Skocz do zawartości

ISS


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

Brakło ostrości chyba. Rób tak: ustawiasz ostrość na gwieździe, aby było idealnie, i na ISS już nie musisz nic zmieniać (testowałem i działa).

 

No... ISS z 6m- robi wrażenie...

 

Hej, ale właściwie z 6m chyba dochodzi seeing prawda? <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mario33 świetna próba (zwłaszcza z takim powerem....), też miałem problemy z seeingiem w niedzielnym przelocie więc się nie przejmuj. Krawat: co do ostrości, to kiedy ISSa łapię daleko na horyzoncie, to w zenicie jest już nieostry, muszę na bieżąco korygować ostrość jeśli zamierzam uzyskać dobry efekt.

 

A tu niedzielny (11.05.2008) przelot ISS-a nad Radomiem, godzina 4:05:

th_IMG_5192.jpg th_IMG_5197.jpg

 

ISO 640, 1/800sec, EOS 40D + Synta 10" + Soligor Barlow x2 (2")

 

Mam jeszcze dwa przeloty z poniedziałku, niebawem je pokażę (nie miałem jeszcze czasu nawet zobaczyć co z tego wyszło).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem pod wrażeniem. Wyszło świetnie, śmiem sądzić że ogniskowa 6m nie da nigdy tak dokładnych obrazków jak z 3m. Przy tak dużej ogniskowej nie możliwe jest korygować na bieżąco ostrości, zostaje tylko-jak napisał Krawat-ustawić ją na gwiezdzie, ale myśle że na takiej blisko zenitu-oczywiście jeśli ISS również przelatuje w okolicach zenitu. Wtedy zostaje tylko ślepy traf, tak robiłem ostatnie foto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mario33 świetna próba (zwłaszcza z takim powerem....), też miałem problemy z seeingiem w niedzielnym przelocie więc się nie przejmuj. Krawat: co do ostrości, to kiedy ISSa łapię daleko na horyzoncie, to w zenicie jest już nieostry, muszę na bieżąco korygować ostrość jeśli zamierzam uzyskać dobry efekt.

 

A tu niedzielny (11.05.2008) przelot ISS-a nad Radomiem, godzina 4:05:

th_IMG_5192.jpg th_IMG_5197.jpg

 

ISO 640, 1/800sec, EOS 40D + Synta 10" + Soligor Barlow x2 (2")

 

Mam jeszcze dwa przeloty z poniedziałku, niebawem je pokażę (nie miałem jeszcze czasu nawet zobaczyć co z tego wyszło).

 

Proszę tego Grztus-a zatrudnić w NASA, niech uczą się chłopaki, jak focić należy. Gratuluję fajnie wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachęcony waszymi pochwałami :D wstawiam zdjęcia z poniedziałkowych (12.05.2008) przelotów nad Radomiem. Pierwszy około 2:52 nad ranem, górowanie około 45 stopni nad południowym horyzontem (-4.1 mag), drugi zaś około 4:27 z górowaniem około 83 stopnie nad północnym horyzontem (-4.3 mag):

 

2:52

th_IMG_5629.jpg th_IMG_5641.jpg th_IMG_5644.jpg

 

A na odlocie słońce odbiło się z olbrzymią jasnością od paneli, trudno było cokolwiek wyostrzyć, bo naprawdę oślepiało (zdjęcie tego w pełni nie oddaje):

th_IMG_5661.jpg

ISO 640, 1/500 oraz 1/640 sek.

 

4:27

th_IMG_5759.jpg th_IMG_5775.jpg

ISO 640, 1/500 sek.

Synta 10" + Soligor x2 + Eos 40d

 

Niestety musiałem już wrócić do Warszawy, także więcej fotek póki co nie będzie. Zrobiłem jednak tyle zdjęć, że chyba sklecę z tego jakiś filmik z przelotu (muszę tylko się dowiedzieć jak).

Pozdrawiam serdecznie!

Edytowane przez grztus
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten mocno odbijający światło panel jest aktualnie zatrzymany, bo 'koło zamachowe' tych paneli, zwane SARJ jest chyba dość poważnie uszkodzone - i jak na razie minimalizuje się ruchy tego elementu. Stąd panele nie są skierowane dokładnie na Słońce, tylko puszczają zajączki. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Genialne zdjęcia :blink:

Kombinujecie z ogniskową i ostrością ale to chyba seeing ma znaczenie bo skoro nawet takim sprzetem

http://www.tracking-station.de/images/images.html

chlopaki uzyskują jednak nie do końca ostre obrazy.

 

Mam pytanie grztus. Jak focisz? Na podglądzie serią klatek ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupując 40D myślałem, że life view się przyda, jednak przy ISS absolutnie nie zdaje on egzaminu, po prostu obraz za bardzo lata w kadrze, dlatego fotografuję normalnie z okiem w wizjerze aparatu. Wszystko oczywiście w ognisku głównym. Mam wężyk spustowy, dzięki czemu jedną ręką mogę prowadzić teleskop, a drugą ustawiać ostrość i jednocześnie naciskać spust migawki (nie tracę czasu na przenoszenie ręki między kołem ustawiania ostrości a spustem migawki, tylko dwoma palcami trzymam koło, a pod małym palcem mam spust migawki z wężyka). Powoduje to, że nie wprowadzam takich drgań przy naciskaniu spustu, dzięki czemu również lepiej się prowadzi teleskop. Robię w trybie M, ustawiając sobie wcześniej parametry i ewentualnie podglądając na wizjerze zdjęcie, czy nie trzeba ich poprawić. Mam włączony tryb seryjny 3kl/s i robię przeważnie po 2-3 zdjęcia przy jednym naciśnięciu spustu. Przeważnie po każdym naciśnięciu spustu, (czasem co drugie) zmieniam ostrość: rozostrzam obraz i wyostrzam ponownie, dzięki czemu mam większe szanse, że za którymś razem trafię lepiej z ostrością. Kiedy widzę, że obraz jest nieostry, nie robię zdjęcia tylko wyostrzam od nowa, aż efekt jest zadowalający.

Czasem trudno jest sprawdzić czy dobrze wyostrzyłem, wtedy delikatnie kręcę kołem w obie strony szukając obu miejsc gdzie widzę, że już na pewno obraz zaczyna być nieostry (przed i za punktem ostrości) i ustawiam wtedy pomiędzy tymi dwoma punktami.

Natomiast life view zdaje egzamin na obrazach statycznych, takich jak np. Jowisz, tyle tylko, że w tak trudnych warunkach oświetleniowych nie radzi sobie z oddawaniem parametrów ekspozycji, tzn. ustawiając ostrość w life view muszę przestawić czas np. na 1/80sek aby na wyświetlaczu widzieć obiekt, po czym przed samym zdjęciem przestawić na 1/500 sek, co da mi poprawną ekspozycję (w tych warunkach life view po prostu bardzo ściemnia obraz na wyświetlaczu).

 

Mam nadzieję HAMAL, że sporo udało mi się wyjaśnić, jeśli masz jeszcze pytania, to zapraszam na priv.

A swoją drogą dziękuję ci za całą pracę włożoną w stronkę o kolimacji :notworthy:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Kolejne świetne ujęcia-brawo grztus. Co do metody fotografi Iss to robie ją podobie jak TY. Ale wężyk spustowy mam przymocowany na rączce do sterowania telepem, zresztą na fotkach widać.

Kiedy foce z ogniskowej 3m wtedy mogę obserwować stację w wizjerze i równiż reguluje ostrość. Kiedy natomiast foce z 6m-to jak napisałem wyżej, to ślepy traf.

DSC00007.JPG

DSC00009.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Kolejne świetne ujęcia-brawo grztus. Co do metody fotografi Iss to robie ją podobie jak TY. Ale wężyk spustowy mam przymocowany na rączce do sterowania telepem, zresztą na fotkach widać.

Kiedy foce z ogniskowej 3m wtedy mogę obserwować stację w wizjerze i równiż reguluje ostrość. Kiedy natomiast foce z 6m-to jak napisałem wyżej, to ślepy traf.

 

Twój zestaw wygląda jakby miał zestrzelić iss a nie sfotografować B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hmm... Robię zdjęcie ISS z 1200 mm, i nie wiem jakie dać parametry...To jest z 1/500s i ISO 400.

Nie wiem czy tutaj brakło ostrości?

iss-1.jpg

Czy za mała ogniskowa?

Bo ja jeszcze nie widziałem zdjęcia ISS które by tak wyglądało... Jakaś kreska, po bokach dwie białe plamy a dalej panele słoneczne... czy ja to przepalam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.