Skocz do zawartości

Dolnośląski Festiwal Nauki - Wrocław


Marek Substyk

Rekomendowane odpowiedzi

dolnoslaski.jpg

 

Dolnośląski Festiwal Nauki (DFN) jest imprezą popularno-naukową organizowaną co roku przez wyższe uczelnie Wrocławia, instytuty Polskiej Akademii Nauk oraz środowiska pozauczelniane (Ossolineum, Ogród Zoologiczny). Składa się on z edycji wrocławskiej i wyjazdowej. Jest adresowany do szerokiego grona społeczeństwa, niezależnie od wykształcenia i wieku, począwszy od starszych klas szkoły podstawowej.

Głównym celem Dolnośląskiego Festiwalu Nauki jest upowszechnianie i propagowanie nauki oraz przybliżenie społeczeństwu problemów, jakie rozwiązuje. W atrakcyjnej, zrozumiałej dla przeciętnego obywatela formie prezentowane są osiągnięcia nauki we wszystkich dziedzinach wiedzy w tym również w astronomii.

Festiwal Nauki jest również wielką "pigułką edukacyjną" - w krótkim czasie można wysłuchać wiele ciekawych wykładów, brać udział w dyskusjach z uczonymi, zwiedzać laboratoria i warsztaty badawcze przyrodnika, lekarza, inżyniera, humanisty i artysty, które na co dzień są niedostępne dla szerszego społeczeństwa.

Zapraszamy miłośników astronomii na organizowane pokazy obserwacyjne Słońca oraz wieczorne imprezy w tym obserwacje wieczornego nieba oraz prezentacje naszych teleskopów oraz oprogramowania astronomicznego.

 

13 i 14 września 2003 (sobota i niedziela) - Wrocław, Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego, ul. Kopernika 11, Obserwatorium Astronomiczne UW, http://www.festiwal.uni.wroc.pl

 

- prezentacja oprogramowania astronomicznego AstroCD, teleskopy i lornetki OPTISAN, pokazy obserwacyjne Słońca i wieczornego nieba (godz. 11 do 22)

 

Zapraszam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu coś się dzieje ciekawego i we Wrocławiu. Wczoraj zmaknięty został rynek i dojazd w jego okolice i montowali bodajże jakąś kulę z okazji tego festiwalu. Muszę się przejść dzisiaj po południu to sprawdzę co to jest.

 

W sobotę i niedzielę grupa wrocławska, jak podejrzewam, wybierze się do obserwatorium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia Oskar będą za kilka godzin . Mam problem z miejscami na Jodłów i jestem na "gorącej linii " z gospodarzem .Mam juz 50 zgłoszeń i wszystkie miejsca zajęte . Załatwiamy miejsca w kwaterach pobliskich domów . Muszę otworzyć nowy wątek w tej sprawie . Ach co to będzie za ZLOT . :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka fotek z Festiwalu Nauki we Wrocławiu . Nas najbardziej interesowało stoisko Optisana . Byliśmy z Cichym i Oskarem . Sprawdziliśmy konstrukcję i wyciąg okularowy tych teleskopów

fest1.jpg

 

Nie wydaje się być z plastiku , na sucho pracuje dosyć płynnie .

 

Oskar też sprawdzał

 

fest2.jpg

 

Obawialiśmy się że głowica będzie się telepać na wietrze i chyba nasze obawy są słuszne fest3.jpg

 

 

 

Negocjacje trwały krótką chwilę . RIMG0041%20.jpg

 

 

 

Ale doszliśmy do porozumienia . RIMG0040%20.jpg

 

 

 

Dział : Programy Astronomiczne powinien dzięki staraniom Marka nabrać nowego wymiaru .

 

Tak się dogadują ludzie dobrej woli którym na sercu jest tylko rozwój amatorskiej astronomii w Polsce .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, byłem dzisiaj na stoisku Marka już o 11 (przepraszam Leszku ale musiałem szybko wracać do domu) :Cry:

Ale do rzeczy:

montaż od Optisana 800203 wywarł na mnie bardzo dobre wrażenie :shock: , wyciąg miał pewne luzy ale chyba dałoby się je zlikwidować

Mam pytanie do bardziej doświadczonych którzy ten montaż widzieli( np: Oskar, Cichy, PiotrZ) co o nim sądzicie :?: i z czym można go by porównać :?:

Jest szansa że będzie do nabycia osobno i za rozsądną cenę

Oby tak się stało Marku :hello2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby porównać monaże należało by je ustawić jeden obok drugiego (najlepiej w górach na wietrze) testować powinno kilka osób i wydać obiektywną opinię . Szkoda że Optisan nie może przyjechać do Jodłowa (obowiązki , obowiązki) bo byśmy porównali na żywo choćby z Soligorem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wizualnie montaż robi dobre wrażenie, a biorąc pod uwagę wiele niemiłych słó o optisanach, to nawet bardzo dobre. Chyba można go porównywać z Soligorem. Jednak faktycznie do wydania sensownej opinii trzeba by go przetestować na lekkim wiaterku i porównać z montażem Soligora. Uczciwie to można na razie powiedzieć, że nie jest to sprzęt hipermarketowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czasie spotkania sprawdzałem z Markiem rozmiar wyciągu okularowego w 8" teleskopie Optisan i wygląda na to, że można chyba do niego zakładać okulary 2" po założeniu odpowiedniej przejściówki bo rura wyciągu ma prawie 60mm średnicy. Mniejsze modele mają wyłącznie wyciągi do okularów 2.25" ale np. w zestawie jest wygodny reduktor M42.

Sprawdzałem też z Markiem kolimację wyjętych prosto z opakowań transportowych teleskopów i okazało się, że teleskop 2" był skolimowany prawie idealnie, nieco gorzej było z mniejszymi modelami, które powinny być lekko skorygowane. Niestety lustra tych teleskopów nie mają fabrycznie znaczonych kół centralnych pomocnych przy kolimacji.

Marek prezentował w działaniu teleskop 2" podczas bezpośrednich obserwacji słońca przez filtr słoneczny.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.