Skocz do zawartości

KOLEJNE ASTRO-BINO POLSKIEGO ATM'u


BODI

Rekomendowane odpowiedzi

No i sprzęcik doczekał sie mikroruchów :D

cardan1.jpgmikr1.jpgmikr2.jpgmikr3.jpg

 

Początkowo do kręcenia chciałem użyć taka dosyć grubą linke ale okazało sie ze nie spełnia ona swojej funkcji wiec postanowiłem wykonać metodą chałupniczą :D przegub cardana który sprawuje sie na szóstkę :lol:

 

Ośki to predy gwintowane fi12, całośc jest ułożyskowana a ta wajcha z prawej strony służy do odsprzęglania mikroruchów.

 

Zdjęcia z komórki trochę badziewne bo ciemnawo mam w garażu. :)

 

Jak dołożysz napęd to przyjdzie czas na pomiar PE :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
Witaj Bodi- co nowego w Twoim bino ?.

 

Co nowego??

A no tak jak mówiłem "małe" przeróbki i dzisiaj wykonałem takie oto ustrojstwo

 

pl1.JPGpl2.JPG

 

Gdy je wkomponuję na swoje miejsce to napiszę coś więcej :P

 

AstroPozdro

Edytowane przez BODI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

A to widok z przodu hmm z góry hmm jak zawał tak zwał :D

bino2.jpg

Fajne nee?? hehe też mi sie podoba

 

BINO ma całkiem nowe BODY czego nie może przeżyć moja mama bo te drewniane tuby sie jej bardzo podobały anie jakieś takieś rury :D

 

Ale do rzeczy

Z lewej strony jak widać są grubsze rurki fi30x2 i z nich jest wykonana konstrukcja nośna natomiast po prawej sa cieńsze rureczki i one łączą ruchomą platformę (fotka kilka postów wyżej) z regulowaną celą pajęczą w górnej częśći.

 

początkowo było planowane rozbierane Bino ale jednak ogniskowa robi swoje i i kratownicę nośną musiałem poskręcać solidniej (większa ilośc srubek) aby nie występowało "skręcanie" konstrukcji. Oczywiście kratownice w całości można odkręcić i sprzęt rozebrać jesli by zaszła taka potrzeba....

 

Jeśli chodzi o ruchomą platformę (prawe lustro) to jest to tak jakby przegub Cardana na 4 łożyskach na którym umocowane jest cela z lustrem i całość jest połączona z celą pajęczą, która z kolei jest regulowana za pomocą 3 śrub względem lewego lustra.

Myślę ze jasno to napisałem :rolleyes:

 

Dobson będzie wykorzystany stary tylko troszkę zmodyfikowany.

 

Czy to wszystko działa to jeszcze nie wiem bo czekam na wyciągi obrotowe które myslę ze przed Zlotem Bieszczadzkim do mnie dotrą i kompletny sprzęt będę mógł przetestować na zlocie razem z Wami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbudowałeś poprostu nowe bino.Napracowałes się nieżle ,tylko proszę Cie nic już nie zmieniaj i doprowadż to do końca. Wiesz tak naprawdę to podzielam zdanie Twojej Mamy. Jakoś nie mogę się przekonać do kratownicowych konstrukcji. Myśle , że wyciągi będziesz miał na dniach. Fotkuj w zblżeniach ; cele ruchomą , nasadki kątowe, regulacje pająka, obraz kolimacyjny itp..

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

 

Kilka fotek ruchomej platformy...

Uchwyt mocujący...

uchwyt.jpg

 

krzyżak i uchwyt z krzyżakiem...

platforma1.jpg uchwyt1.jpg

 

górna część platformy z celą pod lustro..

platforma2.jpg

 

i całość...

platforma3.jpg platforma4.jpg

 

I pochwale sie jeszcze fenomenalnymi wyciągami które wykonał nasz kolega forumowy Mitek

wyczernienie masakryczne...

wyciagi1.jpg

 

kręcą się wspaniale, zakresu na regulacje mam około 30mm

wyciagi2.jpg

 

wyciagi3.jpg

 

wyciagi4.jpg

 

Jakieś pytania?? :rolleyes:

 

Astro pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam Bodi

Regulacje na celi LG masz ogromną .

A teraz pytania .

Kiedy składasz wszystko w całość ?.

Jak wygląda mocowanie wyciągów do nasadek katowych?.

Czy masz mozliwośc ustawiania luster w nasadkach kątowych?

Narazie tyle . Pozdrawiam

Wyciagi wygladaja nieżle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy składasz wszystko w całość ?.

Wkrótce :D

 

Jak wygląda mocowanie wyciągów do nasadek katowych?.

 

Wyciąg bedzie wsunięty w te moje drewniane kątówko wyciągi i przykręcony 3 śrubkami.

Może zrobie jutro fotke to będzie wszystko jasne.

 

Czy masz mozliwośc ustawiania luster w nasadkach kątowych?

Tak wszystkie lusterka maja tradycyjną regulację trzy-śrubkową.

 

Wyciagi wygladaja nieżle.

Faktem jest. :D

 

AstroPozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 8 lat później...

No i sprzęcik doczekał sie mikroruchów biggrin.gif

attachicon.gifattachmentattachicon.gifattachmentmikr2.jpgattachicon.gifattachment

 

Początkowo do kręcenia chciałem użyć taka dosyć grubą linke ale okazało sie ze nie spełnia ona swojej funkcji wiec postanowiłem wykonać metodą chałupniczą biggrin.gif przegub cardana który sprawuje sie na szóstkę laugh.gif

 

Ośki to predy gwintowane fi12, całośc jest ułożyskowana a ta wajcha z prawej strony służy do odsprzęglania mikroruchów.

 

Zdjęcia z komórki trochę badziewne bo ciemnawo mam w garażu. smile.gif

Odkopię sobie temat sprzed dziewięciu lat. A co mi tam :szczerbaty:

 

Jak jest z dokładnością takich mikroruchów? Zastanawiam się nad dorobieniem podobnych do mojej Synty. Czy dzięki takiemu rozwiązaniu mógłbym tak manewrować teleskopem, że np. bezproblemowo ustawiałbym sobie centralnie obraz w webcamerce LifeCam Cinema przy ogniskowej 2400mm i ewntualnie wprowadzał lekkie korekty (wszystko i tak stoi na platformie paralaktycznej). Taka przekładnia jest samohamowna, a to by mi się bardzo przydało przy niewyważonej tubie i zrobionym łożyskowaniu.

 

Liczę także na opinie innych osób stosujących takie rozwiązanie ;)

Edytowane przez antwito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.