Skocz do zawartości

Awaria elektroniki sterującej napędem osi RA


Regulus

Rekomendowane odpowiedzi

Ratunku !

 

Jak widać z mojego awatara i podpisu, jestem właścicielem teleskopu Meade Starfinder 10" na montażu EQ. Oś RA jest napędzana silniczkiem prądu stałego (na magnesach, ponieważ ma dwie końcówki i ich zamiana powoduje zmianę kierunku wirowania), a prędkośc obrotową stabilizuje płytka z elektroniką sprzężona z tarczką tachometryczną na transoptorze. Kilka dni temu coś się w tym ustrojstwie sp...liło i silniczek kręci mi się na pełnych obrotach, oraz nie świeci się LED sygnalizująca załączenie zasilania. Silniczek dostaje pełne napięcie zasilania i kręci się w zależności od niego. Cała eletronika oparta jest na dwóch układach scalonych: PIC z podłączonym do niego kwarcem i driver silnika krokowego (wykorzystana jedna sekcja). Właśnie ten generator przy PIC-u nie chodzi, podaje stały stan na wyjściu, skutkiem czego nie jest regulowane wypelnienie napięcia zasilającego. Niestety, nie dysponuję ani schematem płytki, ani programem PIC-a, więc nie mam raczej szans na samodzielną naprawę i muszę się nastawić na zastosowanie innej elektroniki, możliwej do wykonania lub zdobycia w Polsce. Przeglądając to forum znalazłem w temacie o sterowaniu mocą grzałki link http://www.nikomp.com.pl/zestawyN/N-504.htm do układu sterującego podobnym silniczkiem, lecz bez stabilizacji obrotów. Czy ktoryś z szanownych forumowiczów, ekspertów od elektroniki pomógł by mi swoją radą ponownie uruchomić ten napęd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety musisz mieć sterownik ze sprzężeniem zwrotnym więc regulatory do wiertarek itp. nic ci tu nie pomogą. Podaj jaki PIC siedzi w tym sterowniku lub ściągnij sobie notę katalogową i pomierz podstawowe rzeczy takie jak zasilanie, reset na PICu, czy pracuje generator (możesz podmienić kwarc). Pic napewno jest zasilany przez stabilizator może to on padł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety musisz mieć sterownik ze sprzężeniem zwrotnym więc regulatory do wiertarek itp. nic ci tu nie pomogą.

 

No właśnie, ale może da się jakoś podłączyć wyjście transoptora do układu 555, tak aby spełniał rolę ujemnego sprzężenia zwrotnego.

 

Podaj jaki PIC siedzi w tym sterowniku lub ściągnij sobie notę katalogową i pomierz podstawowe rzeczy takie jak zasilanie, reset na PICu, czy pracuje generator (możesz podmienić kwarc). Pic napewno jest zasilany przez stabilizator może to on padł.

 

PIC nie jest problemem, tylko jego program, nr wersji jest naklejony na grzbiecie układu. Nistety raczej nie da się go delikatnie wylutoać i odczytać, bo płytka jest dwuwarstwowa, a poza tym raczej walnięta. Trzeba by było układ wyciąć a nóżki potem wylutować. Generator sprawdzałem - nie chodzi, stabilizator tez sprawdzałem i jest OK. Stabilizator 5V stabilizuje tylko napięcie zasilające elektronikę, a silnik jest zasilany całym napięciem (które może być od 12V z zasilacza do 7V z battery packa na 6 paluszków) tylko jego wypełnienie jest regulowane. Kwarc też był podmieniany - bez skutku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się ma odpowiedni sprzęt to można spokojnie go wylutować. Gdyby PIC był uszkodzony w taki sposób że programator bedzie go czytał to i tak pewnie program będzie zabezpieczony przed odczytem(no chyba że nie).

Generalnie można kombinować z 555 i sprzężeniem ale to nie będzie takie proste (trzeba troche poeksperymentować) i pewnie prowadzenie nie bedzie dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.