Skocz do zawartości

Zażółcenie rosyjsiej optyki.


Martel

Rekomendowane odpowiedzi

Przy zastosowaniu jednowarstowych powlok z fluorku magnezu, jak to najczesciej bywa

w rosyjskim sprzecie, zazolcenie pojawia sie bez wzgledu na uzyty rodzaj szkla. Warstwa

fluorku magnezu nalozona na granice powietrze-szklo odbija po prostu 1.2% swiatla

zlotego, 2.2% swiatla niebieskiego i 1.8% swiatla czerwonego. Teoretyczna sprawnosc

lorneki o 10 granicach osrodkow to:

w swietle zoltym: 88.6%

w swietle niebieskim: 80.0%

w swietle czerwonym: 83.3%

 

Do tego dochodza sladowe ale i tak potegujace ten efekt odbicia na granicach szklo-szklo.

Przy takich warstwach sprawnosc w swietle zoltym bedzie zawsze najwieksza wiec obraz

bedzie zolty. Rzuccie jeszcze okiem na: http://www.camk.edu.pl/~olech/lornetki/jak...to/warstwy.html

 

Pozdrawiam,

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arku musisz tylko zrozumieć że przeciętnego obserwatora nie interesuje czy zażółcenie wnoszą warstwy czy szkło, tylko jaki jest efekt końcowy a ten jest taki sobie i zażółcenie występuje tu nagminnie, a tak przy okazji to pokaż mi choć jedną lornetkę seryjnie produkowana przez Rosjan ze sprawnością na cytowanym przez Ciebie poziomie 83% dla czerwieni, zobacz na realne wyniki naszych pomiarów rosyjskich i innych lornetek a przekonasz sie ze nie tylko warstwy zaźółcają obraz co już słusznie zresztą wykazałeś ale i użyte szkło wnosi dużo do widocznej wynikowo barwy słomkowo żółtej obrazu, policz sam ile procent zażółcenia wnosi szkło choćby z naszych wyników pomiarowych dla czerwieni a zrozumiesz o czym tu piszemy 8)

Dla ułatwienia obliczeń w naszym testowym modelu Astrokrak 20x66 obiektywy były z PZO też z warstwami fluorkowymi, okulary z lornetki Zeissowskiej(MC) i korpus z pryzmatami z warstwami fluorkowymi z rosyjskiej lornetki 7x35 8)

Wracając do meritum sprawy przyczyny zażółcenia możemy roztrząsać w nieskończoność ale dla przeciętnego obserwatora liczą tylko jego skutki czyli wynikowa sprawność optyczna w poszególnych barwach :lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dokładnie i im gorsze szkło i starsza technologia użyta do produkcji sprzętu optycznego tym różnica pomiędzy sprawnością teoretyczną a praktyczną rośnie i to w zastraszającym tempie :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mysle ze zazolcenie tylko poprawia obraz w achromacie:

 

a) oko i tak jest najbardziej czule na swiatlo w okolicy granicy koloru zoltego i zielonego

B) zazolcenie zmniejsza transmisje na koncach pasma a tym samym zmniejsza ostateczna abberacje chromatyczna - tzn. ona jest ale natezenie swiatla w czrwono-niebieskiej otoczce jasnych obiektow jest mniejesze

 

Pamietajcie ze kilka firm (m.inn. Lumicon) od niedawna produkuje seryjnie filtry -V ktore maja lekko zoltawy kolor i dzieki temu koryguja silny chromatyzm chinskich refraktorow.

 

Po co wiec placic za filtr skoro mamy -V juz wbudowane?

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu się grubo mylisz Pawle bo achromaty nawet chińskie mają dobrze skorygowane czerwień i kolor niebieski bo dla tych lini sie liczy ich podstawową korekcję chromatyczną a widmo wtórne jest największe w fiolecie i barwie żółtozielonej którą niewiele tłumi zażółcona optyka.

Fiolecik to fakt jest częściowo pochłaniany ale jak patrzę na biały obiekt lornetką to chce go widzieć białym a nie żółtym, no chyba że Tobie nie robi to znaczącej różnicy :wink:

Poza tym filtr -Violet mogę z okularu w każdej chwili zdjąć jak obserwuję mgławice czy komety i chcę lepszej transmisji światła całego układu a z zółtą optyką to już nie możliwe, trzeba ją wymienić na białą chcąc poprawic transmisję światła w układzie 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musze obiektywnie przyznac, ze mi osobiscie takze problemy z kolorami przeszkadzaja. Moze to dlatego, ze przez wiele lat bylem zawodowym grafikiem, gdzie kolor to rzecz swieta.

 

Miedzy innymi dlatego wlasnie coraz bardziej irytowal mnie moj byly achromat 150. Trzeba jasno podkreslic, ze nie kazdemu musi to przeszkadzac i kazdy musi sprzet dobrac do swoich wymagan. Pamietajmy tylko, ze wymagania rosna z kazdym rokiem, szczegolnie kiedy zaczyna sie korzystac takze z innych lepszych sprzetow.

 

Nie stac mnie na wiekie soczewki (takze waga), dlatego wiem, ze moj "rozwoj" poleci jednak zdecydowanie sladem luster, ktore transmisje koloru maja doskonala. Nie ma zadnej dominanty kolorystyczne, zero aberracji chromatycznej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż poleciałeś jak wielu na rozmiar soczewki a nie na jej finalną jakość ale każde doświadczenie dobre jeśli potrafisz z niego wyciagnąć właściwe wnioski 8)

 

Dlatego marzy mi się takie apko coś koło 100mm. Nie za duże, a jakości trudno coś zarzucić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.