Skocz do zawartości

SW EQ 6 Syn Trek


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Gość kaluzny_m

chyba chodzi Ci o >guide< - ale nie jest to funkcja którą się uruchamia przyciskiem tylko coś co steruje zewnętrzne urządzenie (guider/komp). Do Guide stosuje się niskie prędkości ja używam zazwyczaj 1,5x - dla dłuższej ogniskowej nawet 1,3x ~zależy to między innymi od seeingu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba chodzi Ci o >guide< - ale nie jest to funkcja którą się uruchamia przyciskiem tylko coś co steruje zewnętrzne urządzenie (guider/komp). Do Guide stosuje się niskie prędkości ja używam zazwyczaj 1,5x - dla dłuższej ogniskowej nawet 1,3x ~zależy to między innymi od seeingu.

Oczywiście chodzi o przejście w stan w którym EQ 6 poddaje się takiej funkcji sterowania/korygowania, np. przez ST4 lub z laptopa.

Nigdzie nie mogę trafić na opis takiej funkcji, możliwe, że uruchamia się ją właśnie przyciskiem w/w pilocie, tylko czy na pewno :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość kaluzny_m

guide to tak jakbyś sam przyciskał przyciski na pilocie - a montaż będzie się przesuwał z taką prędkościa jaką masz aktulanie ustawioną. Port guide to wyprowadzenie kierunków "spod przycisków" - guider lub komputer sam sobie wtedy dobiera czas trwania impulsu i jego kierunek w zależności od odchyłki. Nigdzie nie trzeba niczego uruchamiać anią włączać. Stosuje się relatywnie niskie prędkości z przyczyn oczywstych.

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa dni temu udało mi się uruchomić guiding, dzięki kabelkowi od Leszka Jedrzęjewskiego ( thx :) )

 

Wykonałem też testy pomiaru PE:

1. Bez guidingu:

 

2157597ae8431965.jpg

 

2. z guidingiem opartym o Veste i laptopa:

 

8e4ecf8a19d75591.jpg

 

 

Wydaje się że te okresowe wahnięcia co 400" są spowodowane wyzwalaniem migawki, ale może być też inna przyczyna - muszę jeszcze wykonać więcej prób.

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czuję sie w obowiązku dopisać kolejny fragment recenzji, otóż dzięki wykonanej przez Leszka Jędrzejewskiego przejściówce - udało mi się uruchomić GoTo sterowane z laptopa. Co dzięki temu zyskujemy ? Pełne dowodzenie montażem i brak pilota GoTo oraz Guid bez np ST4 (tego muszę się jeszcze nauczyć ;) )

 

Wczoraj przeprowadziłem pierwsze poligonowe testy, które wypadły naprawdę bardzo zadowalająco :lol:

 

Nie rozwinięty panel konfiguracyjny z mapą CdC wygląda tak:

 

d37cf5fb7916c44e.jpg

 

Strzałką zaznaczyłem suwaki do płynnej regulacji prędkości przemieszczania się głowicy.

 

Właściwie prędkość x 800 jest zbyteczna, ja ustawiałem x 300 i to z kilku powodów, jednym z nich jest to, że nie chcę przemęczać ślimaka :)

 

Co do samego GoTo to jest jak ma być - trafia idealnie w obiekt, który po prostu zaznaczmy w CdC :lol:

 

Co więcej w wydaniu komputerowym mamy jeszcze następujące możliwości takie jak:

 

GOTO/SLEW at 0.144 resolution (depending on the accuracy of the planetarium database)

 

- SYNC (via ASCOM / Planetarium Software)

 

- PARK TO HOME/PARK TO CURRENT/UNPARK

 

- 1 STAR ALIGNMENT (2-STAR, N - STAR to follow)

 

- PULSEGUIDE (at variable speed rates and with 'duration' parameter support and duration overide)

 

Other Functions include;

 

- SIDEREAL, LUNAR, SOLAR TRACKING

 

- AUTOGUIDER PORT SPEED RATE SETTING (RA and DEC speeds can be set independently)

 

- VARIABLE SLEW SPEEDS which can be set from x1 to x800 of the sidereal rate

 

- NORTH and SOUTH Hemisphere support

 

- EQMOD SLEWPAD - Interface that allows a three button mouse as a SLEW HAND PADDLE

- GPS SUPPORT (using NMEA streams)

 

- PEC TRAINING (via hand control or PULSEGUIDE sequence) AND PLAYBACK (encoder position accurate)

 

- BACKLASH COMPENSATION (current not active since most of the EQ designs does not require backlash )

 

- USER PROGRAMMABLE TRACKING RATES (both on DEC and RA)

 

c.d.n

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie prędkość x 800 jest zbyteczna, ja ustawiałem x 300 i to z kilku powodów, jednym z nich jest to, że nie chcę przemęczać ślimaka :)

 

A to ma jakieś znaczenie? Przecież to nie jest "overclocking", tylko fabryczna specyfikacja. Jeżeli ja mam w EM200 2 prędkości 350 i 700x to co? Powinienem używać 350x, żeby oszczędzać ślimaka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, dzisiejsze ślimaki rozwijają prędkość iście zajęczą :lol:

 

a obsługa goto za pomocą kliknięcia mychą po prostu rozaniela

gratulacje, bo to już jest prawdziwy wypas

 

THX :banan:

 

To rozanielenie udziela się szczególnie wtedy gdy nie miało się GoTo :ha:

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może lepiej napisz jak i czym podłaczyłeś komputer do montażu

ten pilot (Syntrek) ma jakieś gniazdo do komunikacji z komputerem?

 

Oczywiście część tajemnicy kryje się w konwerterze (widocznym na zdjęciu), bo właśnie dzięki niemu komputer komunikuje się z montażem :)

 

79bc3a29cde7b044.jpg

 

ps. zapomniałem dopisać, że pilot jak i kabelek do połączenia z ST4 i sam ST 4 są zbyteczne ;)

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam!

Czy próbowałeś może używać programu "ACP Planner", http://acp.dc3.com/planner.html

program do planowania i automatyzacji astrofoto.

Program ten o ile wiem działa na platformie ASCOM, a Ty chyba pisałeś gdzieś że Twoja EQ6 właśnie chodzi na tej patformie

pozdrawiam Witek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Czy próbowałeś może używać programu "ACP Planner", http://acp.dc3.com/planner.html

program do planowania i automatyzacji astrofoto.

Program ten o ile wiem działa na platformie ASCOM, a Ty chyba pisałeś gdzieś że Twoja EQ6 właśnie chodzi na tej patformie

pozdrawiam Witek

 

Program wygląda ciekawie, nie mam jednak pojęcia czy będzie współpracował z testowanym prze ze mnie Pyxisem :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Postanowiłem jednak podtuningować mój montaż, a właściwie to tylko go oczyścić i przesmarować. W związku z tym chcę zadać pytanie jaki smar zastosować. Słyszałem , że podobno zwykły Łt 40 jest najlepszy.

 

I jeszcze jedna bardzo istotna sprawa, do tej pory myślałem, że montaże Oriona i SW są takie same i różnią się tylko kolorem. Okazuje się, że jednak różnice są większe.

 

e954704dc755d3ac.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co słyszałem stosowany w nowych montażach SW smar na ślimaku/ślimacznicy nie jest jakąś zwykłą chińską mazią tylko czymś porządniejszym. Dlatego ja zdecydowałem go nie ruszać, zresztą po co skoro montaż chodzi przyzwoicie :) Jedynie przekładnie przy silniku przesmarowałem czymś lepszym.

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co słyszałem stosowany w nowych montażach SW smar na ślimaku/ślimacznicy nie jest jakąś zwykłą chińską mazią tylko czymś porządniejszym. Dlatego ja zdecydowałem go nie ruszać, zresztą po co skoro montaż chodzi przyzwoicie :) Jedynie przekładnie przy silniku przesmarowałem czymś lepszym.

 

 

Wydaje mi isę że jednak zrobisz to szybciej niż Ci się wydaje ;)

 

Pewien czech zastosował coś takiego:

 

lithium-grease.jpg

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
I jeszcze jedna bardzo istotna sprawa, do tej pory myślałem, że montaże Oriona i SW są takie same i różnią się tylko kolorem. Okazuje się, że jednak różnice są większe.

 

czy mógłbyś napisać nieco więcej o tych różnicach?

 

i jeszcze sprawa połączeń , w opisie EQ6 czytamy :

"... programowa korekcja PEC

port PC do kontroli teleskopu za pomocą komputera (port RS-232) ..."

 

czy udało Ci się uruchomić funkcję nagrania PE i wgrania PEC'a do montu ?

w panelu konfiguracyjnym w prawym dolnym rogu w okienku PEC TRAINING/Pulse GuideData jest napis "under development , czy zatem jest możliwość korzystania z tej funkcji?

 

skoro w opisie jest informacja że montaż komunikuje się z komputerem przez łącze RS , to po co była potrzebna przejściówka którą wykonał Leszek ?

 

kilka dni temu pytałem w DO jakie są różnice pomiędzy wersją SynTrek a Pro SkyScan , twierdzą że mechanicznie i elektrycznie to zupełnie to samo , różnią sie tylko pilotem z goto lub bez goto

czy tak jest istotnie?

 

pozdrawiam Max

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy mógłbyś napisać nieco więcej o tych różnicach?

Na pewno jest to różnica cenowa !

i jeszcze sprawa połączeń , w opisie EQ6 czytamy :

"... programowa korekcja PEC

port PC do kontroli teleskopu za pomocą komputera (port RS-232) ..."

Nie wiem jak uruchomić programową korekcję PEC czyli stosuję klasyczny guiding tak jak Ty Maxie w swoim SVP.

skoro w opisie jest informacja że montaż komunikuje się z komputerem przez łącze RS , to po co była potrzebna przejściówka którą wykonał Leszek ?

Też tak myślałem, ale póki co nie znam żadnego innego połączenia czyli konwerter musi być.

kilka dni temu pytałem w DO jakie są różnice pomiędzy wersją SynTrek a Pro SkyScan , twierdzą że mechanicznie i elektrycznie to zupełnie to samo , różnią sie tylko pilotem z goto lub bez goto

czy tak jest istotnie?

pozdrawiam Max

Na pewno opcja z pilotem jest droższa, ale nie musisz podłączyć montażu do laptopa, by mieć GoTo.

W pilocie istnieje pewna baza obiektów w komputerze ogranicza Cię tylko, ta którą sobie wgrasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno jest to różnica cenowa !

 

Nie wiem jak uruchomić programową korekcję PEC czyli stosuję klasyczny guiding tak jak Ty Maxie w swoim SVP.

 

Też tak myślałem, ale póki co nie znam żadnego innego połączenia czyli konwerter musi być.

 

Na pewno opcja z pilotem jest droższa, ale nie musisz podłączyć montażu do laptopa, by mieć GoTo.

W pilocie istnieje pewna baza obiektów w komputerze ogranicza Cię tylko, ta którą sobie wgrasz.

 

chodziło mi o różnice w mechanice obu montaży oraz jakości wykonamia i dokładności prowadzenia :D

 

czy w sprawie PEC'a dystrybutor sprzetu udzielił Ci jakiejś odpowiedzi ? jeśli pisze w instrukcji że jest, to powinien działać , prawda?

podobnie niezrozumiałe jest dla mnie że skoro opis podaje "...port PC do kontroli teleskopu za pomocą komputera (port RS-232) ..." to dlaczego klient musi załatwiać sobie jakieś konwertery? :blink:

 

jeśli chodzi o guide wydaje mi sie że lepszym rozwiązaniem jest wgranie PEC'a i potem delikatniejsze guidowanie

pozdro Max

 

ps.

po zapoznaniu sie z faktami odnoszę wrażenie iż jednak oba modele SW EQ6 jednak się różnią , i jakoś nie wierzę iż samo dokupienie pilota do syntreka całkowiie przekształca go skyscan'a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc RS232 producent miał na myśli wyłacznie protokół komunikacji a nie sprawy elektroniczne czyli np. napięcia itp. Konwerter musisz mieć.

 

Syntrek to nazwa sterownika silników, Skyscan to nazwa pilota. Mont z pilotem nazywają Skyscan żeby było wiadamo że ma goto i jest bardziej wypasiony. "Mont Skyscan" ma sterownik syntrek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nigdzie w opisie nie widziałem, by SynTrek posiadał PECa. Który zapewne jest realizowany programowo za pomocą pilota

 

Owszem starsze wersje można przerobić na SyScana zaopatrując sie w odpowiedni zestaw. Taka modyfikacja jest opisania min. tutaj

Montuje sie wtedy właśnie taki układ jaki mam w Syntreku z pilotem Synscan. Więc tylko w pilocie jest różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nigdzie w opisie nie widziałem, by SynTrek posiadał PECa. Który zapewne jest realizowany programowo za pomocą pilota

 

Owszem starsze wersje można przerobić na SyScana zaopatrując sie w odpowiedni zestaw. Taka modyfikacja jest opisania min. tutaj

Montuje sie wtedy właśnie taki układ jaki mam w Syntreku z pilotem Synscan. Więc tylko w pilocie jest różnica.

 

No właśnie, przecież korekty PEC muszą gdzieś być zapisywane, a w przypadku EQ6 jedynym możliwym miejscem jest pilot. Z drugiej strony zastanawiam się, czy nie można by zrobić PECa w trybie playback, czyli odtwarzać korekty online z jakiegoś softu (te powtarzalne periodyczne), a resztę delikatnie guidując. Efektem powinna być znacznie mniejsza gwiazdka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.