Skocz do zawartości

ISS


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

Niby tak, ale jak robiłem na 1/1000 czy 1/1250 z domu tą samą techniką, to nie było żadnego widocznego poruszenia i mimo że stacja była dalej, to zdjęcia wychodziły ostrzejsze http://forum.astropolis.pl/topic/35943-poranna-iss/ . Może to też kwestia idealnego trafienia w ostrość. Synta ma wyciąg bez mikrofokusera i trudno o naprawdę bardzo dobre wyostrzenie. Minimalny ruch wyciągiem i już nie ma ostrości

Edytowane przez macciej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 1 rok później...
  • 1 miesiąc temu...

ISS sobie śmiga i warto go obserwować, pozwolicie że przypomnę swój dawny pomysł z Astro4u

 

Jaki byłby idealny okular do obserwacji ISS ? Pewnie dający pole widzenia 40mm okularu a powiększenie 6mm. Ale takich okularów nie ma, czy może są ? a może coś pośredniego ? Jest jedno wyjście, mianowicie do okularu np. 25-40mm na ostatniej soczewce (ocznej) na kartonowej tulejce zamocować soczewkę o ogniskowej około 10-6mm jak na obrazku, przez co uzyskujemy na środku ogniskową ok. 8mm i spore powiększenie.

 

OkularISS.jpg

 

Problem polega na tym że możemy uszkodzić sobie powłoki dlatego lepiej użyć do eksperymentu gorszego okularu. Po włożeniu takiego okularu do wyciągu ustawiamy ostrość na środkowe soczewki a obraz z odsłoniętej soczewki ocznej pozostaje nieostry jednak to nie ma znaczenia bo będziemy go używać tylko do naprowadzania satelity na środek pola jak w szukaczu a obserwować zogniskowanym środkiem. Obserwowałem takim okularem kiedyś ISS. Widząc że nadlatuje wycelowałem przed nim szukaczem i szybko przeszedłem do okularu po chwili omiatania rejonu znalazł się w większym nieostrym polu widzenia i prowadzimy tak teleskop aby trafił na środek gdzie będzie ostry i dużo bardziej powiększony. Podstawą jest wygodne ustawienie się i zluzowany teleskop prowadzony ręcznie najlepiej trzymany za tubę ręką opartą o balustradę balkonu, Ja zakładam jeszcze coś z rękawem aby przesuwając rękę po balustradzie poślizg był płynny i obraz tak nie latał.

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Witam po raz pierwszy na tym zacnym forum :)

Po mojej osobistej dłuższej przerwie postanowiłem znów zaprząc mojego Nikosia do pracy. Efektem wczorajszy przelot ISS nad Krakowem. Między 22:53, a 23:03.

 

Po ponad półrocznej przerwie w robieniu nocnych zdjęć zapomniałem już nawet jak to szło z ustawieniami, więc są przerwy w smudze (1s przerwy między zdjęciami, ale ten Tie Fighter i tak leci jak szalony) naświetlanie 30s, ISO 100, f/3,5. Łącznie 6 klatek czystego przelotu, 20 na gwiazdy.

iss_trails.jpg

iss_alone.jpg

iss_legend.jpg

W sumie jak na widok na najjaśniejszą stronę Krakowa - Nowa Huta - wyszło całkiem ładnie :)

Choć niestety ta jasność przeszkodziła w złapaniu dwóch innych satelit, które w tym samym czasie przelatywały.

 

Jeszcze o sprzęcie bo astrofotograf ze mnie tylko z zamiłowania, nie z wyposażenia: Nikon D5200, Nikkor 18-105mm, f/3.5-5.6 lub 50mm, f/1.8.

Do zakupu teleskopu dopiero się przymierzam ale jak widzę ile tego jest... Na razie wystarcza Nikon ;)

 

P.S.

Jeśli coś zrobiłem nie tak z pisaniem posta, proszę o wybaczenie i szybkie poinstruowanie :)

Szybko się uczę ;)

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.