Skocz do zawartości

Herkulesowe kulki


Heniek

Rekomendowane odpowiedzi

Zakończyłem pewien etap modyfikacji montażu (wymiana silników i przeniesienia napędu) oraz wymianę wyciągu umożliwiającego zastosowanie korektora komy.

Weekend był długi i pogodny, tylko ten Księżyc...

Pozostają jedynie jasne obiekty.

 

3.05 robiłem M92

 

 

m92_2007_05_03.jpg

 

Luminacja 18x60s 1x1 RGB 8x60s 2x2

 

Następnego dnia M13

 

 

m13_2007_05_04.jpg

 

Luminancja 20x60s + 16x120s 1x1 RGB 10x90s 2x2

 

Korektor komy zdaje egzamin, chociaż sam wyciąg i adapter korektora z dwiema śrubami blokującymi nie zapewniają właściwej sztywności. Myślę już o dorobieniu trzeciej śruby.

Najbardziej zadowolił mnie montaż. Wymiana silników i kół zębatych, to strzał w dziesiątkę. W połączeniu ze sztywnym guiderem pozwala na całkiem przyzwoite prowadzenie. Czasy dla gromad kulistych są śmieszne, pokazuję więc jedną 10 minutową klatkę (Ha) znanego obiektu. :rolleyes:

Taka klatka zastępuje chyba wykresy PE i takie tam.... ;)

M27009.jpg

 

 

Zestaw kamera Artemis 285, telskop Soligor MT-800 + korektor komy, montaż Vixen GPD, guiding SW90/1250 + Vesta SC3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia ładne..... jak zwykle.....

 

Ja natomiast jakz zwykle zainteresowany jestem tymi silnikami i zębatkami..... Właśnie dotarły do mnie kółka zębate z paskiem.... 16 zebów i pasek 120mm dł..... będe to próbowal zmontować do kupy (toczyć czy wiercić otwory w kółkach ? ).

 

Jakie to modyfikacje ? jakie silniki, jakie przeniesienie napędów ?? Przepraszam jeśli jestem zbyt dociekliwy......

 

Pozdrawiam

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mistrzostwo Panie, mistrzostwo... :notworthy:

 

Co do sztywności (mojej ciężkiej) kamery i MPCC w stosunku do wyciągu, trzecia śrubka rozwiązuje problem nieco połowicznie. Nagroda Nobla dla tego, kto te śrubki przykręci w odpowiedniej kolejności i z odpowiednią siłą.

Wymyśliłem patent działający na zasadzie 2 blach, skręcanych ze sobą śrubkami, zapewniający idealne doleganie pierścienia MPCC do krawędzi wyciągu. Polecam!

W razie zainteresowania zapodam fotkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja natomiast jakz zwykle zainteresowany jestem tymi silnikami i zębatkami..... Właśnie dotarły do mnie kółka zębate z paskiem.... 16 zebów i pasek 120mm dł..... będe to próbowal zmontować do kupy (toczyć czy wiercić otwory w kółkach ? ).

 

Jakie to modyfikacje ? jakie silniki, jakie przeniesienie napędów ?? Przepraszam jeśli jestem zbyt dociekliwy......

 

Zrobienie otworów w kólkach zębatych jest bardzo krytyczne. Ja dałem do zakładu mechaniki precyzyjnej z prośbą, aby zrobili najdokładniej jak potrafią.

 

Miałem silniki Teleskop-Service (MT-1 compatible), ale jak czytałem to MT-1 też miały problem 15 sekund.

Źródłem błędów o okresie 15 sekund była zębatka, która przenosiła napęd na ślimaka. 15 sekund, tyle trwa zmiana zęba, którego profil jest niewłaściwy i powoduje nierównomierne obroty ślimaka. Pasek zębaty jest pozbawiony tej wady. Drugim źródłem błędów ruchu obrotowego była przekładnia 1:120, która składa się z 2 kółek zębatych. Każde z tych kółek dokładało swoje własne PE.

Wymieniłem silnik na Sanyo Denki SH1424-0441 o kroku 0,9 stopnia. Zastosowałem przekładnię pasową zębatą 1:2 o podziałce MXL (najdrobniejsze zęby). Silnik ma duży moment obrotowy, bo przy tak małej przekładni musi mieć.

Przy pracy półkrokowej widać by było kwantyzację ruchu tj. jeden półkrok silnika przesunie teleskop o 5,6 sekundy, a rozdzielczość kamery wynosi 1,66 sekundy na piksel. Z gwiazd robiłyby się kreseczki.

Mam kontroler, który pracuje w trybie 64 mikrokroków i jeden mikrokrok robi ruch o 0.18 sekundy. Więc wszystko gra. Silnik osi DE jest mniej krytyczny i można pozostawić fabryczny. Wymieniłem jednak oba i mam całkiem szybkie GOTO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie miał Pan takiego ukladu jak przekładnia paskowa 1:1 z silnikiem MT-1 ?

To ciekawe, że ten MT-1 ma silnik z przekładnia 1:120 tylko na dwóch zębatkach......mój fabryczny od Eq5 m także przekładnie 1:120 ale na chyba z 10 zebatkach, bardzo marnej jakości.... zatem stoje przed problemem wymiany silnika....

 

Narazie przetestuje wersję z oryginalnym silnikiem od EQ5 i przekładnią paskową 1:1... jesli to mało pomoże, to przełoże tą przekładnie na DEC a silnik RA wymienie na coś, być może SANYO wraz z nową przekładnią....ciekawe jest to MXL... dobrze wiedzieć....

 

Gdzie te silniki SANYO można dostać w polsce ? Mi się udało znaleźć tylko http://www.semicon.com.pl/nowosci/?p=3&id_news=5 oraz allegro.... jest gdzieś jakiś dystrybutor ?

 

Pozdrawiam i dzieki za info...

FS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie miał Pan takiego ukladu jak przekładnia paskowa 1:1 z silnikiem MT-1 ?

 

No oczywiście, że miałem. Była wyraźna poprawa, ale chciałem jeszcze większej precyzji.

 

Gdzie te silniki SANYO można dostać w polsce ? Mi się udało znaleźć tylko http://www.semicon.com.pl/nowosci/?p=3&id_news=5 oraz allegro.... jest gdzieś jakiś dystrybutor ?

 

Zamówiłem właśnie w SEMOCON.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic Jacku nie robiłem oprócz kolimacji, no i wstawieniu korektora komy.

 

Widzę, że Admin preferuje M27, więc niejako zostałem zmuszony do zapodania stacka. :lol:

 

Stack z 10 ekspozycji 4x5min 4x10min i 2x15min.

Chciałem złapać ring zewnętrzny i wydaje mi się, że coś tam majaczy. Muszę spróbować pod ciemnym niebem. 15 minutowe ekspozycje nic już nie wnosiły, jedynie podnosiły poziom tła.

 

M27.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to Heńku po tej upgradzie montu masz już prawie takiehaszcze :helo:

Kulki wyszły nieźle. Przy M13 jakieś kółka pojawiły się w tle, jakby bez flata, ale na pojedynczej klatce M27 tego nie ma ??? Pierścionek zewnętrzny na M27 jest ewidentny, ale trzeba go jednak jeszcze poświecić.

 

PS. Jak myślałem gromadki w Herkulesie, to nie miałem na myśli kulek, ale Abell 2197,2199, 2151, a tą ostatnią w szczególności.

 

!ciemnego nieba!

th

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już się Henryku poprawiam,

ale właśnie teraz ten ślad widać, tylko trzeba podciągnąć levelami, co niestety paskudzi trochę resztę fotografii, na surowej klatce też już coś majaczy, tu: http://www.robgendlerastropics.com/M27chart.jpg

a tu: http://www.robgendlerastropics.com/M27NM.html widać, jak długie ekspozycje trzeba stosować, żeby uwypuklić tę zewnętrzną strukturę, co prawda to F/8, ale z flatnerem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie te silniki SANYO można dostać w polsce ?

 

ze swojej strony moge polecic przejechanie sie od czasu do czasu na Wolumen. Sa tam co najmniej 2 stoiska sprzedajace silniki krokowe roznej masci. Aktualnie mam stamtad silniczki sanyo-denki, airpax'a, i jeszcze jakies inne. Uzywane i nowe.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(..)Przy M13 jakieś kółka pojawiły się w tle, jakby bez flata, ale na pojedynczej klatce M27 tego nie ma ???

(..)PS. Jak myślałem gromadki w Herkulesie, to nie miałem na myśli kulek, ale Abell 2197,2199, 2151, a tą ostatnią w szczególności.

 

Mam chyba ten sam problem co Jale. Muszę wymienić monitor, bo na moim nic nie widzę.

Po rozjaśnieniu faktycznie widać to i owo. Przyczyna jest taka, że u sąsiadów była imprezka na wolnym powietrzu i świecili halogenem. Musiało się dostać jakieś światło pasożytnicze i flat field wymiękł.

M27 robiłem nad ranem, gdy towrzystwo już się zmęczyło.

 

 

Absolutnie nie pomyliłem kulek z Abellami. Te drugie na wyjeździe i bez Księżyca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.