Skocz do zawartości

Czy zadowolę swoje oczy obrazami ze 150/1200?


Kuba J.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Otóż jutro dojedzie do mnie przesyłka ze Sky-Watcherem 150/1200 na Dobsie.

 

I takie pytanie! Czy obrazy będą ładne? Wiem, że dopóki nie spojrzę przez coś większego(co i tak nastąpi), takie coś da mi dużo radochy. Chciałbym zaznaczyć tu też obraz z innymi okularami, nie tylko Plósslami.

 

Także jak stawiacie? Będę zadowolony, czy nie?

 

PS. Znam już odpowiedzi niektórych(np. Polarisa)

 

Pozdrowionka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniewaz jest to twoj pierwszy teleskop to napewno bedziesz zadowolony.

15cm to calkiem niezle jak na pierwszy teleskop.

Pamietam jak w twoim wieku mialem Uniwersala 90/900 i tez mialem sporo radochy a przeciez twoj teleskop bedzie o niebo lepszy.

Troche ciemnego nieba i pokaze pazurki.

Na planetkach nawet sporo zobaczysz, porozdzielasz gromady kuliste, zyc nie umierac.

Ciesz sie tym co masz :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam też taką średnicę i na pierwszy rok wystarczy na pewno (wszystkie eMki są w zasięgu a ponadto jeszcze pare NGC). Nauczysz sie nieba i szukania objektow na nim. Przy intesywnym użytkowaniu wyłapiesz co się da przez tą aperture i... bedziesz miał dużo satysfakcji. :D

Potem jak pojedziesz na zlot albo do astro-kolegi i popatrzysz przez powiedzmy 40 cm to zaczniesz sie zastanawiać nad życiem :Boink::D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zadowolisz swoje oczy obrazami ze 150/1200?

Nie wiem, musiałbym mieć twoje oczy. Pożyczysz?

Jeszcze pare lat tamu osoba prywatna mogła tylko pomarzyć o takim sprzęcie na własność, a teraz dzieciaki grymaszą... :D

W każdym razie porada dobsonme (dobsonci?) jest b. dobra - Ciesz sie tym co masz :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swoje oczy zadowoliłem obrazami ze Synty 150/1200 :D

Mam ją od 8 miesięcy.

Moimi ulubionymi obiektami które najlepiej widać + szczegóły

 

Księżyc - wiadomo :banan:

Merkury - tarcza planety

Wenus - tarcza i fazy

Mars - czapy polarne

Jowisz - pasy równikowe ,4 księżyce ,wielka czerwona plama

Saturn - pierścienie, Tytan, prawie zawsze przerwe Cassiniego , cień planety na pierścieniach

Uran , Neptun - tarcze planet

 

DS-y

 

M13,M56,M92-gwiazdy na obrzeżach

M27-ogryzek

M35,M36,M37,M38,M39,M44,M47,M67,M93 gwiazdy na obrzeżach

M42-trapez i kontury mgławicy

M45-delikatne mgiełki przy gwiazdach

M57-pierścionek

 

Reszta mgiełki w tym także:

M31-wielka mgiełka

M51-2 mgiełki

 

O czymś mogłem zapomnieć....

 

Najsłabszym obiektem jaki znalazłem to M97 (11.0 M)

Niestety mam troche zaświetlone niebo od Wschodu (Kraków w odległości 25 km) :szczerbaty:

 

Dokup sobie jeszcze w przyszłości okular 32mm i 6mm oraz filtr polaryzacyjny na łysego.

 

Pozdrawiam Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem raczej mgiełek przy gwiazdach przy M45 to nie zobaczysz ja nie widziałem w taurusie :szczerbaty: ... ale możesz liczyć na sporo innych obiektów... jeśli masz ciemne niebo to możesz spokojnie zaliczyć całego messiera. Teha mówił że zaliczył messiera 20x60 więc nie powinno być problemu mając 150/1200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam się z ciego cieszyć. Mam warunki takie, ze ustrzele całego Messiera. Co do NGC to troszkę inaczej. to samo z IC. Do wiekszej ilości IC z tego co widziałem, to albo astrofoto albo filtry...

 

PS. Czy w aktualnej fazie można jako tako oglądać Łysego, aby nas nie oślepiał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazało się, że firma dostarczająca towar spóźniła się, i dopiero w poniedziałek będę mógł złożyć Syntę...

 

Szkoda ze GLS Poland nie pracuje w soboty <_<

 

nie wiem czy też to zauważyliście ale jak bardzo się na coś czeka to zawsze coś musi wyskoczyć i zepsuć radość :angry: jak ja tego nie lubie :burza:

 

a na pocieszenie Kuba J. :Beer:

 

 

to tak jak z tą muchą, zawsze coś i się nie da <_<

http://osada.pl/rozrywka/smieszne_filmy/pokaz.php?id=10

Edytowane przez Dziku256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie martwię się, ale każda godzina to dla mnie cierpienie... A jeszcze w poniedziałek lekcje od 10.00 do 14.30... Wolałbym te pięć lekcji miec od 8.00-12.30 <_<

 

PS. Zysix... może jak będzie pogoda, to gdzieś się stukniemy? I wogóle... Zajrzyj do działu spotkania lokalne>wrocław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po złożeniu- telep masakra. NIe spodziewałem się, ze zajmie tyle miejsca, i ze to taka armata. Tubus jest grubszy, niż na zdjęciu w DO. Wczoraj udało mi się zobaczyć Księżyc i Wenus... Księżyc przy 25mm szerokokątnym powalił mnie :szczerbaty: na kolana. Wenus też ładnie widziałem. Dziwne bo przy 10mm b. cięzko jest odszukać obiekt. Ale to jeszcze skoryguje, bo szukacz trza ustawić odpowiednio. I... Dzisiaj poluję na Saturna. Widziałem go wczoraj przed 22 po lewej stronie Księżyca, ale telepem bym go nie złapał :D. Także wrażenia- BARDZO ZADOWOLONY!!! W poniedziałek jadę na wieś... Także nie będzie mnie przez cały tydzien. Jak przyjadę- napiszę coś więcej o obiektach itd. :D

 

POZDRO!

 

PS. Teleskop przyszedł do mnie odpowiednio skolimowany, tylko że Wenus I Księżyc miała po jednej stronie kolorowy obwód. Ale taki malusienki...

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten obwód to aberacja chromatyczna wprowadzona przez kiepskiej jakości okular. W sumie na niczym innym tego nie zauważysz, no może Jowisz czy minimalnie Saturn... A i na Wnus niespodziewaj się żadnych szczegółów...

 

Ciężko przy 10mm odszukać obiekt? Nic dziwnego! Masz wtedy mniejsze pole widzenia niż okularem 25mm. To tak jak chciałbyś powiększyć kawałek ekranu i w dalszym ciągu widzieć cały ekran!

 

Dlatego do szukania używaj okularu 25mm, a także używaj szukacza. Chyba wiesz jak ładnie zgrać szukacz z tubą? Ustawiasz teleskop żebyś np. w 25mm widział latarnię, a potem ustawiasz krzyż (dwoma śrubami po bokach) żeby mieć wycelowany też w latarnię. W szukaczu masz jeszcze większe pole widzenia niż w okularze 25mm i jeszcze łatwiej celować.

 

Ps. DS'y to już wyższa szkoła jazdy jak masz problemy z szukaniem obiektów, im więcej będziesz ćwiczył tym lepiej :szczerbaty:

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po złożeniu- telep masakra. NIe spodziewałem się, ze zajmie tyle miejsca, i ze to taka armata. Tubus jest grubszy, niż na zdjęciu w DO. Wczoraj udało mi się zobaczyć Księżyc i Wenus... Księżyc przy 25mm szerokokątnym powalił mnie :szczerbaty: na kolana. Wenus też ładnie widziałem. Dziwne bo przy 10mm b. cięzko jest odszukać obiekt. Ale to jeszcze skoryguje, bo szukacz trza ustawić odpowiednio. I... Dzisiaj poluję na Saturna. Widziałem go wczoraj przed 22 po lewej stronie Księżyca, ale telepem bym go nie złapał :D. Także wrażenia- BARDZO ZADOWOLONY!!! W poniedziałek jadę na wieś... Także nie będzie mnie przez cały tydzien. Jak przyjadę- napiszę coś więcej o obiektach itd. :D

 

POZDRO!

 

PS. Teleskop przyszedł do mnie odpowiednio skolimowany, tylko że Wenus I Księżyc miała po jednej stronie kolorowy obwód. Ale taki malusienki...

 

Teraz księżyc będzie ci skutecznie przeszkadzał w obserwacjach obiektów DS także nie spodziewaj sie rewelacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehehe :szczerbaty: Serio to obserwowałem przez godzinę. Ale tatko się podekscytował widokiem kraterów łysego przez 10mm. ustawialiśmy odpowiednio szukacz przez ok. 15min. I teraz jak wyceluję w taką np. Wenus na środek szukaczem i założę 10mm to będzie bardziej na środku w okularze. A wtedy wogóle jej nie było w polu. To samo z łyyssym :D

 

Wogóle mniej więcej jakieś tam kilkadzięsiąt stopni na N-E od Wenus jest taka słabuchna gwiazda, którą dostrzegłem. Jak spojrzałem to... Było jakieś 20rozsypanych gwiazdek. Nie jestem sam w stanie powiedzieć co to, bo obserwowałem z miasta i na dodatek z balkonu bez okularów :szczerbaty:

 

Pozdro

 

PS. Bez okularów... na oczach (są u optyka)

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to była gromada otwarta M45 (Plejady). Ściągnij sobie jakiś program na początek np. Stellarium do ogólnego przeglądu nieba, do drukowanie mapek i szukania obiektów lepszy jest program Cartes du Ciel ale wygląd ma troche bardziej skomplikowany.

 

 

Chociaż, plejady są dość nisko, to było na "lewo" od Wenus czy pod nią? W sumie możliwe że obserwowałeś jednak Mel20 w Perseuszu... Masz mapke na szybko, mam nadzieje że sam zidentyfikujesz.

55151.JPG

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.