Skocz do zawartości

Zakrycie Saturna przez Księżyc


Aquamarin

Rekomendowane odpowiedzi

2007_z.jpgsaturn_22.05.jpg

 

We wtorek 22 maja obserwujemy zakrycie Saturna przez Księżyc

Planeta skryje się za ciemnym brzegiem Księżyca ok. 21:23 cwe, niemal centralnie (kąt pozycyjny 80 stopni od południowego "rogu"), a znikanie potrwa około minuty. W tym czasie Księżyc znajduje się na zachodnim niebie (azymut +66 stopni od południka) na wys. 38 stopni (Łódź).

Sześć minut później zakryty zostanie Tytan i to też powinno być bez trudu widoczne.

Odkrycie Saturna nastąpi ok. 22:30 cwe (74 stopni od północnego "rogu" po stronie oświetlonej).

 

Następnego dnia, we środę 23 maja, można spróbować obserwacji zakrycia Regulusa. To zjawisko nastąpi jednak we wcześniejszych godzinach (ok. 17:13 cwe) około 30 stopni od południowego "rogu", przy nieoświetlonym, ale jeszcze na tle nieba niewidocznym brzegu Księżyca. Konieczny teleskop.

Pozycja Księżyca : azymut 35 stopni na wschód od południka, wysokość 46 stopni.

Odkrycie o 18:08 przy jasnym brzegu praktycznie nie do zauważenia.

 

Powodzenia, prognozy pogody umiarkowane.

Edytowane przez Aquamarin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już jutro wieczorem będziemy mieli możliwość obserwacji bardzo efektownego zjawiska zakryciowego, czyli zakrycia Saturna przez Księżyc. Zjawisko będzie widoczne o zmierzchu. Księżyc będzie w fazie 39% i dobrze powinno być widoczne światło popielate. Zakrycie i odkrycie tarczy planety będzie trwało około 35 sekund, a pierścieni jeszcze o 40 sekund dłużej. Kilka minut po zakryciu planety będzie można próbować obserwować zakrycie Tytana.

 

ZAKRYCIE

 

Do zakrycia dojdzie, gdy oba ciała będą znajdować się około 38 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem. Poniżej podaję momenty dla największych miast w Polsce oraz wysokość Słońca dla momentu zakrycia.

 

Białystok - 21:23:22 (-7)

Bydgoszcz - 21:19:58 (-4)

Gdańsk - 21:17:51 (-3)

Katowice - 21:26:09 (-7)

Kraków - 21:27:06 (-8)

Lublin - 21:26:29 (-8)

Łódź - 21:23:31 (-6)

Olsztyn - 21:20:28 (-5)

Poznań - 21:20:37 (-4)

Rzeszów - 21:28:27 (-9)

Szczecin - 21:17:00 (-2)

Warszawa - 21:23:38 (-7)

Wrocław - 21:23:08 (-6)

 

ODKRYCIE

 

Do odkrycia dojdzie, gdy oba ciała będą znajdować się około 29 stopni nad zachodnim horyzontem. Poniżej podaję momenty dla największych miast w Polsce.

 

Białystok - 22:27:01

Bydgoszcz - 22:25:50

Gdańsk - 22:23:17

Katowice - 22:31:49

Kraków - 22:32:26

Lublin - 22:30:40

Łódź - 22:28:57

Olsztyn - 22:25:15

Poznań - 22:26:54

Rzeszów - 22:32:58

Szczecin - 22:24:03

Warszawa - 22:28:22

Wrocław - 22:29:30

 

Powodzenia, tym bardziej, że prognozy pogody są w miarę obiecujące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połączyłem koledzy tematy założone nie zależnie przez Pana Marka Zawilskiego (Aquamarin) i Roberta Bodzonia.

Proszę dalej o dyskusje, a sam już szykuję się do rejestracji...

Pozdrawiam

Paweł Maksym

 

PS

Przypominam, że efemerydy zakryć przez Księżyc są policzone dla 22 miast w Polsce i dostępne tu

Edytowane przez Pawel_Maksym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek S (Stalowa Wola), KrzysztofZ (Tarnobrzeg) i TomekL30 (Gorzyce) - również planujemy mały wypad. Jak się uda i sprzęt nie zawiedzie to spróbuję zarejestrować zjawisko - do dyspozycji będzie ED-ek+EQ5_z_napędami+LPI+Laptop no i oczywiście do obserwacji niezawodna Synta Jacka S - trzymajcie kciuki za kawałek pogody, a po 24 to może już lać deszcz do rana :Salut:

Edytowane przez KrzysztofZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj robiłem przymiarki do Księżyca i Saturna o tej samej godzinie, o której dzisiaj będzie zakrycie. Było jeszcze niemożliwie jasno. Z Tytanem to chyba tylko dla hardkorowców zabawa. Dla mnie poza zasięgiem. Zresztą z trudem odnalazłem gołym okiem Saturna... Fakt, że dziś będzie "guidowany" przez Księżyc :szczerbaty: Ale na Tytana chyba jednak będzie za jasne tło.

Pozdrawiam

Piotr

PS. Jakby to nie sprawiło kłopotu, poproszę jeszcze o dane dla Torunia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj robiłem przymiarki do Księżyca i Saturna o tej samej godzinie, o której dzisiaj będzie zakrycie. Było jeszcze niemożliwie jasno. Z Tytanem to chyba tylko dla hardkorowców zabawa. Dla mnie poza zasięgiem. Zresztą z trudem odnalazłem gołym okiem Saturna... Fakt, że dziś będzie "guidowany" przez Księżyc :szczerbaty: Ale na Tytana chyba jednak będzie za jasne tło.

Pozdrawiam

Piotr

PS. Jakby to nie sprawiło kłopotu, poproszę jeszcze o dane dla Torunia.

 

Kamerą zakryciową spokojnie się sięgnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oby tylko pogoda dopisała, jak narazie w południowej wielkopolsce niebo jest pokryte jakąś cienką warstwą chmur :szczerbaty:

Na północy żeby było tylko cienką... :rolleyes: Ale jeszcze jest trochę czasu, może się wychmurzy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość JacekPala

W Słupsku też jest cirrus, ale cos widać.

Tych bez pogody zapraszam na swoją stronę na transmisje na żywo. Na razie widać Saturna w HAlfa, zobaczymy co będzie po zachodzie Słońca.

 

Na północy żeby było tylko cienką... :rolleyes: Ale jeszcze jest trochę czasu, może się wychmurzy :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Słupsku też jest cirrus, ale cos widać.

Tych bez pogody zapraszam na swoją stronę na transmisje na żywo. Na razie widać Saturna w HAlfa, zobaczymy co będzie po zachodzie Słońca.

Dziękuję. Ja dziś przez cały dzień śledzę transmisję z oserwatorium :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.