Skocz do zawartości

laserowe dywagacje, zielony laser


grzybek80

Rekomendowane odpowiedzi

Z laserkiem jest jak z nożem.

 

No... przydatny gadżet, jak trzeba komuś coś pokazać na niebie, tak jak nóż, gdy trzeba coś pokroić.

 

....ale po paru zlotach wiem, że jest na wpół używany do pokazywania na niebie a na wpół do pokazywania ludzi nawet wewnątrz budynku, do świecenia po drzewach, schronisku, podręczna latarka do szukania koło ciebie w trawie, do świecenia w obiektyw,....

 

Siedzisz sobie po ciemnym niebem, adaptujesz się do ciemności, a ktoś w ciebie świeci z lasera. Czyste sk...stwo. :szczerbaty:

 

Mam nadzieję, że będzie Wam służył tylko do "krojenia chleba".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja mogę nie kupować laserka ?

 

Oczywiście możesz nie kupować laserka.

Można w ogóle nic nie kupować.

Tak sobie czasem myślę , że jak bym nic nie kupował to byłbym bogaty. :D

Tylko po co być bogatym jak się nie ma zamiaru nic kupować? :D

Oto jest pytanie.

Tak napisał dawno temu pewien Anglik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]

do pokazywania na niebie a na wpół do pokazywania ludzi nawet wewnątrz budynku, do świecenia po drzewach, schronisku, podręczna latarka do szukania koło ciebie w trawie, do świecenia w obiektyw,....

[...]

No popatrz Teha, ile taki laserek ma zastosowań. Nawet bym nie przypuszczał. :o

A Viaderny się nie zdecydował.

Dziwię Mu się. :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja mogę nie kupować laserka ?

Wiem że to obciach niemieć ale on naprawdę mi nie jest potrzebny. :)

 

Pozatym w Jodłowie bedę w nocy jedynym gościem bez laserka... łatwo mnie bedzie zlokalizować :)

 

Wiesiek, ja używałem laserka z braketem jako szukacza w swoim teleskopie. W Jodłowie schowam go do kieszeni, bo zapowiadają się gwiezdne wojny :sterb029: . My chyba załatwimy sobie pokoje w schronisku na Śnieżniku, z dala od Jodłowa :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może wystarczyło wymienić baterie na nowe ? ;)

 

Zasięgałem opinii w kilku źródłach i wynika z nich, że wiązka lasera o mocy 5 mW niewiele różni się od tej w sprzęcie 10 mW czy 20 mW.

W Roztokach Górnych surfowałem nieco po niebie laserem 5 mW Darka Bobaka - jest jak najbardziej wystarczający.

Oczywiście laser, bo Darek jest cool. :szczerbaty:

 

Jeśli więc efekt jest porównywalny, to po co przepłacać ?

 

"Prawie" - a jak wiemy, prawie robi wielką różnicę. Ja porównywałem laser Darka z Rysia, który ma chyba 20. Jest zasadnicza różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(Viaderny @ Apr 24 2007, 13:57) *

 

Czy ja mogę nie kupować laserka ?

Wiem że to obciach niemieć ale on naprawdę mi nie jest potrzebny. smile.gif

 

Ja bym na Twoim miejscu nie ryzykował.

Potrzebny czy niepotrzebny - laserek mieć trzeba.

:ha:

 

Powiem więcej - każda prawdziwa meszczyzna laserek mieć musi! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zakazał używania laserków na zlotach. Ktoś robi foty i bach zielonym po niebie, potem krzyk i rzucanie mięchem (Roztoki). To przydatna rzecz ale w małym gronie gdy wiadomo że w danym momencie nikt nie foci pokazywanego kawałka nieba.

Edytowane przez Hamster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zakazał używania laserków na zlotach. Ktoś robi foty i bach zielonym po niebie, potem krzyk i rzucanie mięchem (Roztoki). To przydatna rzecz ale w małym gronie gdy wiadomo że w danym momencie nikt nie foci pokazywanego kawałka nieba.

 

Zielony laser to super sprawa. Stojąc w grupie obserwatorów pokazujesz konkretny, oglądany obiekt lub skrawek nieba, na którym gołym okiem nic nie widać. To doskonała rzecz do celów dydaktycznych. Jednak przed Jodłowem i każdym innym zlotem będzie trzeba ustalić zasady użytkowania laserków. Sam używam laserka 21mW Howie Glatter jako szukacza, ale niestety zdaję sobie sprawę z tego, że przy takiej ilości zielonych laserków na zlotach będzie problem z foceniem nieba (i nie tylko). W Bieszczadach spieprzyłem Pawłowi Maksymowi zdjęcie jednym, krótkim błyskiem lasera w celu ustawienia teleskopu na szukany obiekt, za co go jeszcze raz przepraszam :notworthy: Wystarczyła sekunda i na laptopie w dolnym, lewym (o ile dobrze pamiętam) rogu ekspozycji pojawiła się zielona kreska :icon_redface: O tym trzeba będzie przed zlotem podyskutować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A ja to co? Mi się należy i to bardzo, po tym jak podkręciłem koniunkturę że aż trudno się opędzić od chętnych :banan:

Życzę wszystkim szybkiego powrotu adaptacji oka po jej gwałtownej degradacji (od lasera).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale fotografia cyfrowa w przeciwieństwie do laserów nie jest zagrożeniem dla cudzego wzroku i w stanach jak zwykle ludzie rozumieją to najwcześniej, bo jako pierwsi to testują i już od tego odchodzą, a my dopiero zaczynamy. Można skorzystać od razu z ich doświadczeń, ale małpowanie to nasza specjalność niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma prawo wyrazić swoją opinię na dany temat.

Moje zdanie w tej kwestii jest następujące.

W istocie nie ma nic złego w tym, że zaczynamy używać coraz to nowsze sprzęty i urządzenia zaawansowane i wyrafinowane technologicznie. Jeśli sprzęt używa się rozsądnie i w taki sposób, że nie przeszkadza to innym miłośnikom obserwacji nocnego nieba (mam tu na myśli laser), to nie ma najmniejszego powodu by z tej racji obrażać się i dąsać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedziałem to dosadnie by wyrazić dezaprobatę dla uzywania tego bądź co bądź niebezpiecznego narzędzia do celowania. Wszystko będzie cacy do chwili aż ktoś uszkodzi komuś oczęta i ten ktoś straci nie tylko możliwość uprawiania tego pięknego hobby, ale skomplikuje sobie życie. Ględzę jak stary, ale to mój przywilej.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedziałem to dosadnie by wyrazić dezaprobatę dla uzywania tego bądź co bądź niebezpiecznego narzędzia do celowania. Wszystko będzie cacy do chwili aż ktoś uszkodzi komuś oczęta i ten ktoś straci nie tylko możliwość uprawiania tego pięknego hobby, ale skomplikuje sobie życie. Ględzę jak stary, ale to mój przywilej.

 

 

Leszku, popieram Cię w całej rozciągłości. :Salut:

 

!ciemnego nieba!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na youtube znaleźć można wiele filmów pokazujących działanie lasera. Np. ten 50mW zapalający zapałkę:

Laser taki jest wielce niebezpieczny i korzystanie z takiego o mocy większej niż 5mW jest chyba zbyt ryzykowne. Radzę poczytać coś w stylu Sam's Laser Faq http://www.repairfaq.org/sam/lasersaf.htm#saftoc

Pozdro

Rad Radish

 

A czy nie przydały by się takie mocniejsze laserki do walki z LP ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten wątek to chyba największy meksyk sprzedażowy w historii tego forum. :)

Wszystko się pomiksowało, ja zamówiłem laser u Bolka myśląc, że cena to 70 zł. A jest 430 zł. Niezły spontan.

 

Dlatego, jeżeli pozwolicie, to posprzątamy ten wątek w nocy, to co istotne przeniesiemy do nowego, w którym jasno niech ktoś się określi, kto chce laser oraz kto może taki laser załatwić.

 

Wiem, że nie tylko ja jestem zdezorientowany, dlatego pisze tego posta.

 

Trzeba także wyróżnic posty np. Lemarca, które pozwolą uświadomić sobie ryzyko związane z tą zabawką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to zamykam wątek do wieczora

 

już kiedyś próbowałem go podzielić, bo wygląda na to że w jednym ogłoszeniu jest/było 3 sprzedających/oferujących z czego urodziło się parę list chętnych i w sumie nie wiadomo, kto i u kogo i co zamawiał

z czego jedna oferta przestała być aktualna, jednym słowem laser green młyn

 

a dla niecierpliwych, proponuję, żeby każdy zakładał własny wątek na sprzęt, który chce zaoferować do sprzedaży, może wtedy uniknie się takiego bałaganu

 

---edit---

 

temat został rozdzielony na 3 osobne wątki:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=15831

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=16823

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=16824

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.