Skocz do zawartości

Zakrycie Saturna przez Księżyc


Aquamarin

Rekomendowane odpowiedzi

No i w Łodzi znów się udało po raz drugi w tym roku.

Burzowe chmury odstąpiły, cały czas było bezchmurnie, choć niebo lekko zamglone.

Obrazy za to wyjątkowo stabilne, brak jakiegokolwiek ruchu powietrza.

Oba zjawiska prezentowały się pięknie wizualnie i na monitorze odbierającym obraz z kamery.

Bez trudu zostało zarejestrowane m.in. zakrycie Tytana (tylko ułamek sekundy), a może i nawet Rhei.

Paweł Maksym pewnie napisze o tym szerzej.

Na jutro na Regulusa szykuje sie zmiana pogody, ale powalczymy.

Edytowane przez Pawel_Maksym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Luboniu pod Poznaniem udało mi się zarejestrować odkrycie.

 

Mi tez sie udało, czystym fuksem :-)

Ustawiłem teleskop w miejsce prawdopodobnego "wschodu saturna" i obserwowałem przez lornetkę kiedy się bedzie wynurzał :-).

 

Patrzę na laptopa a tam już pierscienie widać i to dość szybko sie pojawiają.

Rewelacja.

Zdjątko poniżej jest z drugiego w kolejnosci filmiku, po tym jak zobaczyłem ze saturn sie pojawia.

średniej jakosci bo w pospiechu i nagrywane i obrabiane.

Przyznaję - zjawisko niesamowite.

2007.05.22_saturn_rises_over_moon.jpg

10 sek AVI, Phillips SPC900NC + Tal 100/1000 + Powermate 2,5

Edytowane przez pki1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad Lublinem warunki były, ale nie najlepsze, mimo to się udało sfocić zakrycie i odkrycie. Uzyłem SC10" plus Logitech 4000. Fotki z 20 klatek nie więcej z uwagi na szybkość zjawiska. Widać dobrze różnicę w jasności powierzchniowej tych ciał, jeszcze lepiej wyglądało to w okularze, Saturn był wyblakły przy Księżycu.

SAT220507C.JPG

SAT220507G1.JPG

K220507K.JPG

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Jackowi za transmisję, fotka też piękna. sumas lemarc foteczki super :) Ja zaobserwowałem i zakrycie i odkrycie i to na dodatek po 2 razy: po razie w Słupsku i po razie w Warszawie przez okno, chmur na szczęście nie było :)

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jednak mam szczęście, widziałem oba zakrycia Saturna w tym roku. Jestem nasycony i mogę spokojnie czekać do tego 2025 :D (swoją drogą trochę sobie poczekamy na następne :rolleyes: ).

Seeing był nadzwyczaj dobry a widok powoli zakrywanej planety jest po prostu niesamowity i na zawsze zapada w pamięci.

 

Lemarc, twoje zdjęcie przedstawiające moment odkrywania robi wrażenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać to piękne zjawisko zakryciowe cieszyło się sporym zainteresowaniem. Mamy dużo materiału, jak widać. :D

W Lulinie jeszcze o godz. 20 nie wyglądało to dobrze, szczerze mówiąc początkowo nawet nie wystawiłem telepa. Jednak w okolicach 21 niebo nieco się przeczyściło. Ostatecznie miałem 10 min na rozstawienie sprzetu. Tak szybko jeszcze nigdy tego nie robiłem :o

Oczywiście w takim momencie zawsze zawiesza się komp, dzwoni listonosz, lub coś podobnego :angry:

 

Postanowiłem ustawić światło na Saturna.

Stack 5 klatek, SC 8''.

saturn_eclipse_1.jpg

saturn_eclipse_2.jpg

saturn_eclipse_3.jpg

saturn_eclipse_4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja także zaliczyłem pierwsze w życiu zakrycie Saturna :D Widoczność dosyć dobra, chociaż cirrus paskudził trochę. Warunki miałem średnio-dobre. Skakałem pomiędzy powerami 120x-187x. W końcu zdecydowałem się na orto 18tkę, żeby mieć większe pole widzenia. Zakrycie oglądaliśmy na zmianę z żoną :) Pięknie to wyglądało. Na odkrycie czekałem już sam i o mało go nie przegapiłem, bo mocno przyciemniłem sobie tarczę Księżyca. Dobrze że się w porę skapnąłem żeby podkręcić jasność filtra księżycowego ;p

 

ogólne wrażenia: ach, ach, och

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.