Skocz do zawartości

Mak sw 150 pro


kosmit

Rekomendowane odpowiedzi

No i sało się .. dzieś otrzymałem Maka 150 SW ota pro. W skład zestawu tuby wchodza dwa okularki Let 9 i 20. Moje pytania są następujące, co to za okularki te Let'y i jakie dają obrazy ( dobre, złe, takie sobie). Jakie inne okularki można zakupić by obrazy były najwyższej jakości ( cena nie gra roli ) :D . Sam nie jestem w stanie ocenić na razie tych okularków, ponieważ dysponuję tylko tuba optyczna, a na montaż czekam. Czas ten mogę więc wykorzystac, na zakup lepszych okularków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LET 20 jest bardzo komfortowym dobrym okularem. mozesz jedynie wymienic z powodu pola widzenia 50st na więcej. 9mm nie widziałem ale wyczernienie w LET5mm jest słabe w miejscu tego małego barlowka. pozatym okulary są bardzo ostre a w telepach typu f/10-f/15 żyletka. napewno lepsze od tych wszystkich plosli. pozatym ta kręcona muszla oczna ala Pentax jest poprostu rewelacyjna.

 

ps. dopowiem, że LET20 na księżycu w pełni, kontrastem ZMASAKROWAŁ i ZESZMACIŁ JAK ZDECHŁEGO PSA ZOOMa LANTANA.

sądze, że powodem jest bardziej zimna barwa LETa podobna do orto w przeciwieństwie do ciepłego ZOOMa lantana.

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Mcarti. A czy mógłbym prosić o jakiegoś linka co do kolimacji maka. W instrukcji nic nie ma na ten temat, a wiem, że jest jakaś kolejność kręcenia śrubeczkami. To tak na przyszłość, bo mam nadzieje, że kolimacje na razie trzyma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie jaki jest prześwit otworu z którym połaczony jest visual back w Maku 150 ja w moim Maku 127 mam 27mm.Też myślę o zakupie 150 tki ale chciałbym by była też do DS.Do DS musiały by być 2" okulary a przy tak małem prześwicie nie ma to sensu.Wystarczy 5/4 cala i okular max. 32mm a wtedy ogniskowa 1800mm jak w maku 150 jest za duża i Mak 127 wydaje się optymalny.Może się mylę doradźcie.

Edytowane przez cerber6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytałem kiedyś uzytkownika Maka150 i pisał mi, że ma jeszcze mniej niż Mak127. coś jak dobrze pamiętam 25mm

 

jak uniwerslane 6" to SCT6"

Ale to już nie aplanat(nie ta jakość obrazu) i lustro wtórne do kolimacji dodatkowo.Czyli jeśli coś bardziej uniwerslnego niż MAK 127 to jedynie ED. Lub do Maka 150 synta 200/1200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...i lustro wtórne do kolimacji dodatkowo...

 

ale co w tym dziwnego? SC kolimuje się z przodu, bo śruby kolimacyjne są w LW; maka kolimujesz z tyłu na LG (no chyba że MC Rumak - to wtedy kolimacja i tu i tu :banan: )

 

a co do "jakości obrazu" - newtony też raczej nie są aplanatami, a ich właściciele jakoś z tym żyją ;)

 

 

:Beer:

pozdr

Raf

Edytowane przez ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja na razie nie moge nic napisac o swoim maku 150 pro, ponieważ cały czas czekam na montaż. Na pewno w swoich testach wykorzystam wiedzę i uwagi zawarte w recencji maka na stronioe Pana Rzepki. Na forum nie ma wiele testów maków i myslę, że ten wątek może się w przyszłości rozwinąć, tym bardziej, że ten mak to towar bardzo chodliwy. W DO pojawia sie w ofercie na parę dni i zaraz znika. Wnioskuje więc, że użytkowników tej tuby optycznej jest conajmniej kilkunastu i dobrze by było, gdyby podzielili się swoimi spostrzeżeniami. A tak na marginesie to z tej majowej dostawy ja zabrałem ostatniego maka 150 pro :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy ten mak. Bardzo ciekawy!

 

Mnie jeszcze ciekawi bardzo Mak 180. Ta jego ogniskowa - 2700 mm... Idealnie do zabawy w ściganie satelit, najdrobniejsze szczególiki na Księżycu oraz w planety i całe astrofoto planetarne. Chociaż przy takiej ogniskowej (i ewentualnych zabawach w przedłużanie ogniskowej) wymagania co do montażu muszą być naprawdę duże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy slysze o kiwajacym sie zwierciadle glownym,w czasie ostrzenia,to robi mi sie slabo,bo uwazam,ze teleskop nie moze byc idealnie skolimowany,kiedy kiwa mu sie zwierciadlo.

Kiedy bede kupowal Schmidta-Cassegraina,to odrazu dokupuje wyciag.

Tez sie kiedys nad tym zastanawialem. Z drugiej strony ponoc zwierciadlo glowne w MC i SCT jest sferyczne. W zwiazku z tym jego kiwanie sie nie ma wplywu na kolimacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy slysze o kiwajacym sie zwierciadle glownym,w czasie ostrzenia,to robi mi sie slabo,bo uwazam,ze teleskop nie moze byc idealnie skolimowany,kiedy kiwa mu sie zwierciadlo.

Ja też ciągle o tym słyszę. Na szczęście niczego takiego nie obserwuję. A mam MAKa niePRO :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja jeszcze w kwestii okularków. Otóż dostałem właśnie maila, że kolega wraca z USA i może dokonać mi pare zakupów. Pomyślałem naglerach 7mm ( 257x) i 11mm (163x). I tu moje pytanie, czy nie za bardzo szaleję z tymi okularami, bo równie dobrze można by kupić coś o wiele tańszego. No, ale w końcu okazja jest, a te LETy -jak się okazuje - nie są najlepsze optycznie. Gdzieś czytałem, że w teleskopie o światłosile 12 każdy okular dobrze rysuje i nagler nie potrzebny. No, a może właśnie ...potrzebny. Proszę o szybką pomoc, bo człowiek już opakuje walizki i zaraz leci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to se kupie :D

Problem jest też tego typu, że seria LVW nie ma okularu 7mm, tylko 8mm - a to daje 225x. Trochę mało, jeśli się weżmie pod uwagę tego LET'a 9mm (200x). Druga rzecz, to ja za te naglery zapłace tyle samo co za LVw w DO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.