Skocz do zawartości

CARTES DU CIEL


Rekomendowane odpowiedzi

1. Czy wam tez tak wolno działa nowe CdC v3.0.1.2 ??? Strasznie się ślamazarzy w porównaniu do starszego CdC....

 

2. Jak do nowego / starego CdC załadowac gwiazdki do 15mag ?

Znalazlem taki watek: http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=194472 gdzie jest GSC 1.2 ale coś nie chce mi się wierzyć, że mam kilinąć ze 500 razy aby ściągnąć każdy plik z osobna.... ma ktoś ten katalog w jednym zipie ?

 

3. Skąd wziąć gwiazdki do ~18 mag ?

 

4. Skąd wziąć gwiazdki do ~20 mag ?

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie powiem Ci. Wersja 3.0.x jaką ostatnio oglądałem była IMHO jeszcze w tyle za 2.76. Niedługo ma być 4.0.x

 

2. Użyj jakiego narządka do ściągania plików z ftp. np. TotalCommander.

 

3. Musisz ściągnąć katalog usno sa.

http://tdc-www.harvard.edu/software/catalogs/usnosa2.html

 

lub tam obok gsc1.2 ftp:\\cdsweb.u-strasbg.fr w bincats

 

4. usno b1 można pociągnać też neta. Adres jest w wątku Piotra Brycha o AFA.

Ale zdaje się, że CdC nie umożliwia wprost wpięcia się z USNO B1 (mówię o 2.76). Trzeba by zakombinować. Normalnie USNO B1 ciągnie z sieci do cache'a. I potem jak wraca używa tego cache'a. Nie wiem jaki jest format danych w cache'u, ale zapewne można przerobić dane z sieci na format cahe'a i niech CdC myśli że wszystko zassał.

 

ze względu na wolumen , stały dostęp do sieci praktycznie, łatwiej pociagnąć mi usnob1 z interesującego obszaru z neta.

 

Mam gsc 1.2 podłączony na stałe, ale usno sa1 leżakuje na płytce. Doszedłem do wniosku, że nie jest mi potrzebne. Jak się przygotowuję do obserwacji, ciągnę zdjątka z POSSI i ich używam jako referencji. Jest to jakies takie realistytczne. Niestety nie moge zmusić CdC do pracy z Realsky. A szukanie w samym Realsky jest koszmarne.

 

pozdr

th

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy wam tez tak wolno działa nowe CdC v3.0.1.2 ??? Strasznie się ślamazarzy w porównaniu do starszego CdC....

 

2. Jak do nowego / starego CdC załadowac gwiazdki do 15mag ?

Znalazlem taki watek: http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=194472 gdzie jest GSC 1.2 ale coś nie chce mi się wierzyć, że mam kilinąć ze 500 razy aby ściągnąć każdy plik z osobna.... ma ktoś ten katalog w jednym zipie ?

 

3. Skąd wziąć gwiazdki do ~18 mag ?

 

4. Skąd wziąć gwiazdki do ~20 mag ?

Może załadowałeś sobie katalog z planetoidami ? U mnie to był główny powód spowolnienie, po usunięciu wszystko znowu śmiga :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bardzo fajnie....GSC1.2 już mam, działa....USNO-A2 już do mnie płynie internetem.... ale jest pytanie.

 

Ja nie mam zbyt szybkiego laptopa.... i jak USNO-A2 załaduje i dam włączanie na polu widzenia 1 to troche mi go przymuli.... a widze, że nie bardzo da się wpisać np 10'..... jest jakaś inna szansa na włączanie katalogow przy mniejszym polu widzenia ( pomijajac patent z ladowaniem katalogu z setupa za kazdym razem ) ?

 

Generalnie oceniam jasność gwiazdek jakie może sobie zobaczyć moja kamerka na 15mag..... po upgrejdzie montażu a co za tym idzie poprawieniu czasów naświetlania powinno to wzrosnąc do jakiś 16-17mag... wiec narazie nie bede wnikał w mapy do 20mag....

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow... USNO-A2 ma 4GB !!!!.... włąśnie skończyło mi się ściągać.... niezle.....

 

To ile miałby cały katalog do 20mag gdyby go ściągnąć ??... ja chyba nie mam tyle miejsca na laptopie....

 

CdC v3 jest jakieś dziwne.... nie bardzo wiem w czym miałby być lepszy a straaasznie wolno działał ( nawet na komputerze stacjonarnym z niezłą kartą graficzną )... ładniejsze ikonki nie są mi potrzebne....A moze ja o czymś nie wiem i jest jakiś hak w v3 ??

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam drobny problem z załadaowniem katalogu USNO-A2.... nie bardzo wiem jak to zrobić.... Mam takie coś :

Untitled_1.gif

i kiedy ten katalog podaje w CdC jako ścieżkę do USNO-A

Untitled_2.gif

to mi podaje błąd

Untitled_3.gif

co jest oczywiste bo nie ma takiego pliku. Generalnie coś czuje, że katalog ten należy sobie w jakiś sposób skompilować ( tak napisali w README ) ale nie bardzo wiem jak to zrobić ....

 

Poza tym w tym katalogu zanjduje sie folder DOC w którym jest jakby powtórka całego katalogu ( te 3,9GB po raz drugi - ściągm na wszelki wypadek ) co wydaje mi sie bez senu...

 

Prosze o pomoc

 

FS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda, ze ten katalog USNO A2 na vizierze to jakaś skompaktowana wersja.

 

Jak podłączałem USNO SA, to nie było problemu. Nie pamiętam tylko czy nie było trzeba zaznaczyć tego checka Bright Star.

 

Już wiem o co chodzi... ja ściągnaem wersję z ftp:\\cdsweb.u-strasbg.fr w bincats gdzie jest wersja do skompilowania ( czy kod żródłowy tego katalogu ). Należy ściągnąć katalog ze strony ftp://ftp.nofs.navy.mil/pub/outgoing/usnosa/ i wtedy mamy już gootwy katalog.... własnie do mnie płynie ( zupełnie niepotrzebnie ściągnałem te 5GB kodu... :helo: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK... potwierdzam, że link z postu wyżej jest OK i katalog z niego ściągniety jest właśnie tym który było potrzeba. Guzika "bright stars" nie trzeba zaznaczać ani katalog nie musi sie znajdować na dysku C: ( może być gdziekolwiek ). CdC działa też dość płynnie ( CdC w wersji 2.76 ) i spokojnie USNO-A może być na polu widzenia 1 stopień. Na dowód, że działa załączam poniższy crop z którym od razu wiąże pytania :

 

M57_CdC.jpg

 

1. Wygląda na to, że webkamerką z GAINem ustawionym na max i czasem naświetlania 15s ( bo takie są paramaetry zdjecia obok) można osiągnąć nawet ~17mag... to śmiesznie...dużo bym powiedział....nie spodziewałem się tego. Ale na moim zdjęciu, jak się przyjżeć lepiej, to jest trochę wiecej i ciemniejszych gwiazdek. Jak zmierzyć ich jasność i ilość ... jest jakiś program analizujący zdjecia ( wiem, że jest ale nie wiem gdzie szukać, podpowiem )?

 

2. Są jakieś drobne różnice w pozycjach i jasnościach "jaśnieszych" gwiazd między moim zdjęciem a cropem z CdC... czy ktoś też to zauważył i ma do tego jakiś komentarz ?

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CdC v3 jest jakieś dziwne.... nie bardzo wiem w czym miałby być lepszy a straaasznie wolno działał ( nawet na komputerze stacjonarnym z niezłą kartą graficzną

 

V3 jest próbą napisania CDC na nowych zasadach (siakies SQL itd) i zupełnie od nowa. dlatego jest kompilowalny do linuxa np. V3 nie dorasta do pięt V2.76, bo jeszcze nie przepisano wszystkiego .

 

Powiem wprost olej go!!!

 

V 2.76 ma katalogi do 20mag ściągalne na żywo z internetu dla danego fragmentu nieba i zostaja one tam w keszu tempowym. idealne rozwiazanie i nie zabiera 4Gb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podłączony katalog USNOA 2.0. Nie ma znaczenia na którym dysku, u mnie akurat na :E.

Zbiory masz coś nie takie. U mnie wygląda to tak:

 

usnoa2.0.jpg

 

 

Dzieki.. dzięki... ale już sobie poradziłem z USNOA...

 

Mam za to inny problem.... ściągnąłem sobie gwiazdki z zasobów internetowych do 20mag... wszytko pieknie.. ale teraz chciałbym je jednak wyłączyć bo ciągle mi się palą nawet przy polu widzenia 30* ( wygląda to jak wielkie białe kółko z kropek tej samej wielkości gdzie trudno sie połapać która to która - mają jednakową wielkość ). Jak to zrobić ?

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam gdzie masz ten check Bright Star masz po prawej pole widzenia w zakresie którego włącza się ten katalog.

 

Z kolei na zakładce Gwiazdy 1, na dole masz limity gwiazd według zakresów pół widzenia.

 

Oczywiście wszystko w 2.76.

 

Aha, a wielkość kropek ustalasz sobie na Wyglądzie Mapy gdzie masz dwa niebiesko-zółte suwaki Kontrast. Zobaczysz jak będą zmienić Ci się wielkości gwiazdek to załapiesz jak sobie to poustawiać.

Edytowane przez teha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz zachciało mi się znaleźć CERESa, ERISa i inne planety karłowate... jak je załadować do CdC bo aktualnie nie znajduje się nic gdy wpisuje te nazwy...??

"Select catalogues" -> "Asteroids", zaznaczasz Astorb albo CBAT (w sumie wszystko jedno) i klikasz "Asteroid elements". Ładuje świeże elementy orbit z netu. Następnie zaznaczasz, które z wyświetlonych planetoid chcesz mieć wyświetlone na mapie (te też znajdą się w opcji szukaj). Zaznaczasz albo hurtowo shift+strzałka, allbo wybiórczo Ctrl+klik myszką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja co prawda nie używam Astrorb, ale wyczytałem, ze właśnie (19.05) pojawiła się wersja 2.76c

 

http://www.ap-i.net/skychart/cdc276/cdc276c.exe

 

poprawia podobnież błędy właśnie dla AStrorb oraz problemy z Vistą

 

tutaj cytat z cdc@yahoo

 

With Vista there is no more "Failed to set data for " message when you launch

the program.

The problem is you need admin right to set association of .cdc files with

ciel.exe. So do it from the Windows Explorer if you need that.

 

Some time ago the ASTORB file format change to accommodate for numbered

asteroid above 100'000.

This break reading of this file with CdC but I never apply the change before

because a tool was available on the group here to convert the file format.

With this new version it is no more necessary to convert the file but beware

your old ASTORB file are no more readable from CdC.

Edytowane przez teha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomóżcie ciemniakowi.....

 

Wpisuje w CdC w szukaj: ALBIREO a ten mi na to, że nie ma takiej....

 

Wycztałem zatem, że musze szukać na zaawansowanym szukaniu -> Gwiazdy, ale wczensiej musze zainstalowac indexy. Tak tez zrobilem ale dalej nic.... ( indexy bd.idx, cd.idx, cp.idx, hd.idx, sao.idx )

 

Chce miec tak, ze wpisuje ALBIREO w tym małym okienku SZUKAJ ( bez wersji zaawansowanej ) i mi się znajdzie ta gwiazda....da się ?

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A ja zmagam się z innym wyzwaniem w CdC.

Zaznaczyłem sobie że chcę etykiety galaktyk w wersji skróconej np. "3333 9.9" (zakładam że gromady tez w to wchodza). Ustaliłem limit na 12 mag.

 

Problem jest taki ze etykiety pokazuja sie tylko w em-kach i niektorych jasnych NGC. Jak dam powiekszenie to tez tylko w kilku losowych pojawi sie etykietka.

 

To znana przypdałość CdC czy ja cos zapomniałem przycisnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie ustaliłeś limit 12 mag?

W opcjach etykiety dla galaktyk masz liczbę. Mówi ona, ile mag mocniejsza ma być galaktyka od limitu, aby pokazała się dla niej etykieta. Ile masz u siebie? Wartość 0 mówi pokaż etykiety dla wszystkich.

Wartość 1 mówi, nie pokazuj etykietek dla najsłabszych glxów, itd

 

pozdr

th

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.