Skocz do zawartości

ISS


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

Separacja w tej chwili to około kilometr, raczej nie ma szans na zobaczenie gołym okiem ISS i Sojuza obok siebie za 20 minut. 

Dodatkowo szanse zależą od tego do którego portu podchodzi Sojuz i jak ISS jest zorientowana w przestrzeni. A poza tym zdarzały się dokowania przed czasem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, lemarc napisał:

Pierwszy przelot chmury, drugi już była widoczna, ale w lornetce 10x50 nie dało się dostrzec niczego poza stacją.

U mnie odwrotnie pierwszy przelot ok, w lornetce 8x32 można było dostrzec zarys kształtu ISS,  chwilę po stacji nadleciał sojuz. Drugi przelot przykryły chmury. Miałem nadzieję zobaczyć dwa obiekty obok siebie ale z tego co piszesz wynika, że były już zbyt blisko siebie, aby je rozdzielić w małej lornetce. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Sebastianus napisał:

Zauwazylem twój post w ostatniej chwili. Ogladalismy z 8 letnim synem przelot nad naszym domem. Dzieki za info. Pozdrawiam.

Również oglądałem ze swoimi synkami, 8 i 9 letnimi. Potem wystawiłem teleskop i obserwowaliśmy Jowisza, Księżyc i Saturna .

 

A drugi przelot sfilmowałem lustrzanką :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja (i myślę, że większość) robię to tak, że najpierw ostrzę na jasnej gwieździe (albo planecie, jeśli jest). Również w oparciu o nią wyrównuję idealnie celownik (chyba lepszy tu jest optyczny lub red dot niż laserowy). Potem gdy nadlatuje stacja, to włączam nagrywanie obrazu z kamerki, albo jeśli lustrzanką robię, to w aparacie blokuję migawkę wężykiem spustowym. Potem już tylko podążanie celownikiem za stacją - oczywiście najlepsze zdjęcia wyjdą, gdy była w okolicy zenitu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MarcinSn napisał:

Ja (i myślę, że większość) robię to tak, że najpierw ostrzę na jasnej gwieździe (albo planecie, jeśli jest). Również w oparciu o nią wyrównuję idealnie celownik (chyba lepszy tu jest optyczny lub red dot niż laserowy). Potem gdy nadlatuje stacja, to włączam nagrywanie obrazu z kamerki, albo jeśli lustrzanką robię, to w aparacie blokuję migawkę wężykiem spustowym. Potem już tylko podążanie celownikiem za stacją - oczywiście najlepsze zdjęcia wyjdą, gdy była w okolicy zenitu.

 

Szkoda , że w montażu nie ma : goto ISS, and follow.:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.