Skocz do zawartości

Synta 200/1200 Dob. - RECENZJA "LIVE"


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Mówią na mnie "Maćko z Poznańca", bo nazwiska to ja kuźwa raczej nie mam :cry2: , choć spotkałem się kiedyś w gronie takich biedaków, a przywitanie wyglądało tak:

- Cześć Maciej Dominik

- Cześć Darek Jarek

- Cześć Rafał Mirek

:D

To fakt!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam !

Synta jest ok. ale czekamy na tę sąsiadkę .

Mówiąc poważnie czekam na Twoje wrażenia z obserwacji obiektów DS. Jak już kiedyś pisałem ciągle mam przed oczami M13 z Synty w Jodłowie gdzie gwiazdy raziły wręcz w oczy rozlewając się w całym okularze. Obraz niemal identyczny jak w Syriuszu Piotra.

Co do prowadzenia to proponuję sie nie zrażać, bo szykuję już prowadzenie automatyczne do tego teleskopu. Za kilka dni mam już na pewno mieć koła zębate i praca nad sterowaniem ruszy na całego.

L.J. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawe co mowisz. Za te cene, jezeli moje obserwacje pod "prawdziwym" niebem sie potwierdza, to niezaleznie od tego co w przyszlosci sobie kupie, biore te synte od reki (za taka cene - szkoda nie brac). Wiec mysl prosze o mozliwosci powtorzenia tej "instalacji" na nastepnym modelu :)

 

Po zakonczeniu recenzji sprobuje wyciagnac do testow wersje 10" tej Synty. Jezeli bedzie to ta sama jakosc - to moze trzeba by brac wieksza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety wczorajszą piekną noc prawie całą poświęciłem na naprawę i justowanie Nexstara 105mm Celestrona, systemu MC i do obserwatorium się już nie wybrałem bo Mars był już za nisko a Łysy za wysoko na dalsze próby focenia DS cyfróweczką :Cry::Cry::Cry:

Nocna recenzja w porannym przygotowaniu !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotki wrzuce jutro. Nawet Saturna udalo mi sie nad ranem cyknac. Ale dysk juz sie skonczyl, wiec mam tylko pare klatek o nienajlepszej ostrosci (brak czasu na ustawienie). Ale i tak nie jest zle...

 

Mamy "obcykane" dokladnie wszystkie elementy zestawu wlacznie z okularami!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odważę się na jakąś pełna recenzję Synty (po jednej nocy), ale parę uwag z marszu:

Optyka jest rzeczywiście bardzo dobra. Epsilony rozdzieliły się spokojnie i bezdyskusyjnie przy power 120X. Teleskop jest bardzo jasny, widok M57 pomimo b.jasnego tła nieba był calkiem ciekawy. Mój MK pokazał zaledwie kontury tej mgławicy, Synta-wyraźny pierścień oczywiście bez kontrastu przy takim Księżycu. Teleskop pokazał mrowie gwiazd w hi-khi

jest to świetny sprzęt do DS, trzeba tylko ciemnego nieba. Punktowość gwiazd była niezła, oczywiście to nie jest refraktor. Zaskakująco dobry był widok Marsa. Niewiele więcej widziałem w Intesie. Co do Saturna (doczekaliśmy się) obraz był naprawdę dobry, widać było pas równikowy i przez krótkie chwile Cassiniego, oczywiście mało ostro. Zrobiliśmy błąd nie stawiając obok Synty MK i FL (Saturn jest znakomitym obiektem do określenia kontrastu i rozdzielczości sprzętu). Wystawiłem co prawda dzisiaj w nocy Intesa i Saturn był jak żyleta ze "stałą" przerwą cassiniego, ale chętnie postawię obok następnym razem w tych samych warunkach Syntę aby stwierdzić ostatecznie jak to jest. W wąskim okularze zoom obraz był dobry przy krawędziach pola.

Planety w Syncie dają się całkiem fajnie oglądać, szczególnie po przysłonięciu apertury. Wykonanie teleskopu jest przyjemne, nie widać niedorobek. Tak więc optyka-naprawdę udana!

 

Zalety:

-bardzo dobra optyka

-niska przystępna cena

-ładne wykonanie

-b.szybkie studzenie

-mała waga

-porządny, udany okular 2"

-BARDZO dobrze wykonany pająk, w zasadzie nie widać zupełnie krzyża na jasnych obiektach

-przyzwoity (z tanich) okular 2"

 

Mankamenty

-luz w wyciągu (na szczęście metal)

-ciężawo pracujący obrót wokół osi pionowej (przydałby się napęd lub przynajmniej łożysko)

-za gruby krzyż w szukaczu, w ogole szukacz mi się nie podoba (małe pole)

-kiepskie okulary 1,25, denne po prostu.

-konieczna drobna poprawka kolimacji

 

Ogólnie sprzęt na pewno atrakcyjny cena-jakość.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od razu musze sprostowac kilka spraw:

1. Po powrocie od Andrzeja ok 4 wystawilem na Saturna. Obraz super ostry. Widoczna struktura w pasach, pas rownikowy, czarna ostra przerwa Cassiniego. Wczesniej obraz byl nieostry, poniewaz saturn byl z 10 stopni nad horyzontem. Teleskop test saturna przeszedl spiewajaco. Nawet dokonalem kilku nagran.

 

2. Okulary. Potestowalem te okularki. Jeden jest faktycznie na pierwszy rzut oka "smieciem" - 10mm. Potestowalem go (z braku chwilowo zooma lantana) na saturnie i dawal naprawde doskonaly obraz planety. Bez zadnej aberracji, rozmycia, duchow itp. Wydaje mi sie, ze na poczatek ludzie beda z niego zadowoleni - w tej klasie cenowej.

Okular 20mm jest znacznie lepszy. Pole ok 55 stopni. Uwazam, ze wiele poczatkujacych osob bedzie bardzo zadowolonych z tego okularu. Mysle, ze w ten sposob nalezy przedstawic sprawe. Wiadomo, ze te okulary kiedy patrzymy na nie z zewnatrz np przy Naglerze, to wygladaja malo imponujaco. Ale kiedy przez nie patrzymy pod kontem ich konkretnego zastosowania, to juz nie jest tak zle.

 

3. Szukacz - tu Andrzej jest wyjatkowym koneserem. Szukacz jest naprawde dobry - znacznie lepszy od mojego poprzedniego. Jest na pewno na tyle dobry - ze bylby ostatnia rzecza, ktora bym tuningowal w tym teleskopie. Na koniec recenzji napisze tunig tego sprzetu - tak, zeby wyszedl jak marzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jestem detalistą, ale szukacz przy dobsie to super ważna sprawa. Ten zamocowany w oryginale ma dla mie jedną tylko zaletę-łatwość justowania. Optyka raczej nie jest dobra.

Do do okularów 1,25" to na pewno lepsze takie niż żadne.

Nie chodzi mi o to, żeby kwętkać, wydając około 1700 pLN na 20cm teleskop trudno się spodziewać aby łapało się Pnan Boga za nogi :lol:

Co do wyciągu to jest to tani, popularnej klasy wyciąg ale wykonany w całości z metalu, bez takich szopek jakie zrobił swego czasu Meade w swoich Sky-Hunterach.

Optyka jest naprawdę dobra, oczywiście daleko obrazom planetarnym do apochromatu i nie dziwota. Obrazy w newtonie są pozbawione tej "głębi 3D" (są "płaskie"), kontrast spowodowany obstrukcją też jest mniejszy niż w układach soczewkowych czy katadioptrykach. Nie jest to jednak powód do narzekań-takie są cechy newtona i już.

Aby wreszcie dać świadectwo obiektyzmowi: sam się zastanawiam nad nabyciem takiego sprzętu, tym bardziej, że mam rosyjski szukacz 7x50 8).

Nie spodziewałem się oczywiście, aby chińczycy wsadzali wyciąg za 200USD do teleskopu za 300-400USD. Wyciąg jest jak najbardziej do codziennego użytku, zawsze kiedyć osoby tak upierdliwe jak ja mogą sobie wymienić na coś lepsiejszego :lol:

Tak jak pisałem-najważniejsza sprawa-optyka jest tu udana.

P.s.

Co do Marsa to dokładne porównanie z Intesem jest takie: obrazy były bardzo zbliżone. Wydaje mi się (to nie jest patriotyzm lokalny!), że MK daje lepszy kontrast, tzn. w Syncie Mars jest owszem ostro zarysowany co do konturów, ale mniej "zróżnicowany" w środku.

Może uda się wrzucić tu najlepsze (wybrane) 3 surowe klatki Marsa z tej sesji z trzech telpów: Synta, FL, MK?

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po namyśle postanowiłem jednak zakupić tego dobsa. Zamierzam wsadzić go na montaż LXD-500. Waży tyle co mój Intes.

Zobaczę, czy zdecyduję się na sprzedaż maka-dla mieszczucha ew. osoby z mniejszym samochodem (lub balkonem :!: ).

Synta jest spora (proszę o przepis jak to ukryć przed żoną)-może ewentualnie wyjedzie (stacjonarnie już) na wieś. Zobaczymy.

 

Megrez i lornetki zostają do końca przy mnie-jestem luneciarzem, ale ten DS wabi jednak coraz mocniej. Zmienię na pewno szukacz oraz zastanowię się w przyszłości nad wyciągiem (wymiana, ew. lifting-jest to możliwe).

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tych testach doszlismy do ciekawego wniosku. Problemem tej Synty jest cena. Gdyby kosztowala 3 tys to szla by jak cieple buleczki. A jak 1700 to wszyscy sie boja - bo co to moze byc za takie pieniadze? Trudno nam uwierzyc, ze sprzet za 1750 zl daje duzo lepsze obrazy niz np refraktor achro 150 za 6 tys zl? Nie mam watpliwosci, ze pod wzgledem obrazow planet i DS nie kupilbym juz Achromatu 150/1200.

 

Dzisiaj nie wyrobilem sie ze zdjeciami. Jutro postaram sie uzupelnic recenzje o nastepne fakty oraz dorzucic zdjecia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam tylko nie chwal tak tej synty przed Fotoclasiciem bo nam ceny pójdą w górę i kicha! :Cry: , a tak to każdego stać na taką rurkę i zielonkę i starego wyjadacza. Już mi się wydaje że pierwsze symptomy takich pozytywnych opini już wystepują: mam wrażenie że kiedyś przy tej Syncie nie było napisane PROMOCJA! a teraz jest!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.