Skocz do zawartości

ISS


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

Czy możesz podać dokładne godziny tych zdjęć?? Prawdopodobnie uchwyciłeś wahadłowiec tuż po manewrze RPM ( około 10 minut później), który wielu astromaniaków interesuje.
Zegarek w aparacie śpieszył się o 55 sekund względem UTC (już poprawiłem) zatem zdjęcie z promem jest z 17:46, czyli już po manewrze.

Dziękuję za wszystkie komentarze, sam jestem zaskoczony końcowym efektem, na pewno jest w tym sporo szczęścia. Radku, gratuluję próby, u mnie niestety 8/8 zachmurzenia, więc nawet dziś nie popatrzyłem.

 

Życzę wam udanych obserwacji, zwłaszcza jutro i we wtorek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zrobiłem mały eksperyment i sfotografowałem ISS z ręki teleobiektywem. Powiedziałem sobie, że jak będzie widać coś więcej niż punkt to będę hepi, no to jestem hepi :) Chociaż muszę przyznać, że do fotki Grztusa troszkę brakuje :Boink::notworthy:

 

DSC_4041.JPG

 

Nikon D300 + Sigma 100-300/4 APO, 1/800s, ISO 500.

 

Ja też próbowałem zdjątek z ręki moim kompaktem - Panasonic FZ18. No i wyszedł mi podłużny kształt koło ISS. Na manualu ustawiłem 1/125s i ISO 400 i to na ogniskowej 504 mm. Niestety ISS tak zasuwa na niebie, że nawet nie ma czasu spcjalnie eksperymentować z ustawieniami i trzeba czekać do następnego przelotu, żeby coś zmienić. W każdym razie widać jakieś tam kształty a nie tylko świecące punkty/plamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie zauważyć, że właśnie zaczął się spacer kosmiczny, który ma na celu zamontowanie Columbus'a na Stacji. Będzie on nadal trwać za kilka godzin, w czasie wieczoru w Europie. W tym czasie Columbus zostanie wyciągnięty z Atlantisa i zamontowany do Node 2.

 

Wiecie chyba co to oznacza? ;) Kto ma ładną pogodę, ten niechaj weźmie teleskop i aparat w dłoń!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżby była szansa na złapanie astronauty na zdjęciu? Hihi... :szczerbaty:

Ach, Radku, widziałem Twoje zdjęcie na spaceweather.com :) gratulacje!

 

 

Jeśli będzie mu kuper znacząco wystawać... To tak! :P

 

A na poważnie myślałem o złapaniu Columbusa w trakcie 'przeprowadzki'...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze,wyszedlem z wprawy ,ustawilem zbyt dluga migawke w kamerce:(

 

Clipboard01.jpg

 

To z dzisiejszego drugiego przelotu.

 

 

Na tej fotce błysk pochodzi od paneli słonecznych. Columbus jest jakby schowany i niewidoczny na tym zdjęciu. Chyba, że ta plama po prawej to Atlantis + Columbus + Node 2 + wszystkie inne fatałaszki (SSRMS itp).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja wrzucę coś od siebie - ISS sfotografowana Panasonikiem FZ18 na ustawieniach manualnych i ogniskowej 504 mm. Daje oryginalne cropy i żeby było lepiej widać jeszcze powiększone.

 

Kolejno od lewej po dwa zdjęcia z każdego przelotu:

-> przelot ISS i promu obok siebie 9 lutego br. 17:42-17:47 (niestety trochę za długa migawka i prześwietlone)

-> przelot ISS 11 lutego br. 18:23-18:27

-> przelot ISS 12 lutego br. 17:09-17:14

 

 

 

Zdjęcia ofkorz nie są szałowe, ale jak na takie bez telepa to całkiem fajne i coś tam widać. Jestem tylko ciekaw co to za "wystające" elementy na poszczególnych zdjęciach - panele, moduły. W necie natrafiłem kiedyś na jakiś program, który pokazuje jak zmienia się ustawienie ISS w trakcie przelotu, ale nie mogę sobie przypomnieć gdzie. Może wiecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie pogoda wczoraj dopisała i to znacznie lepiej niż się spodziewałem

 

ISS + Atlantis tuż przed dokowaniem! Przelot z 17:45, można klikać B)

th_iss_atlantis1.jpg th_iss_atlantis2.jpg

 

Na pierwszym zdjęciu Atlantis wyłania się z cienia powyżej stacji, na drugim jest na dole.

Sprzęt: Synta 10" + Soligor Barlow x2 + EOS 40D

 

A tu pełna klatka zmniejszona do 1024px, dla chcących zobaczyć moją perspektywę.

ISO 640, 1/320, pełny tryb ręczny.

 

EDIT: Dziś kolejny przelot i to ciekawszy, bo z Atlantisa będzie wystawać moduł Columbus :rolleyes:

 

 

Powiem jedno. Te foty rzuciły mnie na kolana :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Witam

Właśnie wróciłem z obserwów i na koniec udało się ustrzelić ISS, dodam że pierwszy raz. Coś tam widać

Synat 12" Barlow 2x canon 400D 1/200s ISO400

 

Świetna fotka Mariusz :notworthy: kurczę... fajna sprawa focić takie satelitki :D... ale to też trzeba umieć ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Witam,

 

jestem karłem, co ja mówię, zaplutym karłem z moimi fotkami przy prezentowanych tu zdjęciach (ukłony!) ale mam takie stricte techniczne pytanie.

 

Pewnej nocy postanowiłem spróbować, czy zwykłym aparatem mozna sfotografować ISS (wydawało mi się, że w związku z odległością, przy ogniskowej 300mm będzie naświetlony jeden, czy dwa pixele). Ku memu zdziwieniu fotka wyszła:

 

iss2-0053.jpg

(rozdzielczośc oryginalna)

 

iss4-0053.jpg

(powiększone)

 

Po ochłonięciu liczę sobie przewidywany rozmiar ISS w pixelach na matrycy mojego D80 przy ogniskowej 300mm...

 

szerokość stacji ISS (największy wymiar - tak znalazłem w internecie) 173m

 

najmniejsza odległość do stacji (w chwili wyk. zdjęcia) 580 km (elewacja stacji w najwyższym punkcie 35 st.)

ogniskowa aparatu 300m m

 

rozmiar stacji ISS na matrycy - X (w metrach)

 

z Talesa:

 

X/0,30m = 173m/580 000m

 

X=(0,30*173)/580 000

 

X=~9^(-5)m=0,09mm - 9 setnych mm na matrycy

 

 

liniowo ilość pixeli na matrycy D80 3872pix/23,6mm = 164pix/1mm

 

rozmiar obrazu ISS w pixelach: 164/1mm*0,09mm = 14 pixeli

 

W rzeczywistości zarejestrowany obraz ma ok. 26 pixeli i na pewno nie jest to wyłącznie skutkiem rozmycia (efekty rozmycia oceniam na 2-4 pixele)

 

Co powoduje taką różnicę (atmosfera?) lub gdzie walnąłem się w obliczniech?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy D80 ma pełną klatkę? Bo mi się wydaje, że nie i wtedy musisz ogniskową obiektywu pomnożyć razy pewną wartość. Dla przykładu: 400D ma mniejszą matrycę i ogniskową oblicza się mnożąc podaną wartość x1,6. Jeśli D80 ma tak samo, to w obliczeniach wyjdzie gdzieś ok. 23-24 pixele, czyli dużo lepiej. A reszta to już pewnie od braku ostrości i rozmycia.

 

Zdravim

Edytowane przez Iluvatar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo mi się wydaje, że nie i wtedy musisz ogniskową obiektywu pomnożyć razy pewną wartość. Zdravim

 

Nie, to IMHO nie ma znaczenia. Rzeczywista ogniskowa jest 300 mm, liczę rzeczywisty rozmiar obrazu rzutowanego na matrycę i liczbę pixeli liniowo na matrycy (matryca D80 jest APS 23.6x15.8 mm a w pixelach 3872x2592)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.