Skocz do zawartości

Co za noc


W0l3k

Rekomendowane odpowiedzi

Zasięg: ok. 5 mag.

Godzina rozpoczęcia: 22:15.

Sprzęt: Synta 10" Dobson + SWAN 33mm.

Liczba celi: 61

Ustrzelonych: 30

Zakończenie obserwacji: 23:55.

 

No a teraz to co padło:

Duży Miś

 

M109 - pierwszy raz ją wyciąłem.

M108

M97

NGC 2841

M81

M82

M101 - pierwszy raz ją wyciąłem.

 

Leo

 

M95 - pierwszy raz ją wyciąłem.

M96 - pierwszy raz ją wyciąłem.

M105 - pierwszy raz ją wyciąłem.

M66 - pierwszy raz ją wyciąłem (u siebie, wcześniej u Hansa widziana)

M65 - pierwszy raz ją wyciąłem (u siebie, wcześniej u Hansa widziana)

NGC 3628 - pierwszy raz ją wyciąłem (u siebie, wcześniej u Hansa widziana)

NGC 2903

M3 - pierwszy raz ją wyciąłem.

NGC 4490 - pierwszy raz ją wyciąłem.

M94 - pierwszy raz ją wyciąłem.

M63 - pierwszy raz ją wyciąłem.

M51

NGC 5195

 

Warkocz

 

NGC 4494 - pierwszy raz ją wyciąłem.

NGC 4565 - pierwszy raz ją wyciąłem.

M53 - pierwszy raz ją wyciąłem.

M64 - pierwszy raz ją wyciąłem.

 

Lutnia

 

M57

 

Panna

 

M104

 

Herkules

 

M13

M92

 

Rak

 

M44

M67 - pierwszy raz ją wyciąłem.

 

Obiektów miało być wyciętych o wiele więcej, ale jednak w Warkoczu tego jest za dużo, a ja już byłem zmęczony.

Nie pisałem tu o szczegółach, bo to nie miały być obserwacje, a wycinanie nowych obiektów. Za tydzień (zaczyna się przerwa maturalna :helo: ) będę miał więcej czasu, to wybiorę się za miasto, i wtedy będę łapał szczegóły.

 

Ps.: Laptop w trakcie obserwacji to coś wspaniałego!

 

Pozdrawiam i życze wszystkim tyle samo frajdy i szczęścia co sobie w trakcie wycinania obiektów :Beer::Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym, że laptop jest super przy obserwacjach to się zgodze bo nie trzeba drukować 100 mapek :szczerbaty: jednak nawet jak się da tryb nocny to i tak daje po oczach...

 

Pozatym gratulalacje, w odnalezieniu wielu nowych obiektów. Wiekszość z nich bez najmniejszego problemu wychaczyłem w 8" w Bieszczadach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas pogoda była na 3/4. Czwarta częśc nieba (niestety południe) w chmurach, ale ruszyliśmy w teren (Ja i Dari). Jeździłem po N-W i N-S części nieba.

 

Pomimo wysokiego już Księżyca (na szczęście był mały) ustrzeliłem 10 galaktyczek w Smoku, Dużej i Małej Misi oraz w Żyrafie. Ze wszystkich obserwowanych zdecydowanie najładniejsza to ngc 2403 (duża, jasna z licznymi gwiazdeczkami otoczenia). Potem kilkanaście gromad otwartych w Cefeuszu, Łabędziu i Jaszczurce - nic szczególnego. Ale pośród nich ustrzeliłem mgławicę planetarną ngc 7008 (na styku Cygnus/Cepheus). Bardzo ładna. Styka się z gwiazdką.

 

Dari wyjechał po pierwszej. Ja siedziałem do świtu. Około trzeciej złapał mróz. Ogólny bilans - 25 obiektów H400. Było super.

 

Polecam wszystkim do wglądu w tę galaktyczkę (ngc2403) i planetmgławiczkę (ngc7008) - obie są widowiskowe.

 

Pozdro!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje udanych łowów! Tuż obok 4490 jest 4485 - razem tworzą bardzo ładną parkę - bardzo łatwą w 8" - przypuszzam ze Księżyc zrobił swoje i 4485 jakoś Ci umknęła. Wczoraj też zrobiłem rundkę po Warkoczu. Mimo łysego udało się ustrzelic parę nowych mgiełek (m. in. 4314, 4274, 4245) i też sporo "starych znajomych". Ogólnie jednak noc upłynęła pod hasłem gromad kulistych :)

czystego nieba!

Edytowane przez Jules
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5053 to masakra. Podchodziłem do niej z 5 razy pod coraz to ciemniejszym niebem i nic. Namierzył ja dopiero Polaris na zlocie w Czarnkowie (druga nocka - w dolinie Noteci). Do tego obiektu potrzeba przede wszystkim ciemnego nieba (zasięg pod 6mag) koniecznie podczas nowiu i dużo cierpliwości. Jest dosyc blisko M53, widoczna zerkaniem jako słabiutkie pojaśnienie wśród gwiazd. Niezwykle rozporoszona, rozmiary kątowe wydają się większe niż rozmiary M53. Na pewno nie spodziewaj się widoku typowego dla gromady kulistej! To tylko delikatne pojaśnienie w 8" widoczne zerkaniem.

Życzę udanego polowania. Koniecznie daj znac gdy już ją namierzysz!

Edytowane przez Jules
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje potwierdzić - ciemne niebo i jeszcze raz ciemne niebo.

 

W Roztokach nie było potrzeba żadnego zerkania. 5053 wprost widoczna bezproblemowo. Przy powiększeniu 300x zaczęły wyskakiwać pojedyncze gwiazdki. Widoczna nieregularna strukturka.

 

regularnie widywana na Tąpadłach

 

życząc wszystkim

! ciemnego nieba !

 

...bez syndromu :unsure:

Edytowane przez teha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem problem z dostrzeżeniem NGC 5053.

 

Jakieś propozycje odnośnie tej kulki?

Panowie ja ją wczoraj widziałem i nie wiem czemu macie z nią problemy.Nie było to też spowodowane żadnym odblaskiem w optyce bo już kiedyś też kierowałem tam lornetkę,nie wiedząc że tam jest bo chciałem zobaczyć po raz pierwszy M53 i zauważyłem poniżej słabszą plamkę,po sprawdzeniu w programie okazało się że to NGC5053.

 

Obiecuje że jeszcze raz przyjrzę się temu rejonowi choć mam pewność że widziałem obie kulki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem problem z dostrzeżeniem NGC 5053.

 

Jakieś propozycje odnośnie tej kulki?

 

NGC 5053 to prawdziwie zwodnicza franca dla 8''

 

Dojrzałem ją zerkaniem, ale nie jestem pewien do końca czy tam była, czy to tylko autosugestia B)

Potrzebowałbym 16'' aby pokazała mi wszystkie swoje walory :D

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemas- śmiem twierdzic ze jednak nie da się jej zobaczyc przez lornetkę. W0l3k miał trudności w 10", ja i Moralez w 8". Pod ciemnym niebem nie dało się jej wyłowic w SWANIE 33, trzeba było podkręcic kontrast ładując w wyciąg 13mm żeby była widoczna. Co więcej wedle niektórych źrodeł jej najjaśniejsze gwiazdy mają 13,8mag.

Sprawdź jeszcze raz bo plamkę o której piszesz mogły spowodowac słabe okoliczne gwiazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na pewno sprawdzę Jules.Mnie też to ogromnie dziwi że ją widziałem,poprosiłbym kogoś żeby zerknął ale nie mam możliwości póki co postawić lornetki na jakimś przyzwoitym statywie i wycelować komuś w te okolice.

 

P.S. mieszkam poza miastem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jules nie masz racji.

 

Potrzebujesz mieć sprzęt, który sięgnie tych 13.8 mag, aby rozdzielić gwiazdki, a nie żeby ją dostrzec. Gdyby tak było jak sugerujesz, to nikt nie widziałby M31.

 

Przy wyśmienitych warunkach 5053 jest do dostrzeżenia z lornetki. To jest obiekt na smoliste niebo. Jak jej nie widać w sprzęcie powyżej 50mm, to znaczy że jest za jasne niebo i tyle. Ale obiekt jest hardcorowy. Test dla wyszukiwaczy komet.

Sam parę razy próbowałem podjechać ją swego czasu Kronosem, ale zawsze było na tarczy. Ale jest w zasiegu tego sprzętu. Wiem, bo złapałem z Kronosa trudniejszy nawet obiekt ngc4236 (dla ciekawostki, nie wyszarpałem jej dotychczas z Taurusa). Glx Barnarda, to przy nim betka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemas- śmiem twierdzic ze jednak nie da się jej zobaczyc przez lornetkę. W0l3k miał trudności w 10", ja i Moralez w 8". Pod ciemnym niebem nie dało się jej wyłowic w SWANIE 33, trzeba było podkręcic kontrast ładując w wyciąg 13mm żeby była widoczna. Co więcej wedle niektórych źrodeł jej najjaśniejsze gwiazdy mają 13,8mag.

Sprawdź jeszcze raz bo plamkę o której piszesz mogły spowodowac słabe okoliczne gwiazdy.

 

Akurat SWAN 33 do takich obiektow wydaje sie pomyslem chybionym, przez mojego plossla 32 tez nie specjalnie daleko podjezdzam ze wzgledu na jasne niebo.

Jak to zwykle bywa wszystko zalezy od sprzetu, dla mojego teleskopu 5053 nie byla zadnym problemem, wiecej wydala sie tak oczywista, ze polecialem szukac innych obiektow nie zatrzymujac dluzej na niej oka.

Najwiekszym problemem jest to, ze jest to obiekt dosc duzy, przy 9' i jasnosci 9.5 mag jasnosc powierzchniowa wynosi okolo 14 mag wiec moge zrozumiec trudnosci kolegow z "mniejszym sprzetem" :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jules nie masz racji.

No tak przyznaję :Boink: Skrót myślowy. Ale nawet jej jasnośc wizualna nie wskazuje nawet jak trudny jest to obiekt. Czy dostępna lornetką 10x50? Hmm... na pustyni w Arizonie 2500m npm i niebie 7,0mag to chyba tak, ale u nas to raczej nie da rady. Ale nie upieram się. No ale jak Kronos jej nie łapie to 10x50 też wymięknie.

Dla mojej Synciary to było wyzwanie. Obserwowałem NGC4236 tej samej nocy i musze stwierdzic ze nie była problemem - ładna, rozległa galaktyczka. Za to 5053 wymagała sporego skupienia zeby ją wyłowic z tła!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo obserwowałem M53 bo od tego miejsca zawsze zaczynam przelot przez Panne i Warkocz. Dowiedziałem się jakiś czas temu że jest tam druga kulka obok. Będę musiał ją namierzyć niebawem, ale jasność powierzchniowa 15mag ładnie mówi, że to trudny obiekt do obserwacji.

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5053 to masakra. Podchodziłem do niej z 5 razy pod coraz to ciemniejszym niebem i nic. Namierzył ja dopiero Polaris na zlocie w Czarnkowie (druga nocka - w dolinie Noteci).

 

Ekipa 'konserwatywna' w Czarnkowie (tzn ci co zostali przy internacie) :szczerbaty: także ścigała tą gromadynkie, lecz niestety z zerowym wynikiem...

 

Tak jest! Duży telep, relatywnie duże powiększenie i cieeeemne niebo! Oto recepta na NGC 5053!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce mi się wierzyć abyś widział tą gromadkę w lornetce. Na zlocie w Czarnkowie obserwowaliśmy tą gromadkę Taurusem co prawda powiększenie nie było za duże około 150x, gromadka prezentowała się bardzo mizernie. Gdybym nie wiedział że to jest gromada to bym jej nie dostrzegł. Prawdo podobnie większe powiększenie dużo by w tej sytuacji pomogło. Potwierdzam jest to jeden z trudniejszych obiektów jakie udało mi się zaobserwować!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NGC 5053 jest wymagająca, ale nie jakoś szczególnie, są dużo bardziej hardcorowe obiekty. Pierwszy raz widziałem ją teleskopem 8" na przedmieściach Świdnicy przy zasięgu ok. 5.5 mag. Ledwo, ledwo, ale w końcu ją zidentyfikowałem. Natomiast pod smolistym bieszczadzkim niebem tym samym teleskopem zerkaniem można się było dopatrzeć kilkunastu gwiazdek zanurzonych w kulistej mgiełce. Lornetką nie próbowałem, ale myślę, że przy idealnych waruknach jest do wyhaczenia sprzętem klasy 10x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekipa 'konserwatywna' w Czarnkowie (tzn ci co zostali przy internacie) :szczerbaty: także ścigała tą gromadynkie, lecz niestety z zerowym wynikiem...

 

Tak jest! Duży telep, relatywnie duże powiększenie i cieeeemne niebo! Oto recepta na NGC 5053!

 

A jak się nazywały te zderzone ze sobą galaktyki co je z Anvą znaleźliście ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetką nie próbowałem, ale myślę, że przy idealnych waruknach jest do wyhaczenia sprzętem klasy 10x50.

Panowie jeszcze raz będę namierzał i porównam otoczenie z tym co na necie wygrzebałem żeby mieć pewność że to nie jakaś gwiazdka mi się rozmyła:

m53_map.jpg

ciesze się że nie znałem jej wcześniej i trafiłem tylko na nią przez przypadek,mam pewność że moja wyobraźnia niczego sobie nie dopisała do tego co ujrzałem.Dopiero niedawno przeczytałem w SW że to taki "duszek" trudny do uchwycenia.

Edytowane przez .przemas.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak się nazywały te zderzone ze sobą galaktyki co je z Anvą znaleźliście ?

Odpowiem za kanarka, że to NGC 4038 i 4039, czyli Anteny w Kruku - też zaliczyliśmy je z Władkiem tej wczorajszej "cozanocy" :D Obszerniejsza relacja pojawi się wkrótce, dla smaczku tylko wspomnę że naszym (moim, bo Władek nie na każde moje znalezisko lukał) łupem padło jakieś 170 DS-ów, w tym ponad stówa galaktyk... :) :) :)

Edytowane przez antyqjon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta mapka jest za słaba. Jeśli widziałeś 5053 w 10x50 to powinieneś skorzystać z tej mapki:

 

 

 

Masz tu gwiazdy do USNO_A.

 

Duży okrąg ma 1st., a 5053 jest między dwoma słabymi gwiazdami oddalonymi od siebie o ok. 14'.

Gwiazdki mają jasność w granicach 10-12mag w zależności od źródła.

 

Może jestem niedowiarkiem, ale wątpię czy ją widziałeś w 10x50 bo wiem jak wygląda w 8".

Odnalazłem ją jako słabą poświatę z okularem Scopos 30mm, a w LVW13 zerkaniem można było dostrzec ślady pojedynczych gwiazdek.

 

Pozdrawiam.

 

PS. dla tych co szukają ciekawych i niełatwych obiektów polecam NGC188 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.