Skocz do zawartości

Z żyletką na Marsa


Mirek Krasnowski

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak obiecałem spóźnione o jeden dzień fotki moich osiągnięć na polu pracach ręcznych

 

1. Wykręcamy z kamery przemysłowej pierścień C/CS i przyklejamy np. taśmą samoprzylepną przysłonę z kawałka żyletki (wycięty nożyczkami). Szerokośc przysłony należy dobrać w zależności od ogniskowej stosowanego teleskopu oraz wielkości przetwornika. Robiłem to w dzień metodą prób i błędów wyszło mi przy przetworniku 1/3" i ogniskowej 2500mm przysłona na około 2mm. Na zdjęciu dla celów demonstracyjnych przysłona jest szersza.

 

normal_pierścień.jpg

 

2. Widok przetwornika kamery po odkręceniu pierścienia C/CS

 

normal_Przetwornik.jpg

 

3. Widok przetwornika CCD po wkręceniu pierścienia C/CS z przyklejoną przysłoną

 

normal_przysłona.jpg

 

 

Jeszcze jedno nie traćcie czasu na materiały typu karton, tworzywo sztuczne itp. Ja już tego próbowałem najlepsza jest żyletka.Próbowaliśmy także bez przysłony ale materiał nie został jeszcze obrobiony. Widać było jedno.Bez przysłony Deimosa na ekranie nie można było dostrzec z przysłoną był widoczny okiem na ekranie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli potrzebny w naszym zapylonym i zmiennym klimacie jednak amatorski "koronograf" aby uchwycić tych trabantów Marsa 8)

Słyszałem Mirku ostatnio na giełdzie elektronicznej że są dostępne kamery przemysłowe B&W z przetwornikami o rozmiarze ponad cala, czy to prawda czy blef bubka z giełdy, pytam Cię jako fachowca :?: :?: :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nieznajomośc przez gościa rynku kamer przemysłowych. Ciekawe gdzie on dostanie obiektyw do przetwornika 1". W ogóle chyba takich przetworników nie stosowano w kamerach CCD przemysłowych. Od kiedy zajmuję się ta tematyką (1991) to na rynku były kamery z lampą vidiconową 1" i przetwornikami 2/3" CCD później następowała miniaturyzacja co wiąże się takze z ogromnym spadkiem cen kamer CCD. Obecnie standard to 1/3" dla B&W i 1/4 dla coloru. Zaczynają się pojawiać kamery z przetwornikiem 1/6". Do kamer z 1/2" przetwornikiem zaczyna być trudno o obiektywy jeżeli założymy w nich obiektyw dydykowany do 1/3" to mamy winietowanie. W drugą stronę można, zmienia sie tylko kąt widzenia kamery.

 

Jeszcze jedno technologia kamer B&W jest praktycznie nierozwijana lada moment kamery B&W mogą stać się droższe od kolorowych. Ich zastosowanie ogranicza się do miejsc ze słabym oświetleniem lub do aplikacji z promiennikami podczerwieni a i tak zaczynają być wypierane przez przetworniki, które w dzień daja obraz kolorowy, a w nocy czarno biały. Podobnie wygląda sytuacja na rynku magnetowidów poklatkowych wypierają je z rynku technologie cyfrowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.