Skocz do zawartości

ISS


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...
  • 6 miesięcy temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Wiem, że nie jest to nic nadzwyczajnego, ale to moje pierwsze zdjęcie zbliżenia na ISS. Niestety przesadziłem z gain (będę oczywiście jeszcze podejmował kolejne próby).

Zrobiłem je w następujący sposób:

Dokładnie ustawiłem celownik laserowy na SCT 6" i gdy przelatywała stacja włączyłem nagrywanie avika z kamerki i mając poluzowane zaciski w montażu (EQ3-2) tak prowadziłem teleskopem, żeby laser "śledził" stację.

Ostatecznie na minutowym aviku tylko kilka razy stacja przeleciała przez kadr. Wybrałem najlepszą klatkę.

 

ISSa.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne próby ustrzelenia ISS.

Próbowałem już kamerką DFK (poprzedni post, zapowiadają się ciekawe rezultaty, tylko że mało trafień na kadr (matrycę) w ciągu 1 przelotu.

Poniżej dwie inne metody:

z godz.: 22:24 - Nikon D3100 z włączonym nagrywaniem filmu (30kl/s., 1280x720)

z godz.: 23:59 - też Nikon D3100, ale seria zdjęć z zablokowanym spustem migawki, 1/640s., ISO 3200, jasność +2.3

SCT 6", Telextender 3x.

Trudno porównać rezultaty, bo przelot o północy był nisko nad horyzontem (jakieś 40 stopni), a o 22:24 blisko zenitu.

 

ISS.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też wczoraj pierwszy raz próbowałem swoich sił z ISS. Nie bardzo wiedziałem jak się do tego zabrać. O 22:24 nic nie złapałem (Jednak paralaktykiem chyba jest ciężej). O północy zaczaiłem się przy jednej z gwiazd, przy której miał przechodzić tor lotu ISS i tym razem się coś złapało. Niestety troszkę mała skala ale już coś jest.

 

ISS.jpg

 

Orion Optics VX8 - NEQ-6 - CANON 450D MOD, 1/2500s + ISO1600

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś troszkę inna metoda. Nie zdążyłem ustawić teleskopu tak jak wczoraj na linii przelotu ISS i może dobrze bo musiałem na szybko improwizować. Dobrze że Żona postanowiła w tym samym czasie popatrzeć, to stanęła przy aparacie a ja tubą szukałem Stacji. No i efekt na pewno lepszy niż ostatnio. Poza tym prawie na każdej klatce udało się zarejestrować Stację.

 

PS: widać że we dwoje jednak nie tylko łatwiej iść przez życie ale też robić zdjęcia ISS :icon_wink:

ISS.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście - "co dwie głowy to nie jedna" i efekt dużo lepszy! :)

 

A ja łapałem przelot następny, ten przed północą. U mnie był on połączony z bliskim przelotem przy Jowiszu.

Rozstawiłem teleskop, ale pół godziny wcześniej i nie przypuszczałem, że Jowisz zdąży się schować za drzewami:(

 

Ale miałem też drugi zestaw - statyw fot. Nikon D3100 i obiektyw Nikkor 55-200mm - więc szybko oddaliłem się tak, by Jowisz "wzniósł się" nieco nad drzewa i machnąłem serię fotek (200mm, 0.5s., ISO 6400) - w 0.5s. przy tej ogniskowej z ISS zrobiło się "Pendolino" :)

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też wczoraj przypadkiem ustrzeliłem Iska, na swoje usprawiedliwienie mam tyle, że nie planowałem go łapać, kiedy go dostrzegłem był prawie w zenicie, miałem 3 sek na decyzję, aby łapać tym co mam poskręcane :)

 

Newton 305/1500 z ogniskowej 1500 ASI224MC jedna klatka 1:1

 

ISS-04062016.jpg

 

 

Gratulacje bardzo fajnie wyszło , czekam na następne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie Ci wyszło! Niesamowita skala i ilość szczegółów - widać praktycznie wszystkie moduły, które załapały się w kadrze. :icon_eek:

 

Szkoda tylko tego uciętego tyłka ISS'a. Ale podejrzewam, że przy tej skali i prędkości kątowej samo złapanie na ułamek sekundy obiektu w kadrze to loteria.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety, przy ręcznym prowadzeniu, takiej skali i rozmiarze matrycy, dość sporo zależy od szczęścia, bo wprawę pewną już mam. Nie da się przyrównać tego do sterowanych komputerowo pościgów montażami DD, jednak kiedyś miałem spreparowanego do tego celu Dobsona a obecnie dumam nad czymś jeszcze innym, oczywiście prostym mechanicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś o 20:55 CEST miałem widoczny z domu przelot ISS w pobliżu Księżyca.

SW ED 80/600 + Nikon D3200

ISO 200, czas 1/640 sek.

 

attachicon.gifb.jpg

attachicon.gifc.jpg

attachicon.gifd.jpg

 

I sama stacja w rozmiarze w jakim zarejestrowała się na matrycy.

 

attachicon.gifa.jpg

 

czemu nie wybrałeś się na linię tranzytu? :wassat:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.