Skocz do zawartości

Kanarkowe DS'y


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich szkicomaniaków oraz innych heretyków :szczerbaty: od astrofotografii! :)

 

Pora na moje DS! Wszystkie zostały zeskanowane, a potem odpowiednio obrobione pod GIMP'em, tak aby niebo było ciemne, gwiazdki jasne. Na dodatek pomęczyłem się nieco, by uzyskać efekt tła nieba. Oczywiście powinno tło powinno mieć inny odcień w przypadku M44 a inne w przypadku M 57 (inne powiększenia), ale daje to pewne pojęcie na temat możliwości mojego sprzętu (achro 10 cm) pod podmiejskim, całkiem (ale nie za bardzo!) zaświetlonym niebie!!

 

No to zaczynamy:

 

1. M44, wykonana 10.03.2007. Okular to prosię 32 (= 31 X powiększenia)

 

M44_20070310b_thumb.jpg

 

2. NGC 2907, wykonana 11.03.2007. Okulary to prosiaczek 32 i celestronowy kelnerek 20 (= 31 i 50 X powiększenia).

 

NGC2907_20070311b_thumb.jpg

 

3. M65, M66 I NGC 3628 - tradycyjne obrazki. Wykonane 13.03.2007. Okular to prosiak 15 (= 66,6 :szczerbaty: powiększenia). W optymalnych warunkach prosiak 15 to chyba najlepszy okular dla mojego telepu do większości galaktyk (choć i w Czarnkowie się sprawdził pod innym sprzętem!). NGC 3628 wcale taka łatwa w mniejszym sprzęcie do wypatrzenia nie jest - nie zawsze się udaje ją dostrzec (mimo, iż się wie, gdzie ona się znajduje!).

 

M65M66N3628_20070313b_thumb.jpg

 

4. M 57 - znany wszystkim dobrze obiekcik. Wykonany 26.03.2007. Okular to prosie 9 mm (= 110 razy powiększenia). Obserwacja dokonana w nocy w momencie, gdy wszystkie lampy na moim gangsta-osiedlu się wyłączyły. Wnętrze obwarzanka to lekka mgiełka - nieco mocniejsze od tła nieba.

 

M57_20070326b_thumb.jpg

 

Pozdrawiam.

Dalsze swoje niecne obrazki DS będę umieszczać w tym wątku, by nie wprowadzać zamieszania (no chyba, że zajdzie potrzeba!)!.

Edytowane przez kanarkusmaximus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NOOO Krzysiek, to żeś teraz pojechał :D czuję się jakbym siedział z okiem w okularze... :) jasność tła miodzio :)

 

a co do 3628, to nie dziwota... ona ma chyba z 15 powierzchniowej.. ostatnio się nieźle natrudziłem żeby ją dopaść w 114/900... choć niebo było takie se.. :)

 

 

Bombowe szkice... :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkice pierwsza klasa, symulacja tła nieba chyba stanie się nowym trendem i wyznacznikiem jakości naszych szkiców :D Przydałoby się jeszcze dodać trochę sodówkowego kolorku :szczerbaty: Lepiej chyba wyglądałoby gdyby gwiazdki były trochę bardziej białe, masz takie szare w teleskopie? ;) U siebie też jakiś czas temu zauważyłem, że w zoomie czy obserwacjach DS'ów zatrzymuję się zazwyczaj koło 16mm. Czyli źrenica ok. 1,5mm powina być najlepsza do obserwacji większości "mgiełek".

 

ABC, życzę wytrwałości przy rysowaniu chichotek, będzie ci potrzebna w większym sprzęcie :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkice pierwsza klasa, symulacja tła nieba chyba stanie się nowym trendem i wyznacznikiem jakości naszych szkiców :D Przydałoby się jeszcze dodać trochę sodówkowego kolorku :szczerbaty: Lepiej chyba wyglądałoby gdyby gwiazdki były trochę bardziej białe, masz takie szare w teleskopie? ;) [...]

 

Ta "szarość" zarówno gwiazdek jak i tła to jak rozumiem przez zaświetlone podmiejskie niebo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe typ widmowy szarych gwiazd nie jest zbyt często spotykany w naszej Galaktyce! :)

Nie słyszałem o nim, jakim skrótem się go oznacza? SZ? To mamy nową mnemonechniczną rymowankę: Oh Be A Fine Girl, Kiss Me Right Now Sweetheart, SZybko! :szczerbaty::Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę fajnie się oglada taką robotę, dzisiejszymi zrzutami szkiców narobiliście mi wielkiej

ochoty na rysowanie,

Chętnie też bym coś ze swoich szkiców pokazał opinii publicznej, ale niestety mój skaner

stanowczo odmówił dalszej współpracy z systemem, i wyglada, że w najbliższym czasie będę tworzył tylko

do szuflady ;)

 

 

Nie do końca potrafię też rozwiazać problem, stworzenia sobie w miarę znośnych warunków do rysowania podczas obserwacji - czerwone światło jest za słabe, podkładka mało stabilna i w związku z tym mam

mały dyskomfort

Jakie są wasze sposoby na stworzenie sobie wygodnych warunków do rysowania? - jakieś rady, sugestie?,

 

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie słyszałem o nim, jakim skrótem się go oznacza? SZ?

 

No ba! :szczerbaty: SZ właśnie!!

 

Moralezie, ja mam dość dużo u siebie światła rozproszonego od latarni ulicznych, więc generalnie nie muszę się męczyć ze światłem w ogóle. I tak większość obróbki graficznej (czyli jest potem robiona w domu przy dobrym świetle! ) :)

Używam zwykłej podkładki za 7 zł z hypermarketu (chociaż właśnie mi zniknął ;( ). Póki co wystarczała. Ale domyślam się, że niebawem może już przestać wystarczać - np jak wreszcie uda mi się coś z Księżyca narysować (poprawnie)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie słyszałem o nim, jakim skrótem się go oznacza? SZ? To mamy nową mnemonechniczną rymowankę: Oh Be A Fine Girl, Kiss Me Right Now Sweetheart, SZybko! :szczerbaty::Boink:

 

Bemko

:szczerbaty: świetne!

 

 

 

A co do rysowania księżyca, zaiste Kanarkusie rysowanie szczegółów naszego naturalnego satelity

to poważne wyzwanie. Zwłaszcza kiedy chcemy skupić się na jakimś konkretnym elemęcie np kraterze, albo paśmie górskim,

i do tego celu musimy podkręcić powiekszenie do około 200x, dodam, że niektóre obiekty wymagają naprawdę dużego kunsztu i precyzji w rysowaniu

W moim przypadku przy takim powiększeniu trzymanie w jednej ręce podkładki w drugiej ołówka, a do tego

ciągłe popychanie dobsona przy jednoczesnym poleniu papierosa to wyczyn niemal cyrkowy :szczerbaty:

 

Nie ma to jak DS przy pow. 40x - masz pełen spokój, można się wyciszyć i bardziej skupić się na obiekcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanarkus, a pokaż surową klatkę M44 :rolleyes:

 

Pozwoliłem sobie troszeczkę wyciągnąć gwiazdki z tła :rolleyes:

 

Proszę bardzo:

http://gbspace.com/files//406/M44_20070310.JPG

 

Uwaga! Plik duży! Chciałeś surową klatkę! :)

 

Jak udało się Tobie wyciągnąć ten biały kolorek? Ja dziś już drugi dzień się z tym męczę... ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale chyba musisz zacząć darki zdejmować z tych surowych klatek, masz wielkiego deadpixela na środku. :szczerbaty: Na odrobionym szkicu go nie widzę, więc musiałeś chyba go podstępnie zretuszować klonowaniem! :angry: Może pomyśl o wymianie cyrkla na coś niedziurkującego. :Boink::Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, jak widać moja metoda detekcji ma sporo błędów jeszcze - i wymaga poprawek! :)

 

Ale jest jeszcze sporo czasu (= przygotowuję się na opozycje Marsa!), aby poprawić 'gain' i 'exposure' w swoim detektorze oraz zestaw filtrów B&W i ... pastelowych! :)

 

Tak czy inaczej, dzięki za sugestie! Naprawdę mi się przydadzą nekst tajm!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.