Skocz do zawartości

Co wiecie na temat Yukona 6- 100x100?


greg

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mysle jednak, ze Yukon ma bardzo dobry obiektyw, ktory mozna by "wydlubac" i wstawic do prostej rury z doskonalym okularem, bez obecnosci wtornych lusterek. Wtedy to bylby refraktor prawdziwie astronomiczny :) Za ta cene, obiektyw zasluguje na brawa.

 

Hi hi tylko nie przychodź do mnie potem z workiem części z Jukona do poskładania bo obśmieję kolegę grzebalskiego-słodowego potem jak fretkę w żywe oczy :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że do DS tło nieba jest najważniejsze ale jeśli już mamy dobre tło to instrument jest sprawą podstawową. Mimo to nie całkiem rozumiem dlaczego ludzie płacą 10x więcej za instrument o tej samej średnicy o transmisji większej o 10%. Taka jest mnie więcej różnica między dobrym refraktorem i dobrym newtonem.

Co prwda nigdy nie miałem w użyciu dobrego refraktora ale czy różnica jest rzeczywiście taka wielka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mysle jednak, ze Yukon ma bardzo dobry obiektyw, ktory mozna by "wydlubac" i wstawic do prostej rury z doskonalym okularem, bez obecnosci wtornych lusterek. Wtedy to bylby refraktor prawdziwie astronomiczny :) Za ta cene, obiektyw zasluguje na brawa.
Zobacz http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic.php?t=2379 .Mój egzemplarz Yukona przy 25x dawał b.kiepski obraz ,obecnie po zamontowaniu w tubie PCV z okularem S PL 26 Soligor,daje obraz jakościowo zbliżony do tego z 10x50W .Z okularem 4mm do Saturna konieczna 7 cm diafragma.Z okularem 17mm 65 * ,bajka.Naprawde obrazy warte są przeróbki. Pozdrawiam Michał T.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ta lunetę i obserwowałem nią obiekty DS pod wzglednie czarnym niebem. Zmienny power w obserwacjach jest bardzo wygodny np. M57 przy pow. 100x wygląda bardzo dobrze-prawdziwy pierścień a motyl M27 przy pow 40x najlepiej . To duzy komfort obserwacji bez "mieszania" okularami ,Barlowami itp. Obrazy sa faktycznie dobre a zasięg 11mag. w warunkach podmiejskich mozliwy do uzyskania.Do obserwacji planet i Księżyca ta luneta nadaje się najlepiej z diafragmą . Wypróbowałem ,że najlepsze efekty daje diafragma 75mm. Obserwowałem wczoraj Saturna i widok był bardzo dobry - pierścień z Cassinim i dwoma pasami na tarczy. Tego nie zobaczyłem nawet Tałem 120mm.Jowisz wygląda też ładnie z czterema kontrastowymi pasami.Na Marsie obecnie nie widać juz czapy polarnej( jeszcze tydzień temu była ledwo widoczna) ale za to widać fazę 90% z zarysem kontynetów na równiku - wygląda jak mini Księżyc trzy dni przed pełnią.

Nie zaobserwowałem jakiś przykrych efektów ze studzeniem. Po 20 minutach od wymiesienia sprzetu z rozgrzanego pokoju na -3st. udało mi sie już rozdzielić Epsilony Lutni choć początkowo po zmianie temp. obraz był troche rozmyty. Myslę, że jakiekolwiek przeróbki tego sprzetu mijaja się z celem- to tak jakby z przyzwoitego aparatu kompaktowego foto wyciągać obiektyw w celu przerobienia go na lustrzankę - nonsens

Przy zakupie sprzetu należy pomyśleć o zakupie bardzo stabilnego drewnianego statywu foto lub o jakims własnym montażu.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tera wypowie się rdzenny mieszczuch. 8)

M42 nie mogę dokładnie powiedzieć. Widok był fatalny, ale z jednego powodu - Łysy walił że szok i miałem ograniczenie do mag 8.5 :shock:

 

Jeśli chodzi o miasto i o moje obserwacje to ja najbardziej preferuję 120x - uwierzcie mi, wtedy naprawdę zobaczyłem w kilku obiektach więcej szczegółów i słabsze obszary!!!! 120x ma jedna wadę - to pole widzenia...... niedługo sobie je policzę. z 80x wyszło mi jakieś 24* :shock: czyli jakieś

 

Oczywiście, np. zewnętrzne regiony M42 albo 31 albo innych mają po prostu taką samą janość jak niebo i za chiny nie będzie dało się ich odróżnić od tła. To tak jakby na zdjęcie jakieś wylać rozbełtaną plakatówkę - przez farbę przedrze się tylko jądro. O kolorach nie wspomnę :~

 

Próbowałem kiedyś "przebudować" okulary i zastosować mniejsze powiększenie - mierne efekty z jednym wyjątkiem. 80x m57 był cień mgiełki ale z tą jedną soczewką NORMALNIE KÓŁKO!!!! :lol: :shock: :D Dlatego w przyszłości nie palę się do używania powiększeń mniejszych nić 60x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taaaaaaaaaaa:)

Chodzi mi tu o samą koncepcję LP. jest bezlitosne i nie daje bonusów magnitudowych za to że mamy sprzęt nawet za dużo $$$$$$$$$$$$$. Jedyna różnica jest że małego Yukona weźmiemy "do kieszeni" a olbrzymiego Procjona wywieziemy platformą :wink: :wink: :wink: :wink:

 

optyka również jast bardzo ważna, bo jeśli lustro to jakaś koślawa sfera to światło może nie iść tak jak powinno i będzie bardzo ungit. Weżmy dwa newtony: jakiś szajs 30 cm i najlepszy 15cm. I mimo iż ten duży będzie większy droższy itp. Moze sie okazać, że lepsze będą obrazy z tego 15 (DS, bo co do planet to chyba ozcywiste, że liczy się jak najdokładniejsze wykonanie:) 8) )

 

Co do trafności wyboru Yuokona nie wypowiadam się bo po prostu nic o tym nie wiem. Oczywiście bardzo chętnie bym na niego zamienił mojego U 8) :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Jednak po opiniach myślę że to dobry sprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.