astro-nom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

Dzisiejszy podwójny tranzyt ISS i Endeavoura STS-134:

iss---sts.jpg

 

Zdjęcia obrobione troszkę na szybko. Jakością nie powala, ale najważniejsze, że udało mi się to uwiecznić na fotografii. Co ciekawe ISS poruszała się po tarczy w kierunku "godziny piątej", natomiast prom "od dołu" tarczy i to po linii falistej. Ciekawe jaki dokładnie wtedy manewr wykonywał? Poza tym czekam co tam udało się złapać koledze Warpalowi (bo zapewne też wykorzystał okazję do złapania tego przelotu).

Edytowane przez kuba_mar
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie tak sobie w sumie. Jednej rzeczy się nauczyłem - nie da się tranzytu zrobić z ręki :) Czyli - refraktor z barlow'em i aparat.

Ale miałem back up w postaci Lunta, DMK41 i Astrotrack'a, więc na pamiątkę jest.

E_ISS_30_05_2011_075814cc.jpg

 

Kuba - prom leciał za, to było 5 minut po tym jak oddalił się od stacji o 10 000 stóp. Naprawdę nie wiem co to było, sprawdziłem na calsky i o tej porze nic innego nie miało przelatywać.

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wyczytałem, czas przelotu ISS czy wahadłowca przez tarczę to ok. 1 sek. Jak szybko wahadłowiec musiałby manewrować, by uwidoczniło się to na tarczy w postaci linii falistej ?

 

Ładną fotkę ISS, jeszcze z wahadłowcem, wykonał 25 maja Milan Antoš z czesko-słowackiego astroforum. Jak pisał w stosownym wątku, przelot na linii centralnej trwał 0,67 sek. Nie jestem w stanie określić, jak wtedy przebiegała linia centralna w miejscu Jego obserwacji...1306358261.jpg

 

Konfiguracja w chwili klapnięcia migawki starego Canona 300D na schemacie niżej, czas 1/4000sek. Więcej

szczegółów na astro4u ...

 

orientovan__+schema+sestavy++.jpg

Edytowane przez zbignieww
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

post-16177-0-17136300-1308053716_thumb.jpg 11.VI.2011

post-16177-0-79642300-1308053728_thumb.jpg 12.VI.2011

post-16177-0-76156800-1308053746_thumb.jpg 13.VI.2011

 

Zdjęcia robione Syntą 10", Barlow x2, Nikon D40x z okolic Płocka. Pierwsze 1/500s, drugie 1/1000s, trzecie 1/800s. Choć przeloty wysokie to trudno było ze względu na wilgoć. Ponadto środek nocy to zła pora - panele rzucają cień same na siebie. Lepiej fotografować tuż po zmierzchu lub przed świtem.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ISO 1600, teleskop prowadzę, staram się wyprzedzić, zatrzymać i jak trafi w środek szukacza strzelam zdjęcie wyzwalając migawkę z pilota.

 

No to jeśli mogę coś doradzić - staraj się prowadzić teleskop cały czas, bez zatrzymywania i strzelaj fotki seriami, efekt będzie zdecydowanie lepszy. Póki co są poruszone. Musiałbyś przy tej ogniskowej stosować czas co najmniej 1/2400 s, jak mówi teoria ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.