Skocz do zawartości

Synta 200/1200 Dob. - RECENZJA "LIVE"


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Tak bardzo kusi mnie ta Synta 8", że nie wiem co mam ze sobą zrobić :wink:

Niestety, ale jestem "miastowy" i nie za bardzo nadaje się ona na mój balkon. Problem nie polega w tym, że nie mam widoku na niebo, bo mam i to nawet spory, tylko mieszkam za nisko i żeby widzieć cokolwiek, muszę się wychylić. Na szczęście ratuje mnie to, że w pobliżu mam las, jednak targanie ze sobą takiego teleskopu nie jest zbyt przyjemne, a i tak nie zawsze rodzice użyczą samochodu :Cry:

Zastanawiałem się ostatnio, może wziąć ze spółdzielni klucz na dach od mojego bloku i stamtąd oglądać niebo? 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym tylko, że na dachu możesz mieć bardzo duże turbulencje powietrza pochodzące od uciekającego ciepła z budynku (szczególnie zimą) i nagrzanej, szczególnie w okresie wiosenno-letnim powierzchni dachu. Na obiekty mgławicowe nie będzie to miało większego wpływu, ale planety mogą Ci bardzo "falować" i na przykład o przerwie Cassiniego to raczej zapomnij.

 

Jeżeli masz łatwy dostęp na dach to możesz tam próbować niektórych obserwacji, ale jednak lepiej znaleźć jakieś inne miejsce.

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

No nie ma znowu tak źle w ciągu 20 lat wykonałem z dachu 4 piętrowego bloku w którym obecnie mieszkam na 3 piętrze wiele cennych obserwacji.

To prawda ze największy sprzęt jaki tam miałem to 15 cm Maksutow i planety rzeczywiście nie wypadały najlepiej z powodu turbulencji ale przerwę Cassiniego zwykle było widać choć chwilami a bywały noce że i cały czas.

Na dachu robię podręczne obserwacje na szybko jak oceny komet czy zmiennych lub łatwe zakrycia tak dla sportu.

Z dachem za to możesz mieć inne przeboje z właścicielem budynku więc nie rozstawiaj na papie ostrego statywu bo potem obciażą cię kosztami remontu pokrycia jak ktoś z sąsiadów zrobi donosik że mu dach dziurawisz nad głową :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak samo jak Janusz mieszkam w czteropiętrowym bloku. Z samym wejściem na dach może być jednak problem, bo aby się tam dostać, trzeba otworzyć taką metalową "klapę" która jest wąska. Teleskop może się przez nią zmieścić, ale musiałbym poprosić o pomoc samego Mariusza Pudzianowskiego, by mi go wniósł 8) (mowa o Syncie).

A obserwacje z dachu mogłyby być całkiem niezłe, tylko potrzebny byłby sprzęt do DS o wiele lżejszy. Może to być np. Celestron 102AZ lub po prostu spora lorneta rzędu 100mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość leszekjed

Synta nie jest wcale ciężka. Na wspomnienie U - szukacza komet do dziś wypada mi dysk. W porównaniu do U Synta jest naprawdę lekka a pojedyncze jej elementy są bardzo poręczne. Najcięższy jest montaż bo tuba jest zrobiona z cienkiej blachy i waży niewiele.

Pomysł ze zorganizowaniem stanowiska do obserwacji na dachu nie jest zły o ile dach jest betonowy i płaski a mieszka się na ostatnim piętrze.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Andrzej (Lysy) w opisie Synty zamieszczonym na allegro

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=24608559

wspomina ,że jego Synta jest z pierwszej serii dostępnej w Polsce

cechującej się doskonałą jakością lustra. Czy ktoś miał okazję

dokonać testów porównawczych tych pierwszych u nas Synt

z tymi sprzedawanymi obecnie??

 

Pozdrawiam :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...
  • 1 rok później...
Mam pytanko .... macie jakies fotki strzelone tym telepem ??? Podane linki nie dzialaja :/ A bardzo chcialbym zobaczyc co potrafi zrobic ten teleskopik :)

 

 

Kolego poczytaj trochę, bo od kilku dni ciągle to samo... Na dobsonie nie zrobisz za bardzo fotek chyba, że łysego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazoman posłuchaj maxlama, najpierw ksiązki.

Twoje pytanie o Io , jstes młody masz napewno dobry wzrok, w ciemną noc napewno Io

zobaczysz golym okiem , i to bedzie tylko iskierka swiatła. Przez lornetkę to samo ,

może ciut większe, przez teleskop to będzie punkt czasami tarcza ,ale od czego to jest uzależnione

to wyczytasza w ksiazce .Moze wpadnij na jakis zlot .

Ryszard.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetke i pseudo teleskop- lunete mam za soba .... juz od 2 lat :P

Astronomia interesuje sie od 13 r. zycia. Ogladalem juz wszsytkie prog. na D.S o kosmosie jakie byly.

Poprostu uznalem ze czas wskoczyc na inny poziom. A co do tych fotek to poprostu jestem ciekaw jak wyszly .... :) Sadze ze 18 lat to dobry wiek na rozpoczecie karjery astronomicznej(amatorskiej narazie).

A na zlot postaram sie skoczyc .... choc bez sprzetu to mi wstyd :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mój pierwszy zlot pojechałem bez jakiegokolwiek sprzętu. Miałem trochę odłożonej kasiory... i pewne wyobrażenie co tak naprawdę chciałbym mieć - mial to być Newton na EQ. Wyjechałem z pełną głową informacji. W rezultacie mam Syntę na Dobsonie, zbieram na takie okulary, jakie najbardziej mi "podpasowały".

Zlotow nie traktuj jako jedynie miejsca do chwalenia się tym co posiadasz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na zlot postaram sie skoczyc .... choc bez sprzetu to mi wstyd :P

 

Zlotow nie traktuj jako jedynie miejsca do chwalenia się tym co posiadasz ;)

 

 

Kolega ma rację pamiętaj zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie miał teleskop lepszy i droższy, ale czy w tym rzecz ważne jest by umieć cieszyć się z tego, co się ma, ludzie są ważni nie pieniądze, mam nadzieję, że zrozumiesz to z wiekiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.