Skocz do zawartości

Grupa M81


Muchozol

Rekomendowane odpowiedzi

korzystając z weekendu w domu i pogody, wyszedłem na pole. troszke ponad godzinną część obserwacji poświęciłem na szkicowanie. wybór padł na M81 & M82 z dwiema towarzyszkami NGC 3077 i NGC 2976. ponieważ takie pole nie mieści się w żadnym okularze, musiałem wielokrotnie przeskakiwać z jednego miejsca w drugie, przez co szkicowanie stało się długie, ale za to całkiem przyjemne :D. jak sprawdziłem w domu, przerysowałem gwiazdki mniej więcej do 11 mag.

 

Obróbka komputerowa hmm... no byla... :P negatyw, blur, resize, etykietki.

 

...kurcze to rysowanie wciąga... następne obserwacje (w czerwcu najszybciej) całe poświęce na rysowanie.

 

Pozdrawiam

 

 

Grupa M81:

8182.jpg

 

 

i to samo bez etykiet:

8182bez.jpg

 

 

oczywiście ani M81, ani M82 nie miała tak wydatnych szczegółów jak zaznaczyłem. po prostu po ciemku tego nie widać jaks sie rysuje i wyszło przesadnie troszke.. To samo tyczy się NGCów... obie były na granicy widoczności. tutaj zwłaszcza 2976 wyszła bardzo jasna :)

 

Pozdrawiam i zachęcam do rysowania bo to wielka frajda!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetne szkice Muchozol! Ładnie i wiernie odtworzyłeś układ gwiazd :) A co do galaktyk właśnie widać tę rozbieżność jasności, 3077 jest raczej jaśniejsza od 2976. Ja dziś spróbuję z Wladem wydłubać jeszcze 2959, w 10" pod dobrym niebem powinna być spokojnie widoczna... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eee tam, M81 i 82 to jak sie już zobaczy to sie nie da nierozpoznać;-) nie bój się :)

 

detektor jeszcze działa, ale juz niedługą patrząc na czas spędzany przeze mnie przed ekranem komputera. Ale jak widać EQ2 jest słabiutkie... gwiazdki wyszły pojechane jak tak teraz patrze na to... :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie o to chodzi, zeby nie ujawniac talentu tylko rysowac to co sie widzi a Muchozol widzial sporo :D

 

Amen.

Tak, Muchozol widzi naprawdę świetnie, a jego firstscope choć ma tylko 114mm daje zaskakujące obrazy!

 

Gratulacje dla Muchozola i Erika, ładne ciekawe szkice... Tak to wygląda w okularze! Brawo!

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne szkice! Wielu obserwatorów uważa, że szkice lepiej oddają obraz postrzegany w okularze niż zdjęcie (oko jednak trochę różni się obiektywu i matrycy). W ten sposób jest ilustrowany np. znakomity "The Year-Round Messier Marathon Field Guide" Harvarda Penningtona Tak więc nawet w czasach dostępnej fotografii cyfrowej sztuka szkicowania nie traci nic ze swojej użyteczności... i piękna. Gratulacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.