Skocz do zawartości

Refraktor Vs Reflektor


szary19

Rekomendowane odpowiedzi

Czytam Czytam i teraz już nic nie wiem co kupić interesują mnie DS'y chciałbym żeby doradzili mi specjaliści co będzie lepsze ( może najpierw podkreślę nie potrzebuję Dobsona 200:) ) tylko te dwa konkretne sprzęty co byście wybrali :

1.Refraktor ST 1206 EQ3-2

http://www.teleskopy.net/index.php?idg=det...=02&model=7

2.Soligor MT-750

http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=66

z góry dzięki za pomoc w wyborze

p.s napewno nie chcę Dobsona 200

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans, ale ty porównywałeś Newtona 150mm z refraktorem 100mm, a szary19 pyta o refraktor 120mm. To prawie 50% więcej światła, a to może zredukować przewagę Newtona do minimum. Moim skromnym zdaniem poziom dawanych przez nie obrazów będzie podobny. Każdy z nich doda jednak do obrazu swoją, charakterystyczną wadę: Newton komę, a refraktor aberrację chromatyczną. Z tym, że koma będzie widoczna na DS'ach, a fiolet już tylko na planetach.

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie z Bemko. 100 a 120 mm to już spora różnica. Nawet prosta arytmetyka pokazuje że sprawność newtona (dwa lustra i obstrukcja centralna) to około 65% co dokładnie zrównoważy jego większą średnice względem refraktora (ale tu trzeba koniecznie wymienić kątówke na cos porządnego).

W efekcie widok DS w refraktorze (przy takim samym powiększeniu) bedzie nieco ciemniejszy ale za to bardziej kontrastowy, a suma sumarum bedzie widać tyle samo :)

 

Jakbyś sie jednak decydował na newtona, to to wygląda duzo ciekawiej:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e56e36d62b67716

 

Póki nie mam samochodu sam zastanawiam sie nad ST120 tyle że na AZ3. Problem pojawił sie w momencie gdy po doliczeniu dodatkowych akcesoriów (dwa okulary W70, kątówka 97%, 2" filtr do DS) cena wyszła jak za 10 calowego LB. I sam już nie wiem czy to ma sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie z Bemko. 100 a 120 mm to już spora różnica. Nawet prosta arytmetyka pokazuje że sprawność newtona (dwa lustra i obstrukcja centralna) to około 65% co dokładnie zrównoważy jego większą średnice względem refraktora (ale tu trzeba koniecznie wymienić kątówke na cos porządnego).

W efekcie widok DS w refraktorze (przy takim samym powiększeniu) bedzie nieco ciemniejszy ale za to bardziej kontrastowy, a suma sumarum bedzie widać tyle samo :)

(...)

Póki nie mam samochodu sam zastanawiam sie nad ST120 tyle że na AZ3. Problem pojawił sie w momencie gdy po doliczeniu dodatkowych akcesoriów (dwa okulary W70, kątówka 97%, 2" filtr do DS) cena wyszła jak za 10 calowego LB. I sam już nie wiem czy to ma sens.

Niewątpliwie do DS najlepszy byłby 20" Dobson. Albo 40" ;)

Jak nie bierzesz pod uwagę 8" Dobsona, przy którym róznica w obrazie jest znacząca w porównaniu ze 150mm Newtonem (a podejrzewam, że chodzi tu o mobilność :) ) to te 3 cm róznicy między reflektorem a refraktorem nie będą już w praktyce tak istotne.

Ja mam doświadczenia z U-Newtona 150/900 i moim skromnym zdaniem

bierz refraktor. Wszystko o sprawności luster to prawda, porównywałem

kiedyś obrazy ze swojego "lustra" (zanim jeszcze zmatowiało ;) ) z refraktorem 127 mm i obraz z tego drugiego był jak na mój gust przyjemniejszy w odbiorze.

Newton 150mm będzie nadal teoretycznie (bo lustro nie musi być perfekcyjne w tanim sprzęcie) górował rozdzielczością nad 120mm refraktorem, i nie będzie miał aberracji chromatycznej, ale z kolei odpadnie Ci praktycznie kolimacja (ja po każdym wyjeździe mam powoli już dość kręcenia śrubek ;) ), poza tym 120 mm krótki refraktor jest naprawdę poręcznym instrumentem przenośnym, który zmieści się nawet do plecaka, czego ja osobiście nie mogę powiedzieć o 150 mm Newtonie. A jak do tego refraktora dorobisz sobie przesłonkę domowej roboty to jeszcze będziesz miał teleobiektyw do lustrzanki na pochmurne dni ;)

Moje zdanie jest wysoce tendencyjne, bo ostatnimi czasy wybiłem sobie z głowy 12", 10" i 8" , zaś w mych oczach 150mm Newton stał się nieporęcznym klamotem w porównaniu z takim np. 90mm refraktorem.

Jak zapragnę obrazów dużo lepszej jakości to wchodzę na strony ze zdjęciami z HST :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli sądzisz że refraktor 120mm zmieści się w plecaku to chyba sobie żartujesz :Boink: . Cyba że mówimy o jakimś światłosilnych refraktorach, ale w to też wątpię czy on zmieści sie w plecaku. :Beer:

 

Pozdro.

Edytowane przez Rammstein5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli sądzisz że refraktor 120mm zmieści się w plecaku to chyba sobie żartujesz :Boink: . Cyba że mówimy o jakimś światłosilnych refraktorach, ale w to też wątpię czy on zmieści sie w plecaku. :Beer:

 

Pozdro.

 

W tym linku http://www.teleskopy.net/index.php?idg=det...=02&model=7 (podanym wcześniej) na samym dole jest zdjęcie refraktora - porównanie z dorosłym mężczyzną. Sam refraktor zapewne wejdzie do większego plecaka, ale z całością będzie problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli sądzisz że refraktor 120mm zmieści się w plecaku to chyba sobie żartujesz :Boink: . Cyba że mówimy o jakimś światłosilnych refraktorach, ale w to też wątpię czy on zmieści sie w plecaku. :Beer:

 

Pozdro.

 

W tym wątku jest wlaśnie mowa o światłosilnym refraktorze.

Ten refraktor do plecaka ze stelażem wejdzie spokojnie,statyw i montaż niesiemy sobie przytroczony do plecaka, w ręku albo zarzucony na ramię jak kto woli - całość z dodatkowym prowiantem i śpiworem nie będzie cięższa od ekwipunku żołnierza piechoty - raz widziałem Szweda który wybierał się z czymś takim w góry, dodam że po drogach poruszał się rowerem z przyczepką ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym linku http://www.teleskopy.net/index.php?idg=det...=02&model=7 (podanym wcześniej) na samym dole jest zdjęcie refraktora - porównanie z dorosłym mężczyzną. Sam refraktor zapewne wejdzie do większego plecaka, ale z całością będzie problem.

 

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...woźny&st=41

 

To dla 100tki. przy 120'tce trzeba zamiast plecaczka 30L użyć 40L.

 

Pozdrwiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A porównania cenowego nie bierzecie pod uwagę?

Cenowo wygrywa Synta 8" ;)

Ale autor wątku zaznaczył wyraźnie, że jej nie chce i była tu tylko mowa o wyborze konkretny refraktor/reflektor,

a nie o cenie :)

Poza tym zresztą chyba dobrze widzę w sygnaturce całkowicie nieopłacalny cenowo Takahashi FS 102 - a gdzie Synta 8"?!!! :D

:Beer:

Edytowane przez wariag
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie bierzesz pod uwagę 8" Dobsona, przy którym róznica w obrazie jest znacząca w porównaniu ze 150mm Newtonem (a podejrzewam, że chodzi tu o mobilność :) ) to te 3 cm róznicy między reflektorem a refraktorem nie będą już w praktyce tak istotne.

No właśnie, chodzi o mobilność. Bo nie zastanawiam się czy refraktor 120mm czy newton 150mm tylko czy wogóle jest sens brać jako tymczasową alternatywe 120mm refraktorek, skoro z dodatkowymi akcesoriami cena wychodzi jak za LB 10". Oczywiście LB mobilny nie jest, ale gdzieś tam w planach astromobil też jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, chodzi o mobilność. Bo nie zastanawiam się czy refraktor 120mm czy newton 150mm tylko czy wogóle jest sens brać jako tymczasową alternatywe 120mm refraktorek, skoro z dodatkowymi akcesoriami cena wychodzi jak za LB 10". Oczywiście LB mobilny nie jest, ale gdzieś tam w planach astromobil też jest.

Tu niestety wszystko "zależy" ;)

Popuszczając wodze fantazji:

jak jesteś samotnym facetem i masz dedykowany astromobil typu "pick-up" to możesz mu nawet kopułę zainstalować i dodać takie fajne hydrauliczne podnosniki jak w dźwigach (żeby się jeszcze np. sam wypoziomował ;) ) no i posadzić tam na stałe 50 cm lustro.

Albo LB 10" :)

Ale jak pakujesz zwykle sprzęt do bagażnika między ubranka dzieci to w tym momencie biorąc pod uwagę i cenę, i możliwości i rozmiary LB10" to nijak go się nie opłaca kupować - 120mm refraktorek wtedy wymiata ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.