Skocz do zawartości

Synta 200/1200 Dob. - RECENZJA "LIVE"


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Wlasnie jestem po ogledzinach kolejnej sztuki Synta Sky-Watcher 200/1200.

 

1. Wykonanie identyczne. Brak jakichkolwiek widocznych wad konstrukcyjnych

2. Na razie test na gwiazdach i Marsie. Jest dokladnie tak samo jak w poprzedniej - czyli doskonale.

 

Jutro dostaniemy jeszcze potwierdzenie od Andrzeja. Dzisiaj cos tam juz przy niej majsterkuje, ale jeszcze nie lookal. Jezeli chodzi o kolimacje, to w moim egzemplarzu jest prawie idealna. Dokrecilem sruby kontrujace (leciutki luz), aby przypadkiem sie nie rozkolimowala w transporcie.

 

Jezeli nastepne osoby potwierdza jakosc, to mozemy juz wystawic hipoteze, ze ta tania, popularna chinska Synta jest naprawe modelem z powtarzalna jakoscia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tuba jak każda inna, żadne tam cudo .... nno może za wyjątkiem niebieskiego lakieru metalic :). Nie mam szans by do Jodłowa załatwić montaż EQ6 lub jakiegoś prowizorycznego dobsa :(. Przywieść mogę samą tubę ale to raczej niezbyt wielka atrakcja. Chyba, że znajdzie się jakiś gościny EQ6 na którym można by powiesić tubę (mam ją z obejmami) - wtedy można zrobić jakieś testy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ponieważ Adam prosił mnie o niejako zakończenie recenzji, czyli napisanie co widać przez Syntę w DS, piszę więc:

Teleskop ten w zakresie odbioru DS pokazuje istne "cuda" na niebie. W zasadzie po tym co widzieliśmy w Jodłowie można powiedzieć, że dla przeważającej częsi obiektów M-ek niewiele lub niemal nic więcej nie zobaczymy teleskopami o większych aperturach. Oczwywiście dla zaawansowanych astroamatorów szukających słabych obiektów z NGC teleskopy o aperturach rzędu 25-50cm są niejako koniecznością. Niemniej jednak dla tak ulotnych obiektów jak np M1 w krabie teleskop ten pokaże "niemal wszystko". Różnicę w jasnoći widać jednak przy większych lustrach może ciężko ja zaklasyfikować, ponieważ dochodzi tu jasniejsze tlo nieba. M31 np. w Syncie pod Jodłowskim niebem pokazała wizualnie dwa ciemne pasy pyłowe, podobnie jak Soligor (krótki, ) czy duży teleskop Syriusz. M42 w Syncie wygląda pięknie, ale w telskopie Synta 25cm czy Soligorze jest jasniejsza, widać lepiej ramiona. Tak to wyglada. Dla mnie podstawową sprawą jest jakość lustra, a tego moża Syncie pozazdrościć. O jego jakości świadczą punktowe obrazy gwiazd, teleskop świetnie rozdziela składniki podwóne. Zaskakująco też dobrze radzi sobie z planetami o czym pisalem już uprzednio. Oczywiście zdecydowanie większe pola widzenia uzyskamy w soligorze i Syncie 25cm, z tego trzeba sobie zdawać sprawę. Jak dla mnie ten teleskop jest ideałem w relacji cena-efekty. Sytuacja może jednak wyglądać nieco gorzej po przeróbkach, ktore sa niezbędne. O ile częśc mechaniczną można zliftingować (npo łozyska, rolki itp.) to już wyciąg wymaga niestety raczej wymiany. W zasadzie dwa czynniki: dobre lustro+mała obstrukcja (uzyskana konstrukcyjnie) powodują, ze z tego telpa jestem naprawdę zadowolony. Z mechaniki jednak zadowolony już nie jestem, a na wyciągu wręcz odważę się powiesić psa, jest po prostu do kitu. Gdyby któryś z producentów zajął się na poważnie zliftingowanie tego teleskopu od zera to myślę, że rzecz miałaby sporo nabywców.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A może jakieś opinie na temat Synty 10" na Dobsonie?

Z masy postów jakie udało mi się przeczytać, to Synta 8" w swojej klasie cenowej to rewelacja. Czy Synta 10" na Dobsonie potwierdza opinię o świetnej jakości lustra tych teleskopów? Ile kosztuje w Polsce i czy wogóle jest dostępna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.