Skocz do zawartości

ISS


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

Piękne :)

Ja próbowałem złapać w Krakowie sam przelot na tle (praaawie) Altaira. Ale nie dość, że się spóźniłem z łapaniem ostrości o jakieś 60 sekund (bo nie było nawet na czym - patrz dalej :D ), to jeszcze w Kraku tak dziś jasno, że na zdjęciu w totalnie bezchmurny wieczór wyszły całe trzy najjaśniejsze gwiazdy.

Bleeee. Jak żyć, Koledzy?! Jak żyć?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś jakiś pomysł, jak ustawić czas i wzmocnienie do kamerki MS LifeCam Cinema? Bo wszystko wychodzi super, tylko za jasno, a za każdym przelotem ISS ma inną jasność :)

 

ja używam do tego Wenus - ustawiam ekspozycję i gain tak żeby była nie prześwietlona a potem wydłużam nieco czas bo Wenus ma około -4mag a ISS w maksimum ma około -3,5mag

przy ciemniejszych przelotach robię podobnie tylko, że ekspozycję "kalibruję" na Jowiszu któy ma obecnie około -1mag

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

ja używam do tego Wenus - ustawiam ekspozycję i gain tak żeby była nie prześwietlona a potem wydłużam nieco czas bo Wenus ma około -4mag a ISS w maksimum ma około -3,5mag

przy ciemniejszych przelotach robię podobnie tylko, że ekspozycję "kalibruję" na Jowiszu któy ma obecnie około -1mag

Dobra rada, dzięki :) Jak będzie okazja, to wypróbuję. Czas starać się ustawiać jak najmniejszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

im mniejszy tym lepszy, ale trzeba mieć na uwadze zawsze maksymalny czas jako możemy stosować. Zależy od od ogniskowej

 

dla przykładu:

 

ogniskowa 1500mm -> ekspozycje max 1/1500s (0,7ms)

ogniskowa 2000mm -> ekspozycje max 1/2000s (0,5ms)

ogniskowa 4000mm -> ekspozycje max 1/4000s (0,3ms)

 

oczywiści z gainem też trzeba uważać bo ustawiony za wysoko zaszumi nam cały kadr

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 4 tygodnie później...

Pogoda w Anglii rozpieszcza (tak, zdarza się to częściej niż by się wydawało :P ) więc postanowiłem (przy okazji polowania na Perseidy), złapać ISS, która po 22:50 (23:50 w Polsce) znalazła się wewnątrz trójkąta letniego. Naświetlałem 45 sekund więc gwiazdy trochę pojechały ;)

3633d77a75b6cdbf.jpg

95157ff420fb52dc.jpg

Poniżej sama końcówka i "zgaśniecie" ISS. W bonusie satelita Cosmos 1975 :)

3431bf2eb5216944.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może takie głupie pytanie, ale czym najlepiej wycinać klatki z filmu? Dałoby się, żeby automatycznie wycięło klatki, w których jest coś więcej niż tylko czerń (byłoby super)? ;) Dodam jeszcze, że nagrywam kamerką MS Lifecam Cinema z Syntą 8 i programem SharpCap. Można jeszcze jakoś skrócić czas ekspozycji, bo tak jakby mi jeszcze trochę rozmazuje? Z jaką rozdzielczością mam nagrywać? Bo nagrywałem w HD ale przez to mam tylko 10fps. Lepiej tak zostawić, czy może ustawić rozdzielczość VGA w 30fps?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może takie głupie pytanie, ale czym najlepiej wycinać klatki z filmu? Dałoby się, żeby automatycznie wycięło klatki, w których jest coś więcej niż tylko czerń (byłoby super)? ;) Dodam jeszcze, że nagrywam kamerką MS Lifecam Cinema z Syntą 8 i programem SharpCap. Można jeszcze jakoś skrócić czas ekspozycji, bo tak jakby mi jeszcze trochę rozmazuje? Z jaką rozdzielczością mam nagrywać? Bo nagrywałem w HD ale przez to mam tylko 10fps. Lepiej tak zostawić, czy może ustawić rozdzielczość VGA w 30fps?

 

Szybka odpowiedź na twoje pierwsze pytanie - tak da się zautomatyzować ten proces. Wystarczy, że pobierzesz sobie program PIPP:

 

https://sites.google.com/site/astropipp/downloads

 

przejrzy on Twojego avika, wybierze klatki z ISS i dodatkowe wszystkie ładnie wycentruje i przytnie do zadanego rozmiaru :)

 

A co do drugiego pytania - ja bym zmniejszył do 640x480 lub do jakiegoś 800x600 żeby fps był większy, zawsze większa szansa na trafienie ISS

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Szybka odpowiedź na twoje pierwsze pytanie - tak da się zautomatyzować ten proces. Wystarczy, że pobierzesz sobie program PIPP:

 

https://sites.google.com/site/astropipp/downloads

 

przejrzy on Twojego avika, wybierze klatki z ISS i dodatkowe wszystkie ładnie wycentruje i przytnie do zadanego rozmiaru :)

 

A co do drugiego pytania - ja bym zmniejszył do 640x480 lub do jakiegoś 800x600 żeby fps był większy, zawsze większa szansa na trafienie ISS

Dziękuję bardzo za odpowiedź! Właśnie pobrałem ;) Co do rozdzielczości, to gdybym ją zmniejszył, to mam zwiększyć zoom? Zmniejszyłoby to pole widzenia. Nie wiem jak to jest rozwiązane, kiedy ustawiam mniejszą rozdzielczość niż ma matryca kamerki, a zoom jest ustawiony na najmniejszy. Zbiera informacje z co drugiego piksela?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.