Skocz do zawartości

Szkice plam słonecznych


mpp

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwsz Plama od kilku ładnych dni... Musiałem naszkicować po przyjściu z pracy...

P1040486.JPG

 

P1040489.JPG

ciemnego... pardon... Jasnego nieba!! :)

 

Sprzęt: refraktor 80/900 + PL32mm + PL8mm.

 

 

Nieźle też ją wczoraj obserwowałem, lornetką 7X50 kiedy słońce było parę stopni nad horyzontem. Wydaje mi się że plama nie jest taka duża jak narysowałeś, albo czegoś nie dojrzałem.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieźle też ją wczoraj obserwowałem, lornetką 7X50 kiedy słońce było parę stopni nad horyzontem. Wydaje mi się że plama nie jest taka duża jak narysowałeś, albo czegoś nie dojrzałem.

 

Pozdrawiam

 

Racja!. Zbliżone proporcje ma jedynie prawy-górny rysunek.

Dolny jest szkicowany na złym szablonie, bo sam byłem zdziwiony jak dużo można zobaczyć i nie miałem wzorca dla tego powiększenia. Chodziło mi raczej o uchwycenie szczegółów plamy przy dużym powiększeniu i porównaniu ich z przyszłymi zamianami. Wczoraj plama wyglądała już zupełnie inaczej. Pojawiły się malitkie satelitarne plamy i pojaśnienia. Może to też być efekt przesuwania się całego obiektu i lepszych warunków obserwacji.

 

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...sam byłem zdziwiony jak dużo można zobaczyć i nie miałem wzorca dla tego powiększenia. Chodziło mi raczej o uchwycenie szczegółów plamy przy dużym powiększeniu i porównaniu ich z przyszłymi zamianami...

Witam ! Dzisiaj rano też skierowałem Celestrona 80ED na tarczę słoneczną, aby sprawdzić mój nowy filtr Baadera ND5. Obserwowałem plamę przy różnych powiększeniach z kątówkami i bez nich. Najlepszy obraz uzyskałem przy pow. 67x - PL 9 /Vixen/. Przy większych powiększeniach: 100x /ortho 6/ i 150x /LV 4/ obraz plamy pogarszał się, tracił na ostrości. Czy w waszych obserwacjach jest podobnie...jakie uzyskujecie max. powiększenia w swoich obserwacjach Słońca ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ! Dzisiaj rano też skierowałem Celestrona 80ED na tarczę słoneczną, aby sprawdzić mój nowy filtr Baadera ND5. Obserwowałem plamę przy różnych powiększeniach z kątówkami i bez nich. Najlepszy obraz uzyskałem przy pow. 67x - PL 9 /Vixen/. Przy większych powiększeniach: 100x /ortho 6/ i 150x /LV 4/ obraz plamy pogarszał się, tracił na ostrości. Czy w waszych obserwacjach jest podobnie...jakie uzyskujecie max. powiększenia w swoich obserwacjach Słońca ?

 

 

Ja bez problemu ogladam przez swoje C 102 Słońce pod powiększeniem 110 razy. Czasem, ale naprawdę rzadko udaje mi się zastosować powiększenie 200 razy - aczkolwiek wymaga to długiego czekania na momenty stabilności i zdarza się to raczej częściej przed południem niż po południu (mniej nagrzana atmosfera).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w waszych obserwacjach jest podobnie...jakie uzyskujecie max. powiększenia w swoich obserwacjach Słońca ?

 

Wczoraj obserwowałem plamę od godź. 14:00. Widoczność u mnie była słaba, ponieważ obserwowałem z balkonu. O tej porze blok się już mocno nagrzał i użytecznym powiększeniem w moim przypadku było 87x. Przy 120x i 187x rzadko dawało się dojrzeć coś więcej, niż rozmytą kropkę :)

 

pozdrawiam

Raf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powtórnie plamka-potwór (pomyśleć, że jest większa od Ziemi! )

 

warunki marne... :(

 

P1040553_2.JPG

 

 

miękkiej kreski!

 

ps. nie widziałem tej drugiej małej plamki! Dziwne?!

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czasie gdy wciąż próbuje rozgryźć czemu GIMP mi poziomami przeszkadza z szarymi gwiazdami :szczerbaty:, za co serdecznie Bemka i Hansa przepraszam, chciałbym jeszcze przeprosić wszystkich innych - tym razem słoneczników - za takie oto zhańbienie plamy 0953:

 

plama0953_20070427b_thumb.jpg

27.04.2007

W przypadku tego szkicu potrzebne jest wytłumaczenie - dookoła półcienia zaobserwowałem wtedy zacną pochodnię, której granice oznaczone są linią. 'Na górze', czyli na północny wschód od tych plamek zaznaczyłem dwa obszary pochodni, które w PST wyjątkowo błyszczały. Były to twory, które się bardziej rzucały w oczy od samej 0953 (w PST of korz)!

 

plama0953_20070503b_thumb.jpg

03.05.2007

 

Są to szkice z dni 27.04.2007 i 03.05.2007. Stosowane powiększenie to 66,6 :szczerbaty: oraz 110 razy oraz w przypadku 27.04.2007 przez chwilkę miałem szanse 'polukać' pod 200 razami. Plamki nie miały oczywiście takich 'gładkich' krawędzi - były bardzo włochate! :)

Użyłem swego achromacika 10 cm + folia Baader + filtr Fringe Killer + filtr czerwony (co w sumie daje tandetne h-alfa o szerokości 'łącza' 70 nm - podbija to nieco ilość szczegółów pochodni i granulacji) oraz okularków PL 15, PL 9 i LVW 5.

 

Kolejnym moim krokiem będzie próba skrobnięcia czegoś w kolorze i pod PST. Za co wszystkich serdecznie przepraszam... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczamy ci Kanarkusie, ale żeby to było ostatni raz :szczerbaty::Beer: Moim zdaniem to nie jest widoczna granulacja tylko szum z matrycy, zmniejsz czułość to będzie lepiej :ha: Widzę, że tutaj zdjąłeś już darki, nie ma tego okropnego badpixela co miałeś na DS'ach. Czy może to dzięki krótszemu czasowi naświetlania? :Boink:

 

Tak na serio to na prawdę świetne szkice, ilość szczegółów jakie wyciągasz 10cm achromacikiem jest wręcz powalająca. Musiałeś mieć niezłe warunki, o jakiej porze dnia obserowałeś i skąd? Będę musiał nieźle pomęczyć Messiera, żeby spróbować uzyskać coś lepszego. Twoje szkice strasznie zachęciły mnie do rysowania, niech tylko sobie pójdą te chmury! Chociaż trochę więcej wolnego czasu by się też przydało... <_<

 

Widać, że papier ma duże znaczenie w uzyskiwanych efektach. Jakiego używacie? Zwykłe kartki z drukarki czy coś specjalnego?

Edytowane przez Bemko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczamy ci Kanarkusie, ale żeby to było ostatni raz :szczerbaty::Beer: Moim zdaniem to nie jest widoczna granulacja tylko szum z matrycy, zmniejsz czułość to będzie lepiej :ha: Widzę, że tutaj zdjąłeś już darki, nie ma tego okropnego badpixela co miałeś na DS'ach. Czy może to dzięki krótszemu czasowi naświetlania? :Boink:

 

No ba! :szczerbaty: W tej technice badpixel został wyeliminowany, bowiem nie musiałem używać cyrkla. (Z resztą chyba zacznę używać puszki od browara zamiast cyrkla. No albo butelki po 'żołądkowej gorzkiej'!)

 

Tak na serio to na prawdę świetne szkice, ilość szczegółów jakie wyciągasz 10cm achromacikiem jest wręcz powalająca. Musiałeś mieć niezłe warunki, o jakiej porze dnia obserowałeś i skąd? Będę musiał nieźle pomęczyć Messiera, żeby spróbować uzyskać coś lepszego. Twoje szkice strasznie zachęciły mnie do rysowania, niech tylko sobie pójdą te chmury! Chociaż trochę więcej wolnego czasu by się też przydało... <_<

 

Staram się obserwować w porze tuż - przed - południowej i zwyczajnie cierpliwie czekam na chwile stabilnej atmosfery, która powoduje, że szczęka opada. Te wszystkie drobniutkie szczególiki, jak np przerwy między plamami wewnątrz półcienia albo zupełnie drobniutkie plamusie, które się znajdują na obrzeżach półcienia. O! to jest to... (Nie wspominając, że pod 200x, ale okazja nie często się zdarza, to już jest prawdziwy hardcore!).

 

Moja miejscówka to obrzeża Gdańska - mam 180 stopniowe pole widzenia na las z małą ilością przeszkadzajek cywilizacyjnych, czyli doświadczam relatywnie małej ilości czynników seeingo-psujących, w postaci kominów, ścian budynków itp. Ponadto obserwuje z tarasu, który jest kilka metrów nad ziemią, więc przypowierzchniowe turbulencje są także zminimalizowane! Przynajmniej tak mi się wydaje...

 

Bemko - musisz pomęczyć swój sprzęt, który jest lepszy od mojego! Jeśli masz dobre warunki, to proponuję powiększenia od 100 X w górę - efekty mogą być powalające! :)

 

Widać, że papier ma duże znaczenie w uzyskiwanych efektach. Jakiego używacie? Zwykłe kartki z drukarki czy coś specjalnego?

 

Wygląda na to, że z całą pewnością ma znaczenie - choć w tej materii nie mam jeszcze dużego doświadczenia i mam zamiar dopiero nieco poeksperymentować. Ja póki co używałem zwyczajnego bloku technicznego od lokalnego dostawcy, ale mam zamiar dokonać nalotu na sklep dla plastyków i pomacać papier jaki tam sprzedają...

 

Tak czy inaczej do czasu kiedy Mars wyjdzie z koalicji i przejdzie do opozycji :szczerbaty: jest jeszcze sporo czasu na naukę! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ba! :szczerbaty: W tej technice badpixel został wyeliminowany, bowiem nie musiałem używać cyrkla. (Z resztą chyba zacznę używać puszki od browara zamiast cyrkla. No albo butelki po 'żołądkowej gorzkiej'!)

 

O to jest dobry pomysł. Puszkę, czy butelkę łatwiej przecież w pokoju znaleźć niż cyrkiel ;).

 

Tak czy inaczej do czasu kiedy Mars wyjdzie z koalicji i przejdzie do opozycji :szczerbaty: jest jeszcze sporo czasu na naukę! :)

 

Mars w koalicji ? No co ty, przecież Mars jest w układzie :szczerbaty: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.