Skocz do zawartości

Mam jedno pytanko !!


Tom91

Rekomendowane odpowiedzi

To zależy w jakich warunkach, bo z pod przysłowiowej latarni, czyli w mieście nie wiele, ale na wsi pod ciemnym niebem nawet trochę galaktyk i sporo gromad gwiazdowych da się zobaczyć, ale ta lornetka jest trochę za "silna" a zatem daje ciemne obrazy. W zupełności wystarczyłoby 12x, ale jak się nie ma wyboru to trudno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy w jakich warunkach, bo z pod przysłowiowej latarni, czyli w mieście nie wiele, ale na wsi pod ciemnym niebem nawet trochę galaktyk i sporo gromad gwiazdowych da się zobaczyć, ale ta lornetka jest trochę za "silna" a zatem daje ciemne obrazy. W zupełności wystarczyłoby 12x, ale jak się nie ma wyboru to trudno.

 

Lemarc, ale wiesz co się może kryć pod 25x60... rubinowy allegrowiec o zupełnie innych parametrach i jakości obrazu niż opis... Tom91, jak mamy Ci odpowiedzieć, to napisz co to za lornetka i w jakich warunkach obserwujesz (jaki masz zasięg gwiazdowy gołym okiem).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedz dostałeś. W wątku który otworzyłeś parę godzin wcześniej:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=16761

 

Jeżeli cie nie zadowala, odpowiedz na pytania kótre tam padły, a nie zadajesz to samo pytanie 2 raz (w dziale który jest kompletnie od czego innego).

 

Pozdrawiam.

 

PS. Wątek do zlepki z pierwszym albo do kosza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem poczatkujacym jakby to powiedziec "astonomem" i znalzlem ta lornetke w dom 25X60 nie mam od niej pudelka ani nic ale nie wydaja mi sie te parametry prawdopodobne napewno nie sa 25x60 chociaz nie wiem nie jest ona firmowa ale chyba jest to lornetka rosyjska tyle wiem na jej temat

a co do tego jaka mam widocznosc w nocy tomoge spokojnie zobaczyc wiekszosc gwiazd chociaz mieszkam w miescie.

:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem poczatkujacym jakby to powiedziec "astonomem" i znalzlem ta lornetke w dom 25X60 nie mam od niej pudelka ani nic ale nie wydaja mi sie te parametry prawdopodobne napewno nie sa 25x60 chociaz nie wiem nie jest ona firmowa ale chyba jest to lornetka rosyjska tyle wiem na jej temat

a co do tego jaka mam widocznosc w nocy tomoge spokojnie zobaczyc wiekszosc gwiazd chociaz mieszkam w miescie.

:rolleyes:

 

 

Wrzuć jakieś foto tej lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nom niestety ma i bardzo to denerwujace jest a co ??

 

Nie chcę cie martwić, ale to zabawka. Parametry to na pewno nie jest 25x60, stawiam na 12x50. Z obiektami Deep Space nie poszalejesz. może najjaśniejsze obiekty jak M31 czy M42 pokaże jako słabe rozmazane plamki. Na więcej bym nie liczył.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz jestem pewien co do tego, że to ta sama lornetka z którą miałem do czynienia, więc 25x60 to to nie jest gdyż ma wbudowane diafragmy i to spore.

 

Nie chcę cie martwić, ale to zabawka. Parametry to na pewno nie jest 25x60, stawiam na 12x50. Z obiektami Deep Space nie poszalejesz. może najjaśniejsze obiekty jak M31 czy M42 pokaże jako słabe rozmazane plamki. Na więcej bym nie liczył.

 

Pozdrawiam.

 

Hans ma rację może przy ciemnym niebie uda ci się zobaczyć M31 lub M42, ja na wsi widziałem ale do końca nie byłem pewny czy to naprawdę to co myślę póki nie kupiłem trochę lepszej lornetki, już niezbyt dobra breaker optical 30x60 (tak jest napisane na niej przypuszczam że jest to 10x60, kosztowała mnie 60zł na giełdzie ) pokazuje zdecydowanie więcej i dopiero po zakupie tej lornetki uzyskałem pewność, że to co widziałem to były właśnie M31 i M42, byłem naprawdę zdumiony różnicą obrazu między tymi dwoma tanimi lornetkami ( twoja u mnie na giełdzie kosztowała swego czasu 30-40złł).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak zwana zabawka z allegro, którą uda ci się odnaleść kilka najaśniejszych emek.

 

Wątpię - patrzyłem przez taką lornetkę. Obraz jest fatalny nawet w dzień. Dość ciemny, cały zaniebieszczony (coś jak żołć w ruskiej optyce, ale jeszcze mocniej), aberracja chromatyczna i fatalna ostrość obrazu porażają. Wykonanie mechaniczne lipne - mostek się uginał. Tom91 będzie pewnie bronił tej lornetki jak krwawicy, ale gdyby ktoś dał mu popatrzeć przez np. WO 10x50 to nie mógłby pozbierać szczęki z podłogi.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sluchaj ja tam nie chce nic mowic ale kosztowala podobno150 zl to jawiem wystarczajaca zdjecie wenus i iinnych gwiazd wychodza ostro ispoko to nie wiemco ty jeszcze chcesz jak dla mnie wystarczajaca

 

Sprawdź ceny tej lornetki na allegro choćby, ale jeżeli na prawdę kosztowała 150zl to szczerze współczuję wydanych pieniędzy.

 

p.s.

Zerknij na Księżyc jak już będzie po nowiu i powiedz jaki kolor miała tarcza Księżyca w tej lornetce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stawiam na 12x50.

 

Posiadam taką samą lornetke jak Tom91. Jeśli chodzi o powiększenie, to jest w granicach 7x.

Obraz hmmm... jakbym był na Neptunie - po prostu niebieski. Do obserwacji astro odpada, do naziemnych jeszcze ujdzie. Ale szczerze, to cięzko mi coś więcej powiedzieć. Ta pseudo lornetka leży gdzieś na półce, nawet jej nie ruszam. Do tej pory tylko raz przez nią patrzyłem i mi wystarczy.

 

Jacyś ludzie zza wschodniej granicy, u mnie w mieście sprzedawali je za 80 pln.

Edytowane przez Vader
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.