Skocz do zawartości

Zakrycie Saturna przez Księżyc


Aquamarin

Rekomendowane odpowiedzi

Dyskusja tego pięknego zjawiska i opis wrażeń zbliża się chyba do końca.

Chaciałbym więc ponowić tylko apel Pawła, aby to wszystko się przełożyło na wzrost liczby wartościowych obserwacji, a w tym zwiększenie liczby aktywnych członków SOPiZ.

Jeśli macie zdrowie i chęci czatować na Saturna i Regulusa, to złapcie za swoje telepy także wtedy, gdy jest jakaś akcja obserwacyjna większego kalibru. Myślę tu głównie o zakryciach planetoidalnych, zakryciach Plejad, zakryciach brzegowych i innych. Mało nas się odlicza przy takich okazjach, tracimy cenne okazje.

Dla wyjaśnienia dodajmy, że faktycznie obserwacja zakrycia Saturna nie miała żadnego znaczenia naukowego (może tylko zakrycie Tytana miało). Ale w innych opisanych prypadkach już jest inaczej.

Generalnie jest "ściana" jeśli chodzi o sprzęt. Dobrych DCF nie ma na rynku (modele do samodzielnego złożenia to loteria. Localizer miał i nie działa, ja też próbowałem - z podobnym skutkiem). Kiedyś DCFy były GaPa, podobnie jak insertery (w dzisiejszych czasach czekanie na sprzęt 9 m-cy jest kpiną).

Jechać na brzegówkę lub asteroidalne i prosić się o sygnał DCF, może ktoś da, to przy odległościach >100 duże ryzyko. Poza tym metoda dyktafon jest już chyba przeżytkiem; dla wprawnego obserwatora (J. Wiland) taka metoda może być efektywna jeszcze przez 10 lat, ale dla kogoś kto ma za sobą tylko parę zakryć lepsze są jednak nowocześniejsze techniki; poza tym - gońmy Europę i Świat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam do obejrzenia zakrycia Saturna:
Film bardzo fajny (chyba jeden z lepszych, oprócz "reżyserskiego" Pawła), ale mam pytanie o inserter. Czyjej jest konstrukcji, czy to świeży nabytek czy sprzed kilku lat (podobają mi się w nim intuicyjnie wyświetlane dzięsiąte i (chyba) setne częsci sekundy) - na podglądzie mozna dokładnie określić moment zakrycia. Napisz - jeśli mozna - jakieś szczególy: jak współpracuje z DCF (czy GPS) jak współpracuje z rejestratorem (MiniDV, VHS, DVDRW itp.), jak się synchronizuje, jak w ogóle z propagacją DCF i synchronizacją (jak długo).

Pytam bo sam szukam dobrego i niezawodnego insertera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Film bardzo fajny (chyba jeden z lepszych, oprócz "reżyserskiego" Pawła), ale mam pytanie o inserter. Czyjej jest konstrukcji, czy to świeży nabytek czy sprzed kilku lat (podobają mi się w nim intuicyjnie wyświetlane dzięsiąte i (chyba) setne częsci sekundy) - na podglądzie mozna dokładnie określić moment zakrycia. Napisz - jeśli mozna - jakieś szczególy: jak współpracuje z DCF (czy GPS) jak współpracuje z rejestratorem (MiniDV, VHS, DVDRW itp.), jak się synchronizuje, jak w ogóle z propagacją DCF i synchronizacją (jak długo).

Pytam bo sam szukam dobrego i niezawodnego insertera.

 

Odpowiem trochę za Adama, ma on insterter ze starej serii czyli taki jaki ja mam w obserwatorium. Adam, z tego co wiem, nagrywa na wideo (vide zdjęcia ze stanowiska Adama http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=...1427#msg151427. )

 

Co do sprawy DCFów, będę o tym lada moment pisał w osobnym wątku, dla aktywnych członków SOPiZ jest już możliwość wypożyczenia zegarów DCF. Ponad to jest możliwość zakupu od SOPiZ SPRAWDZONYCH modułów do samodzielnego złożenia DCFa.

Pozdrawiam

Paweł Maksym

Edytowane przez Pawel_Maksym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobawiłem się jeszcze raz materiałem zrobionym w czasie zakrycia.

Pierwsze zdjęcie to podobne do załączonego poprzednio tylko że z bardziej kombinowaną obróbką.

 

Jeden filmik (ok 150 klatek) stackowany dwa razy:

-Raz z alignem na saturna

-Drugi raz z alignem na księżyc.

 

Tak powstałe dwa obrazki połączyłem na różnych warstwach w PS i zlikwidowałem niebieski zafarb od aberacji.

 

Wyszlo coś takiego:

2007.05.22_saturn_over_moon_2500mm.jpg

Trochę małe oszukaństwo ale wynik mi sie podoba.

Saturn mogłby być jasniejszy. Źle ustawiłem kamerkę w czasie nagrywania.

 

Drugie zdjęcie to tylko stack 150 klatek filmu przez Tała 1000mm.

2007.05.22_saturn_over_moon_1000mm..jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Ponad to jest możliwość zakupu od SOPiZ SPRAWDZONYCH modułów do samodzielnego złożenia DCFa.

Pozdrawiam

Paweł Maksym

Ta oferta najbardziej mnie interesuje. Napisz Pawle jaka jest możliwość nabycia tych modułów i czy: współpracowały by one z przewidywanym inserterem GaPa lub z inserterem Cuno.

A propos: inserter Cuno kosztuje 609 zł (160 Euro po dzisiejszym kursie 3,8113) i gdyby mieć sygnał DCF to porządna służba czasu już jest. Mogę chwilowo rejestrować to na VHS i szukać na allegro kamery za 350-400 zł z A/V IN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozytywnie zainspirowany dyskusją nt. pewnego zdjęcia/nie-zdjęcia, znalazłem czas na spróbowanie czegoś podobnego, ale z "ludzką twarzą" bo w miarę dostępnym sprzętem: Mak127 na EQ3-2 + ToUcam 740k.

 

Obróbka w Registax.

 

To wynik stackowania tego samego avi raz na Księżyc raz na Saturna:

 

 

 

A to połączenie dwóch stacków z dwóch odrębnych avi naświetlanych osobno na Księżyc i na Saturna:

 

 

 

Oczywiście, mam świadomość, że to rodzaj fotomontażu, ale warto spróbować :)

Ostatnio spotkałem się z komentarzem, że avikuję, ale nie pokazuję, więc pokazałem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 13 lat później...
33 minuty temu, AviatorL napisał:

Orientuje się ktoś czy i ewentualnie kiedy doczekamy się powtórki?

Do wyboru, do koloru:

https://in-the-sky.org/newsindex.php?feed=occultations

:)

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.