Jump to content

Z dala od miasta


okon
 Share

Recommended Posts

Witam,

 

Postanowiłem podzielić się z Wami wrażeniami po moich ostatnich obserwacjach z dnia 19/20 Maj 2007.

 

Od kilku miesięcy jak posiadam teleskop próbuję znaleźć odpowiednie miejsce do obserwacji i jak się okazało słusznie bo naprawdę ciemne miejsce gwarantuje niesamowite widoki :)

Tym razem trafiłem do wioski oddalonej ok 10km od Lidzbarka Warmińskiego. W całej wiosce 2-3 latarnie. No i co najważniejsze byłem na podwórku u mojej rodziny - więc miejsce bezpieczne i spokojne.

Rozstawiłem się około 22.00 jak jeszcze była szansa zerknięcia na Wenus i Łysego.

 

Właściwe obserwacje zaczęły się dopiero przed północą kiedy to zrobiło się dość ciemno i Droga Mleczna była widoczna aż po południowy horyzont. Nie byłem jeszcze z teleskopem pod takim niebem, więc skupiłem się głównie na obserwowanych już wcześniej obiektach, aby wycisnąć z nich "trochę" więcej niż do tej pory. I mogę śmiało powiedzieć, że niemalże każdy obiekt jaki widziałem tej nocy wyglądał najlepiej z dotychczasowych obserwacji. Nie dotyczyło to Saturna i Jowisza, którym poświęciłem kilka minut, lecz zarówno nienajlepszy seeing jak i niskie położnie planet nie zapewniało dobrych warunków do ich obserwacji.

 

Tej krótkiej nocy udało mi się zobaczyć:

M13 - wracałem do niej kilka razy tej nocy - brak słów, najlepiej prezentowała się w okularze 7,2mm rozdzielona w pył. Najlepsze jest to, że w tak szerokim polu widoczne jest jeszcze sporo "tła" oprócz samej gromady.

M92 - mniejsza towarzyszka M13 również prezentowała się znakomicie.

M57 - tutaj chwilę dłużej testowałem różne powiększenia i filtr. Wyszło na to, że najlepsze efekty uzyskałem z okularem 7,2 i filtrem UB. Bez filterka również dobrze widoczny kształt, lecz trochę mniej kontrastowo.

M81 i M82 - parka ładnie widoczna razem w okularze QX 26mm, pojedynczo patrzyłem na nie przez 13LVW. Szczególnie do gustu przypadła mi M82 - widać było dość wyraźnie ciemniejsze plamki w okolicach centrum galaktyki. M81 bez żadnych szczegółów, lecz bardzo jasna i wyraźna. Przy okazji namierzania tych galaktych przez przypadek popatrzyłem przez chwilę na NGC 2976

M97, M108, M109 - nie poświęciłem dużo czasu na ten rejon, jedynie "zaliczyłem" te obiekty. M97 wyrażnie widoczny kształ, lecz nie udało mi się dostrzec "oczu" sowy.

NGC 4565 - bardzo lubię tą galaktyczkę, widać było wyraźnie kształt, grubsze centrum galaktyki oraz zerkaniem miałem wrażenie, że widzę ciemny pas biegnący przez środek galaktyki.

M56 - niewielka GC, rozdzielone zewnętrzne warstwy.

M51 - jeden z większych "shokerów" tej nocy. Ale cóż się dziwić - pierwszy raz udało mi się bez żadnych wątpliwości ujrzeć spiralną strukturę tej galaktyki. Potwierdziła to również moja żona, która była ze mną na obserwacjach - także nie uległem autosugestii ani złudzeniu ;) Naprawdę niesamowity widok! Nie widziałem oczywiście pomostu łączącego galaktyki co podobno możliwe jest w 8" ale do tego warunki muszą być już idealne. Najlepszy efekt uzyskałem w okularze LVW 13mm. Choć w SWA7,2 też widać było strukturę galaktyki.

M66+M65+NGC3628 - Lew był nisko, lecz rzut oka na Lwie trio. Widoczne wszystkie 3 galaktyki w jednym polu widzenia w okularze QX26mm.

M27 - jasna mgławica widoczna dobrze bez żadnych filtrów, lecz LVW13 w połączeniu z Orion UB dał naprawdę powalający efekt. Niemalże czarne tło i jasna mgławica. Bardzo wyraźny kształt "ogryzka".

Veil (NGC6992 + NGC6960) - Bezapelacyjnie "gwiazda";) wieczoru. Ok. 1.00 jak było najciemniej i Łabędź stosunkowo wysoko, spojrzałem przez 26mm okular bez filtra. Była bardzo słaba widoczna część NGC6992. Ale po założeniu filterka UB - po prostu przeżyłem szok. Mgławica widoczna bardzo wyraźnie i nie tylko kształt, ale również widać było delikatną strukturę mgławicy. Widoczne dwie części Veila - widok NGC 6960 naprawdę mnie powalił - nie dziwię się teraz czemu nazywana jest Palcem Bożym... Widok naprawdę prawie fotograficzny...

NGC7000 - pierwszy raz miałem okazję zaobserwować tą rozległą mgławicę. Co prawda nie było szans aby ujrzeć ją całą - bo nie jest to wykonalne teleskopem o tej ogniskowej, ale okolice Ameryki środkowej i Zatoki meksykańskiej zostały przeze mnie dokładnie przeskanowane;) Przy okazji wspomnę, że bez filterka NGC7000 nie była prawie zauważalna. Uzycie filtra w tym przypadku było naprawdę niezbędne.

W Łabędziu wpatrywałem się w okolice gwiazdy Sadr - tam gdzie powinna być mgławica "Motyl" IC1318. Miałem wrażenie że widzę dwa jaśniejsze obszary rozdzielone ciemnejszym pasem - więc chyba się udało ją zlokalizować.

M104 - po raz pierwszy ją obserwowałem. Piękna - zerkaniem widoczny dość wyraźnie ciemniejszy pas i kształt galaktyki, mimo jej niskiego położenia nad horyzontem.

M4 - GC 1,5 stopnia od Antaresa. Ładnie prezentowała się w 7,2mm

M64 - widoczna wraz z charakterystycznym pociemnieniem w okolicy jądra galaktyki.

Nie omieszkałem również na chwilę zajrzeć do galaktyczek w Pannie, lecz było ich tyle - a czasu tak mało, że nie starałem się nawet wyszukiwać ich konkretnych nazw katalogowych. Po prostu patrzyłem...

 

Aż nie chce się wierzyć, że w ok. 3godziny udało się zobaczyć AŻ tyle. i AŻ tak dobrze ;) Utwierdziło mnie to w przekonaniu, że dobre ciemne miejsce do obserwacji to PODSTAWA.

Obserwacje zakończyłem ok. 2.00 Teleskop ociekał wodą skroploną na obudowie i osłonie kratownicy. I już dało się zauważyć wyraźne pojaśnienie nieba na wschodzie - to zbliżające się do horyzontu Słońce obwieszczało koniec ciemnego nieba.

 

Pozdrawiam,

 

Piotrek

Link to comment
Share on other sites

Gratuluję udanych obserwacji! Też miałem okazję podziwiania naprawdę ciemnego nieba. Moje obserwacje tej nocy były niemal identyczne, z tą różnicą że od zmierzchu do ok 1:00 miałem całkowite zachmurwienie. Ale czekałem twardo i cierpliwośc została nagrodzona super warunkami. Nastawiałem się na polowanie na jakies nowe kuliste w Skorpionie i Strzelcu. Ale wycieczka po dobrze znanych jasnych eMkach pod tak ciemnym niebem dostarczyła takich wrazen, że ze skorpionowych kulek w zasadzie udało się zaliczyc tylko 3 nowe obiekty (M62, M19 i NGC6293) gdy zaczęło się robic zbyt jasno.

Ciemne niebo to podstawa - M27 az razi po oczach, a M11 po prostu miażdży! Nie wspomne o M5 - ta kulka za każdym razem zwala mnie z nóg! Szkoda tylko ze noce juz bardzo krótkie - kolejna szansa na sensowne DSowe polowania to niestety dopiero w lipcu... <_<

Link to comment
Share on other sites

Wspaniały opis :) kolego Okoń, gratuluję udanych i satysfakcjonujących obserwacji !!! Dzięki temu, że opisujesz poszczególne obiekty a nie sucho wyliczasz "zaliczone" e-Mki daje się w tym wyczuć emocje. He, zazdroszcze tych widoczków w Łabędziu, to musiało być poruszające :) Troszkę brakuje mi tu tylko kulek wężowych

 

..."Utwierdziło mnie to w przekonaniu, że dobre ciemne miejsce do obserwacji to PODSTAWA."...

 

Zaraz, zaraz,... nie będe wklepywał z głowy, sięgnę po książkę ;),( to będzie dobra puenta do tytułu tego wątku! ) o , już mam

 

..."Czasami słyszy się opinię, że 30cm teleskop w mieście odpowiada 15cm teleskopowi na wsi. Nonsens! Dla prawie każdej galaktyki czy gromady gwiazd reflektor o średnicy 15cm w warunkach ciemnego wiejskiego nieba daje dużo bardziej satysfakcjonujący obraz[...] niż jakikolwiek 30cm teleskop pod zanieczyszczonym i rozświetlonym niebem"...

David. H. Levy - "Niebo-poradnik użytkownika"

 

Jeszcze raz gratuluje i pozdrawiam :Salut:

Link to comment
Share on other sites

Pozdrawiam i gratulacje. Ja się pochwale z 18 na 19 maja polowałem ale spokojnie, chciałem się przekonać czy zobacze w abllu1656 coś więcej niż NGC4889 i NGC 4874 adaptacja oka trochę trwała ale wypłyneły pozostałe NGC 4921 4911 i4860 ta ostatnia o jasności 13.5m pływała ledwo ledwo. Nigdy nie oglądałem tak słabej galaktyki. 4889 i 4874 wcześniej określałem jako słabe obiekty ale przy tej ostatniej to spore galaktyki. Majaczyło jeszcze coś ale bałem się ,że to moje wizje :D. Potem we Lwie Abell1367 ale tylko dwie mgiełki NGC 3842 i 3861 potrzeba wiele cierpliwości do łowieni słabizn, dobre niebo i mapa obiektów :D

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję wszystkim za miłe słowa. Zresztą pewnie wiecie jak udane obserwacje podnoszą adrenalinkę i motywują do następnych wypadów. ;) Ale niestety pozostaje nam czekać parę miesięcy na naprawdę ciemne niebo...

 

He, zazdroszcze tych widoczków w Łabędziu, to musiało być poruszające :) Troszkę brakuje mi tu tylko kulek wężowych

 

To fakt, jeszcze wiele obiektów mogło paść tej nocy moim łupem, ale... ta noc była taka krótka, że namierzałem to co znałem na pamięć aby jak najmniej czasu tracić na wertowanie mapek.

Żałuję, że nie udało mi się pobuszować trochę bardziej po Skorpionie... Ale wierzcie mi - jak już zacząłem się wpatrywać w Veila to nijak nie mogłem się od okularu odkleić :szczerbaty: Taki to już pożeracz czasu :D

 

Pozdrawiam wszystkich!

Link to comment
Share on other sites

Witam i gratuluje udanych obserwacji. Sam mieszkam na wsi więc wiem co znaczy ciemne niebo. Co do "mostu" w M51 widziałem go kilka razy Soligorem 8 cali, ale muszę przyznać że warunki muszą być naprawde idealne, dużą rolę odgrywa także jakość optyki. Dla porównania 8 calowym Newtonem w mieście miałem problemy z zauważeniem samej galaktyki, o pozostałych szczegółach wolę nie wspominać:-)

Pozdrawiam i życzę równie udanych nocy.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 44 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.