Skocz do zawartości

Synta 200/1200 Dob. - RECENZJA "LIVE"


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

A po co Ci chińska platforma ? Możesz mieć swoją, polską. Odsyłam do strony Leszka Jędrzejewskiego http://www.lx-net.prv.pl/ gdzie jest dokładny opis jak zrobić taką platformę. Jak znam Leszka Jędrzejewskiego to nie słyszałem żeby komuś odmówił pomocy. Sam zrobiłem swoją platformę na bazie napędu i sterowania od Leszka, tylko deski dałem swoje i sam wszystko zmontowałem bo chciałem mieć mocniejszą konstrukcję pod mój 50 kg teleskop z oprzyrządowaniem do astrofotografii. Ostatnio uzyskałem pomoc w zakresie automatycznej korekcji prowadzenia platformy pod GuideDog. Niedługo mam zamiar przetestować przydatność tej platformy w astrofotografii do ogniskowych 1000 mm. Z pewnością ukażą się wyniki tych testów ale nie jest to sprawa na pięć minut tylko na miesiące. Jeśli pogoda i zdrowie dopiszą to w najbliższych tygodniach i miesiącach ukażą się wyniki testów. Wstępne próby są zachęcające.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sam planuje budowe platformy eq pod synte. i zdecydowanie wole bawic sie samemu w budowe, chodzby przez kilka miesiecy, niz kupic gotowa.

dziwie sie jednak, ze chinczycy nie robia na tym interesu. przy produkcji masowej koszty poszly by mocno w dol (w stosunku do produkcji jedno/kilku egzemplazowej) i pewnie jedna sprzedana platforma przypadala by na kilka dobsonow. jakby je dodawac do zestawu z teleskopem to juz sukces murowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sam planuje budowe platformy eq pod synte. i zdecydowanie wole bawic sie samemu w budowe, chodzby przez kilka miesiecy, niz kupic gotowa.

dziwie sie jednak, ze chinczycy nie robia na tym interesu. przy produkcji masowej koszty poszly by mocno w dol (w stosunku do produkcji jedno/kilku egzemplazowej) i pewnie jedna sprzedana platforma przypadala by na kilka dobsonow. jakby je dodawac do zestawu z teleskopem to juz sukces murowany.

 

I właśnie o to mi chodziło! Czemu nie ma produkcji seryjnej? Koszty były duzo niższe. Dostępność większa!

Stronę Jędrzejewskiego znam, przeczytałem też ze 20 stron angielskich o budowie platform. A pytanie, retoryczne, o Chińczyków pozostaje.

 

 

Jodłowskiego nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I właśnie o to mi chodziło! Czemu nie ma produkcji seryjnej? Koszty były duzo niższe. Dostępność większa!

Stronę Jędrzejewskiego znam, przeczytałem też ze 20 stron angielskich o budowie platform. A pytanie, retoryczne, o Chińczyków pozostaje.

Jodłowskiego nieba.

 

Możesz rozpocząć taką produkcję jak doszedłeś do wniosku, że się opłaca. Jak przekonasz też o tym jakiś bank to udzielą Ci kredytu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po mojemu to jest tak.

 

Przyzwoita platforma mogąca nosić dobsona 8-10" to koszt troche ponad 1000pn.

Paralaktyk zdatny do noszenia takiej tuby to koszt.... troche ponad 1000pln.

 

Tak wiec nie jest tak znowu oczywiste, czy to takie znowu opłacalne przedsięwziecie.

Ma sens dla naprawdę dużych newtonów na dobsie, 12 - 16", a tu juz nie ma tak chłonnego rynku.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napewno to już ktoś analizował skoro produkują od wykałaczek po samoloty. Gdzie są na rynku amerykańskim takie firmy ? Oglądał to ktoś ? Jak ktoś ma stronę internetową i pokazuje na niej platformy to jeszcze nie znaczy, że ma fabrykę lub przynajmniej manufakturę i zatrudnia w niej choćby 10 osób. Z dużych firm nikt nie produkuje czegoś takiego. Nie produkują nawet binonewtonów. Jakaś firma - nie pamiętam jaka - wypuściła krótką serię binonewtona 6" i na tym się skończyło. Reszta to jest ATM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość odbiorców to są nastolatki kupujący coś taniego, np superteleskop Optisan dający powiększenie 600x i po kilku miesiącach sprzedających to co kupili bo im się zmienia zainteresowanie albo wygasł słomiany ogień. Wątpię czy przy tym hobby pozostaje więcej niż 1% ludzi, którzy kiedykolwiek mieli z tym styczność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

................................................................................

..................................................... Nie produkują nawet binonewtonów. Jakaś firma - nie pamiętam jaka - wypuściła krótką serię binonewtona 6" i na tym się skończyło. Reszta to jest ATM.

a jednak produkują i to różnej wielkości: http://www.jimsmobile.com/product_overview.htm

Pzy okazji widać jak radzą sobie z napędem dobsonów post-2541-1161347790_thumb.jpg

Edytowane przez Epizod
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc taki 10" binonewton kosztuje 5300 dol. Gdyby ktoś go sprowadzał do Europy to pewnie byłby za 5300 E. Ciekawe ilu byłoby chętnych na tym forum zapłacić za niego 20.000 zł ? Teraz dopiero widzę co mam. Z pewnością mechanika ani wygląd nie jest na tym poziomie ale optycznie jest w porządku co może potwierdzić wiele osób. Mój to oczywiście jet 9" anie 10".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wiem czemu nie produkuje się seryjnie platform. Ich konstrukcja (kat nachylenia) zalezy od szerokości geograficznej miejsca obserwacji (Polska 50-54 stopnie). Budowanie uniwersalnych konstrukcji jest bardzo trudne.

Przepraszam, ale nie zauwazyłem tej oczywistości. Moja wina!

 

Jodłowskich warunków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.