Skocz do zawartości

Nowe okulary SW szerokokątne


pyntko_krtofli

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj lukłem sobie tu i tam i w pewnym znanym wszystkim sklepie internetowym wylukałem nowe okulary SW. Pole całkiem fajne i cena też, tylko czy są gdzieś testy tych okularów albo chociaż taki więksiejszy opis ?? (pomijając chwyty reklamowe producenta). Bo jak za takie duże pole to cena całkiem niewysoka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj lukłem sobie tu i tam i w pewnym znanym wszystkim sklepie internetowym wylukałem nowe okulary SW. Pole całkiem fajne i cena też, tylko czy są gdzieś testy tych okularów albo chociaż taki więksiejszy opis ?? (pomijając chwyty reklamowe producenta). Bo jak za takie duże pole to cena całkiem niewysoka.

Czy mamy zgadywać jakie to okulary?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi przypominają z wyglądu na LVW <_<

 

 

UWA to jak pentaxy wyglądają :D

dUWA-70-13.jpg

kurcze to jest bardzo ciekawe :)

 

mam pytanie. jeżeli okular taki jak własnie te UWA mają pole 70 stopni i możliwość montowania do 2 cali i 1,25 cala, to pole maleje kiedy używam 1,25 ? jak bardzo? co jeszcze się traci? jakieś winietowanie może?

 

 

niemniej te okularki wydają się bardzo ciekawe :) miałem ochotę na LV, ale teraz zaczynam się zastanawiać:)

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UWA to jak pentaxy wyglądają :D

 

kurcze to jest bardzo ciekawe :)

 

mam pytanie. jeżeli okular taki jak własnie te UWA mają pole 70 stopni i możliwość montowania do 2 cali i 1,25 cala, to pole maleje kiedy używam 1,25 ? jak bardzo? co jeszcze się traci? jakieś winietowanie może?

niemniej te okularki wydają się bardzo ciekawe :) miałem ochotę na LV, ale teraz zaczynam się zastanawiać:)

 

Pozdrawiam :)

 

Jak narazie wszystkie te nowe okulary Sky Watchera to jedna wielka niewiadoma - trzeba je porządnie zlustrować

 

Muchozol, piszesz, że Uwa wyglądają jak Pentaxy - faktycznie coś w tym jest, i oby to nie była ich jedyna zaleta :D

Mają osiem elementów, 70 st i możliwe, że charakterystyką będą przypominały Hyperiony - pożyjemy, zobaczymy

 

 

A odnośnie Twojego pytania - bez względu na to, czy włożysz okular do wyciągu 1,25, czy 2'', pole w tych okularach będziesz miał takie samo

Edytowane przez Moralez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A odnośnie Twojego pytania - bez względu na to, czy włożysz okular do wyciągu 1,25, czy 2'', pole w tych okularach będziesz miał takie samo

 

 

Przepraszam za moze glupie pytanie ale to jaka korzysc z tych okularkow moge miec w stosunku do wyciagu 1.25 jesli kupilem intesa z wyciagiem 2 cale?

jarek

 

no własnie... po co w takim razie 2'' :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za moze glupie pytanie ale to jaka korzysc z tych okularkow moge miec w stosunku do wyciagu 1.25 jesli kupilem intesa z wyciagiem 2 cale?

jarek

Korzyść polega na tym, że możesz instalować te, jak i inne tego typu okulary (LVW, Hyperion) zarówno w wyciągu 2 '' jak i przy mniejszych sprzętach do wyciągu 1,25

W przypadku okularów szerokokątnych powyżej około 25 mm okulary występują w obsadzie 2'', i w nawiązaniu do Twojego pytania, jeżeli pozostałe okulary dostosowane masz także do wyciągu 2 '' nie musisz bawić sie w ciagłą wymianę redukcji 1,25 - masz bracie pełen komfort, i tylko wesoło pogwizdujesz sobie pod nosem podczas obserwacji :D

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zawalił sięmój cały światopogląd :D

 

nie powiesz mi że okulary są robione w 2'' przez co są 2 razy droższe tylko po to, żeby sie nie bawić we wkręcanie redukcji :> Musi być jakiś zysk z okularami 2 calowymi nad 1,25 cala

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zawalił sięmój cały światopogląd :D

 

nie powiesz mi że okulary są robione w 2'' przez co są 2 razy droższe tylko po to, żeby sie nie bawić we wkręcanie redukcji :> Musi być jakiś zysk z okularami 2 calowymi nad 1,25 cala

Po prostu mocowanie 2" pozwala wykorzystać maksymalne pole telekopu. To ma sens przy minimalnych powiększeniach. Przy większych nie ma sensu inwestować w 2".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy! Te ukulary są od kilkku ładnych lat dostawalne na zachód od Odry!

Porównajcie sobie:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...8d0aa39e7f15221

 

oraz

 

http://moonfishgroup.com/catalog/product_i...4f18f217f500d9e

 

parametry i wygląd...

 

inna strona o tych okularach: http://www.agenaastro.com/Agena-Ultra-Wide...epiece-s/48.htm

 

test tego okularu jest tutaj: http://moonfishgroup.com/catalog/images/SKY_06_98-98.pdf

i tutaj: http://moonfishgroup.com/catalog/images/SKY_06_96-96.pdf

 

Hehehe! Ocena KOŃCOWA lepsza niż Nagler!

 

Generalnie te okulary są produkowane przez żółtych (jak prawie wszytko)... Testerzy twierdzą, że są przyzwoite i warte swojej ceny. Tylko, że cena w USA jest cholernie niska.... :(

 

Ciemnych nocy!

 

ps. pamiętajcie więszość produktów jest tłuczonych na "żółtych" taśmach, potem są paczkowane, sprawdzane i metkowane jak: XXX, YYY lub ZZZ. Jak firma XXX chce zapłacić o 2-3$ więcej, to Żółty zrobi lepszę powłokę lub pilniej i dokładniej ustawi maszynę na taśmie produkcyjnej.... Bawcie się dobrze!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajnie. to skad tak duza roznica w cenie okularow tej samej ogniskowej a roznej srednicy wyciagu?

jarek

 

Obsada dostosowana zarówno do 1,25, jak i 2'' to niewielkie, ale jednak udogodnienie.

W przypadku okularów nie płacisz więcej za możliwość obsady 2'' - płacisz przede wszystkim za to co ten okular ma w środku - rodzaj konstrukcji optycznej ilość i jakość soczewek i powłok antyodblaskowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak narazie wszystkie te nowe okulary Sky Watchera to jedna wielka niewiadoma - trzeba je porządnie zlustrować

 

Muchozol, piszesz, że Uwa wyglądają jak Pentaxy - faktycznie coś w tym jest, i oby to nie była ich jedyna zaleta :D

Mają osiem elementów, 70 st i możliwe, że charakterystyką będą przypominały Hyperiony - pożyjemy, zobaczymy

A odnośnie Twojego pytania - bez względu na to, czy włożysz okular do wyciągu 1,25, czy 2'', pole w tych okularach będziesz miał takie samo

Mam SW UWA 6mm, ale nie bardzo mam go z czym porównać. Z krótkich mam tylko PL 10mm od Synty i dawniej używałem beznadziejnego SR 4mm. UWA jest lepszy od obu, ale to nie jest trudne.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jesli wezmiemy np. obiektywy 30 mm to jaka bedzie roznica miedzy tymi dwoma typami?

 

chodzi ci o to jaka bedzie różnica między okularami 30mm 1,25 i 2'' ?

 

poniżej około 20 mm ogniskowej w okularach, oprawa 1,25 wystarcza aby skonstruować okular szerokokątny nawet z 82 st. pola,

Przy większych ogniskowych i np. 30 mm własnie, uzyskanie szerokiego pola wymaga oprawy okularu 2 ''

 

Jeżeli wyraziłem się mało precyzyjnie, proszę moich bardziej doświadczonych kolegów o korektę :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem bardzo zainteresowyny tym okularem o ogniskowej 5mm. Jesli ktoś wogóle zakupił jakikolwiek okular z tej nowej serii UWA to prosze o opinię bo cena przyzwoita.

Szkoda że ta piątka spóźniła sie na Hansowe testy okularów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widze, że troche niejasne jest dlaczego istnieją 2"

 

po pierwsze okulary z diafragmą powyżej 28mm nie mieszczą się w 1,25"

 

po drugie kazdy okular o przyzwoitym ER i szerokim polu musi mieć duzą soczewke oczną, którą z większej odległości np ER=20mm widać w polu widzenia oka np 70st. I własnie ta konieczność rozprowadzenia tak szeroko promieni światła robi to, że nawet okular 3,5mm jest pękaty a co za tym idzie ma mozliwość założenia tulei 2" chociaż moze sie przecież obyc bez niej.

okular_szer.GIF

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze im więcej o tym myślę tym bardziej jestem nastawiony na kupno okularów ze stajni SW... :) a konkretnie UW 11mm i UW 16mm

 

w połączeniu z moim teleskopem otrzymam następujące parametry:

 

okular	   powiększenie   pole	pole rzeczywiste	 źrenica wyjściowa

SW UW 11mm	  82x		  80st		  1st				  1,4mm
SW UW 16mm	  56x		  80st		 1,4st				 2 mm

 

głównym moim celem są gromadki otwarte i rysunki tych gromad. Więc duże pole będzie bardzo pomocne. nie będzie trzeba co 2 sekundy wracać do okularu.

 

Jak widać dzięki tym okularom przy powiększeniu 80x, M81 i M82 dalej będą mieściły się w polu!!

 

ale nasuwa mi się parę pytań.

Te 2 okulary w oprawach 1,25'' kosztują w okolicach 200zł. natomiast przy 2'' koszty tych okularów (UW o większych ogniskowych) zbliżają się do 400zł (tyle co UWA które też są 2'') czy wzrost ceny jest jedynie z powodu 4 razy większych soczewek w środku?

 

cena jest śmiesznie mała patrząc na pole 80stopni. Nagler kosztuje tyle ile kosztuje bo ma pole skorygowane. rozumiem że mam się spodziewać mniej więcej poprawnego obrazu w powiedzmy 50% pola a potem kupa, która będzie jedynie sprawiała wrażenie łądnego jeżeli będziemy patrzyli w środek okularu?

 

Niemniej jednak cena jest zachęcająca więc najpierw dla testu kupię 11mm, a jeżeli okaże się to dobrym zakupem wtedy wezmę też 16.

 

(nie nakręcajcie mnie na kupienie oprawy 2 calowej, bo nie mam 2'' wyciągu :P... w zasadzie wyciąg to w moim teleskopie największa bolączka...)

 

 

Pozdrawiam serdecznie :Salut:

 

P.S. Jeszce jedno... Nigdzie nie widzę danych na temat Leru. ale z racji ogniskowej myślę że mogę liczyć na okolice 10mm..?

Edytowane przez Muchozol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.