Skocz do zawartości

Zakup Bresser Messier R-90 EQ-3


Criss

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, dzięki poradom z forum, zdecydowałem się na zakup teleskopu Bresser Messier R-90 EQ-3 refraktor.Chciałbym się dowiedzieć czy warto?Jakie są wizualne obserwacje na tym sprzęcie,sprawa się tyczy zarówno planet jak i innych obiektów. Może ktoś pracuje na takim modelu, a może jest jakaś alternatywa odnośnie tego teleskopu, (tzn inny w cenie do 1000 zł).

Pozdrawiam.

Edytowane przez Criss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, dzięki poradom z forum, zdecydowałem się na zakup teleskopu Bresser Messier R-90 EQ-3 refraktor.Chciałbym się dowiedzieć czy warto?Jakie są wizualne obserwacje na tym sprzęcie,sprawa się tyczy zarówno planet jak i innych obiektów. Może ktoś pracuje na takim modelu, a może jest jakaś alternatywa odnośnie tego teleskopu, (tzn inny w cenie do 1000 zł).

Pozdrawiam.

Witam,

 

Od niedawna mam R-90.

Sprzęt jest dobrej jakości, obserwacje wizualne nocne i dzienne to potwierdziły.

To dobry sprzęt na Księżyc i planety do miasta ;)

Przy dobrym seeingu widoczne są delikatne pasy na Saturnie, przerwa Cassiniego na całej widocznej dlugości pierścieni, księżyce do Dione bez problemu.

Przy ciemnym niebie spokojnie można zapolować na jasne "M-ki", R-90 zbiera

mniej więcej tyle światła co "nowy" Newton 120-130mm - mój dziesięcioletni 150mm U-8 jest już ciemniejszy od tego refraktora. Przykładowo M13 i M57 wyglądają całkiem przyjemnie jak na tą aperturę.

Wczoraj ogladałem księżyc, seeing był niezły i spokojnie do 300x można było obserwować.

MON-1 Bressera to mniej więcej EQ3-2.

Edytowane przez wariag
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, dzięki poradom z forum, zdecydowałem się na zakup teleskopu Bresser Messier R-90 EQ-3 refraktor.Chciałbym się dowiedzieć czy warto?Jakie są wizualne obserwacje na tym sprzęcie,sprawa się tyczy zarówno planet jak i innych obiektów. Może ktoś pracuje na takim modelu, a może jest jakaś alternatywa odnośnie tego teleskopu, (tzn inny w cenie do 1000 zł).

Pozdrawiam.

Witam,

 

Od niedawna mam R-90.

Sprzęt jest dobrej jakości, obserwacje wizualne nocne i dzienne to potwierdziły.

To dobry sprzęt na księżyc i planety do miasta ;)

Przy dobrym seeingu widoczne są delikatne pasy na Saturnie, przerwa Cassiniego na całej widocznej dlugości pierścieni, księżyce do Dione bez problemu.

Przy ciemnym niebie spokojnie można zapolować na jasne "M-ki", R-90 zbiera

mniej więcej tyle światła co "nowy" Newton 120-130mm - mój dziesięcioletni 150mm U-8 jest już ciemniejszy od tego refraktora. Przykładowo M13 i M57 wyglądają całkiem przyjemnie jak na tą aperturę.

Wczoraj ogladałem księżyc, seeing był niezły i spokojnie do 300x można było obserwować.

MON-1 Bressera to mniej więcej EQ3-2.

Napisałem na razie same superlatywy, więc postaram się jutro napisać konkretną krótką recenzję, tymczasem jeszcze dorzucę coś o jego "ciemnej stronie":

- wyciąg tylko 1,25"

- wyciąg przy dużym wysuwie ma tendencję do "kiwania się", dlatego używam zwykle dołączonej leciutkiej kątówki, która pomimo "zabawkowego" wyglądu sprawuje się wręcz "profesjonalnie" :)

Edytowane przez wariag
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za porady. Część znich jest z pewnością trafna. Brałem pod uwagę zakup teleskopu na Dobsonie ale niestety, moim miejscem obserwacji będzie zazwyczaj średniej wielkości balkon, dlatego obawiam się ,że Dobson będzie za duży. Tym bardziej,że teleskop kupuję głównie dla mego 9- letniego synka,więc nawet gdybym, wobec niewielkich rozmiarów balkonu, zmontował na nim skrzynkę umożliwiającą wysunięcie tubusa poza barierkę,chłopak będzie miał utrudniony dostęp do okularu. Podobna sytuacja może miec miejsce z Synte SKP15075PEQ3-2 gdzie okular zamontowany jest u góry tubusa. Dlatego wstępnie zdecydowałem się na R-90.Muszę tylko upewnić się czy jest on montowany na EQ-3 (teleskopy.net tak podaje)

Dziękuję wszystkim za pomoc i z niecierpliwością czekam na obiecaną "ciemną stronę" R-90

Pozdrawiam

Krystian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy widoczny na górnym zdjęciu sprzęt do podłączenia teleskopu z komputerem jest w standardowym zestawie teleskopu czy też należy go dokupić? Jeśli to drugie czy mógłbyś podać nazwę, cenę ewentualnie miejsce zakupu. Napisz, jeśli masz ochotę, parę słów jak teleskop sprawuje się w działaniu :-)

Z góry dziękuję .

Pozdrawiam.

Krystian.

Edytowane przez Criss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Zwykla" - podlaczona, dzieki redukcji 1.25" - gwint kamery.

http://homepage.ntlworld.com/molyned/web-cameras.htm

Napisz, jeśli masz ochotę, parę słów jak teleskop sprawuje się w działaniu :-)
Teleskop mam od konca lutego - niestety z powodu braku wolnego czasu, niewiele rzeczy nim obserwowalem :( W sumie kosztowal mnie ok. 500 zl (kupilem uzywany, na dodatek sprzedalem okulary + soczewke Barlowa)... Prawde mowiac nie wydalbym na niego ok 1000 zl (ze wzgledu na niewielka srednice obiektywu - w podobnej cenie mozna kupic wiekszego Newtona, chocby Messiera N130), choc w Twoim przypadku to chyba dobre wyjscie...

Zarowno z jakosci dawanych obrazow, jak i "jakosci mechanicznej" jestem bardzo zadowolony, jednak zbyt rzadko korzystalem z tego teleskopu, by pisac recenzje :(

Mam tylko 1. dylemat: czy naped w obu osiach przeznaczony dla EQ 3-2 bedzie wspolpracowal z "wynalazkiem" Bressera?

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję, szczerze mówiąc jestem bardzo zaskoczony Waszą chęcią pomocy na tym forum. To bardzo miłe, że macie ochotę poświęcić swój wolny czas by choć troszkę "oświecić" laika jak ja. W ciagu zaledwie kilku dni tak wiele dowiedziałem się o teleskopach, ich rodzajach, montażach, sposobach i obiektach obserwacji. Co najważniejsze pomogliście mi podjąć nieważką decyzję zakupu pierwszego teleskopu. Pewnie według niktórcyh z Was nie bedzie to trafny wybór, ale myślę, że lepszy niż ten który mógłbym popełnić jeszcze kilka dni temu. Pewnie zdecydowałbym się na tani ale ładnie wyglądający i wszystkomający :-)) teleskop z Allegro za 200-300 zł, którym być może tylko zniechęciłbym mego syna do penetracji nieba. Jestem przekonany ,że pozostanę na AstroForum by poczytać inne grupy tematów.

Jeszcze raz pozdrawiam.

Krystian.

Edytowane przez Criss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, też mam R-90 od około 3 tygodni. przesiadłem się z tuby Sky Lux-a, montaz ze Sky-Luxa pasuje doskonale (w końcu też Bresser). Obserwuję z miasta (Lublin), balkon mam jak klatka dla małej papugi i tylko na N-NE-S. Optyka ok, tuba nieco slabo wyczerniona ale to można poprawic. Wyciąg też jest taki sobie (juz ktos się wypowiadał w tym watku). Do szukacza nie mam zastrzeżeń, jest dużo lepszy od Sky-Luxowego, lepiej się reguluje i lepiej ustawiony i nie ma tych cholernych srub w środku tuby. Nowa tubę R-90, szukacz, trzy plossle 25,15,10, barlow (kiepski), pryzmat, latarka LED nabyłem za 499zł (bez montażu). Z montazem EQ-3-2 można nabyć za 999zł, nie znalazłem taniej.

Niestety obserwacji mało, Jowisz , księżyce, pasy ale kiepsko z racji jego położenia i bliskości ścian wiezowców. Sporo gromad, trochę M-ek itp. U mnie M13 bez rewelacji jak na razie, pewnie warunki nie te.

 

Chciałem Newtona (synte) ale jak wyliczyłem to musiałbym nabyć zwyżkę.

 

p.s. Montaż wysunięty składam (wszystkie nóżki do siebie), to podczepiam solidnie do barierki balkonu (na przeciwko drzwi) (i kręce czym się da), wtedy można w miarę sprawnie się poruszać (krzesło się mieści), z rozłożonymi nóżkami w zasadzie obserwy tylko na wprost

 

W razie dodatkowych pytań służę

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
  • 2 tygodnie później...

Ja już sporo o nim poczytałem, ale żaden tekst nie da tego samego co rozmowa. Chodzi mi o to, czy jest on godny polecenia osobie mieszkającej w Szczecinie, na 3 piętrze bloku osadzonego na lekkim wzgórzu. Interesują mnie planety układu słonecznego oraz inne obiekty. Dodam, że jestem kompletnie zielony w dziedzinie teleskopów. Powiem szczerze, że po mocnym zaciśnięciu pasa jestem w stanie za jakiś czas przeznaczyć ok 2 tys na teleskop. Potrzebuje jednak obiektywnej pomocy... Po walce z zarządcą budynku, mógłbym mieć dostęp maksymalnie na 6 piętro (dach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

 

Jeśli akceptujesz wielkość newtona 6" na EQ3-2 i twój balkon to wytrzyma to właściwie nie pozostaje Ci nic innego niż wybór drugiej pozycji.

 

Pozdrawiam

 

P.S. Jeśli jednak masz dostęp do większej przestrzeni ( dach ) to może warto zastanowić się nad większym lustrem na dobsonie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.