Skocz do zawartości

Deep field - Abell1656


Heniek

Rekomendowane odpowiedzi

hanysiak, aleeee ..... jest ciemne i ciemne.

 

Na forach amerykańskich np. amastro@yahoo często pojawiają się porównania z takiego narządka jak SkyMeter.

 

Pod ciemnym niebem przy prawidłowym pomiarze wychodzi koło 21-22mag/sec^2. (tu podają akurat 21.6mag/sec^2)

Brain Skiff podaje wartość 22mag/sec^2

Ma sie to jednak b.często nijak do zasięgu gwiazdowego, który jest np. mniej czuły na wilgoć i rozproszenie światła w niej, ale na mgławice wpływ jest koszmarny. Wszyscy wiemy jak rewalacyjne było niebo w weekend.

Na stronie producenta jest baza danych rekordowych odczytów, jednak nie jest ona weryfikowalna pod kątem poprawności pomiaru (drzewo w polu pomiaru potrafi już znacząco zawyżyć wartość). Pojawienie się m-way na niebie z kolei pomniejsza tę wartość

 

Tutaj przykładowe jasności nieba dla znanych obserwatoriów.

 

I jeszcze.

Jasność powierzchniowa M97 to 21mag/sec^2 i jest dostrzegalna spod nieba 18mag/sec^2. Przyjmuje się, że do 3mag róznicy na SB względem tła umożliwia złapanie obiektu.

Cytowany wcześniej Brain Skiff podaje, że regularnie widać obiekty 24mag/sec^2 spod nieba około 22mag/sec^2

Edytowane przez teha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś mam w planach wycelować w 1656 jest tam też kilka stosunkowo jaśniejszych galaktyk i będę oceniał zasięg teleskopu :D

 

Teoretycznie jest 14,5mag dla 8" ale muszą być idealne warunki... czy dziś będą? Ja poprzeczke postawiłem na 13,5-14mag. Pozatym jeszcze uderze w 1367 jest tam stosunkowo jasna gwiazda którą można brać jako punkt odniesienia tj. do lokalizacji galaktyk ale podczas oglądania musi być niewidoczna w okularze. Jest tam też sporo galaktyk o różnej jasności tam też będę oceniał zasięg.

 

 

Ps. oczywiście nie będę obserwował z miasta :szczerbaty:

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś mam w planach wycelować w 1656 jest tam też kilka stosunkowo jaśniejszych galaktyk i będę oceniał zasięg teleskopu :D

 

Teoretycznie jest 14,5mag dla 8" ale muszą być idealne warunki... czy dziś będą? Ja poprzeczke postawiłem na 13,5-14mag. Pozatym jeszcze uderze w 1367 jest tam stosunkowo jasna gwiazda którą można brać jako punkt odniesienia tj. do lokalizacji galaktyk ale podczas oglądania musi być niewidoczna w okularze. Jest tam też sporo galaktyk o różnej jasności tam też będę oceniał zasięg.

Ps. oczywiście nie będę obserwował z miasta :szczerbaty:

 

Zysix, jak tam twoje łowy pod 14mag ;) Doszedłeś już do wniosku, że tak o rząd wielkości miałeś za duże oczekiwania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zysix, jak tam twoje łowy pod 14mag ;) Doszedłeś już do wniosku, że tak o rząd wielkości miałeś za duże oczekiwania?

Hehe, Coma Cluster jest bardzo wymagającą gromadą. Jakiedyś zobaczyłem tam galaktyczkę 14.1 mag przez klewcowa 8" i jestem z tego strasznie dumny, ale nie powiem ile czasu i pod jakim niebem spędziełem wtedy przy telepie. Myślę, że w typowych "dobrych" wiejskich warunkach można sobie wyznaczyć limit na 13 mag, żeby potem nie czuć zawodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie pojechaliśmy zbyt daleko tym razem od miasta :/

 

Ledwo Zayzik doszedł pod 10mag pod takim niebem jakie mieliśmy bardzo blisko miasta. Ale nie martw się jak będzie okazja to będą testy. Jakieś 13mag spokojnie da rady wyciągnać tego jestem pewnym pod wiejskim niebem. Nie wiem czy na 14mag nie będe czekał do Bieszczad znowu, albo na Jodłów we wrześniu :szczerbaty:

 

 

Nie sprawdzałem zasięgu w Bieszczadach ale z tego co pamiętam i porównuje z CdC to jak obserwowałem łańcuch Markariana spokojnie było widać galaktyke 12,70mag. Więc praktycznie powinno się zgadzać. Ja pomyliłem galaktyke o jasności 12,5mag z emką więc naprawde jasna była :szczerbaty:

 

Nie przypatrywałem się najsłabszym galaktyką ale te 14 powinno tam gdzieś się dojrzeć.

 

Tutaj opinia zapalonego oglądacza:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=231443

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Zdjecie jest piekne ...potrafi powalic na lopatki :)

 

Ja na zywo chce z tego zobaczyc jak najwiecej chcialem z ta gromada powalczyc jeszcze 6 calowym newtonem z tego co z Radkiem Grochowskim rozmawialem kiedys takim sprzetem mozna wyhaczyc kilka galaktyk pod ciemnym niebiem. Nigdy jednak nie probowalem 150mm na takich obiektach. M65 (10 mag) widzialem natomiast z miasta i na tej podstawie probuje sobie wyobrazic jak beda wygladaly obiekty jak Abell 1656 w 8 calowym newtonie pod ciemnym niebem.

 

 

Znalazlem w internecie zdjecie ktore moze byc porownywalne do zdjecia Henka

 

http://www.astrophoto.net/abell%201656.html

 

 

Swietna sprawa bardzo interesuja mnie takie obiekty na wizualu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

odświeżam wątek (kto nie widział zdjęcia niech natychmiast obejrzy!) z okazji tego, że właśnie dzisiaj wycelowałem w tamtym kierunku 13" newtonem. w sumie bez poważnych zamiarów, nawet nie miałem mapy tylko program Astromist w komórce pokazujący ogólnikowo że w obszarze na który patrzę jest coś o nazwie Abell 1656. w każdym razie przy powiększeniu ~170 było widać co najmniej kilka galaktyk na raz i bardzo mi się ten efekt spodobał :D

myślę że będę musiał spróbować jeszcze raz po wyposażeniu się w lepsze pomoce naukowe, może niektóre gwiazdki to też były galaktyki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.