Skocz do zawartości

Chromacor


Rysiek

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Benedykt

Wczoraj udało mi się przeprowadzić tylko krótki wizualny test porównawczy na jasnym jeszcze niebie.

Do testu użyłem Pronto.

Małym problemem jest to, że Pronto ogólnie daje małą aberrację chromatyczną.

Obiektami testowymi były Księżyc i Wenus.

Moje spostrzeżenia są następujące:

- filtr poprawia kontrast (szczególnie widać to było w przypadku Łysego)

- zmiana kolorystyki jest minimalna, zaryzykował bym stwierdzenie - wręcz niezauważalna

- wystąpiło lekkie pociemnienie obrazu (efekt podobny do filtra polaryzacyjnego)

- w przypadku Wenus nastąpiła redukcja aberracji o jakieś 50%

 

Muszę tutaj zaznaczyć, że porównanie było wizualne, stąd nie była zredukowana aberracja pochodząca od okularu. Być może więc, że (przypadek Wenus) filtr całkowicie wyciął aberrację pochodzącą od obiektywu, ale siłą rzeczy pozostawił pochodzącą od okularu.

 

Pod koniec tygodnia (jak pogoda dopisze) wykonam kilka fotek porównawczych, wtedy je zamiszczę w tym wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jezeli filtr wyciął aberacje obiektywu to znaczy, że wyciął jakąs część fioletu i za filtrem już go niema a co za tym idzie okular nie może aberrowac juz tym kolorem :)

 

Eee... jak to nie? Nie widziałeś nigdy fioletów od plossla w APO?

 

Pozdrawiam.

 

PS. Tak z praktyki. (I to mi się nawet z teorią zgadza). Okular potrafi wpowadzić kupę fioletu od siebie. Nie raz widziałem piękne aberry chromatyczne na Łysym w newtonach z ortoskopami np. Nie ma bata, fiolet musiał być od okularu. W sumie dlaczego nie, przecie to kilka soczewek, każda z własnymi (innymi) kątami załamania itd. o chromatyzm strasznie łatwo.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że semiapofilter wycina dużą część widma nie podlega dyskusji. Gdzieś kiedyś u Japończyków znalazłem wykres z charakterystyką spektralną tego baaderowskiego semiapo. Wygląda to tak:

semiapofilter.jpg

Nie wiem za bardzo skąd wziął się ten wykres, bo na stronach Baader Planetarium go nie ma. Być może jest dołączony w ulotce do filtra?

Chciałbym jednak jeszcze zwrócić uwagę na inną sprawę. Otóż dużą zaletą tego filtra jest fakt, że "koryguje" (czyli wycina) jednakowo w całym polu widzenia. A chromacor ponoć lepiej radzi sobie w centrum pola niż na brzegach. A więc semiapo mógłby być lepszy do fotografii. Wycina on również IR i UV, a więc może zastępować przy kamerkowaniu filtr IR/UV Cut.

Fakt, że obraz jest ciemniejszy... Ale częściowo ciemniejszy o niechciane fiolety.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj poświęciłem wieczór na obserwacje wizualne z użyciem chromacora i bez. Mogę stwierdzić znaczną poprawę dawanych obrazów na jasnych obiektach jak Księżyc, Wenus, Jowisz, Arktur, Wega. Chromacor nie wprowadza żadnej zmiany koloru, znacznie redukuje aberrację chromatyczną, podnosi kontrast. Epsilony w Lutni bezproblemowo rozdzielone przy powerze 109x (chociaż w dobrych warunkach rozdzielałem je z mniejszym powiększeniem) ładnie prezentująca się M57 (tutaj chromacor wizualnie praktycznie nic nie wnosił). Zrobiłem kilka zdjęć Łysego. Dla porównania dwie fotki, z chromacorem i bez.

Jeśli ktoś jest zainteresowany filtrem semi apo 2" to jeszcze go nie ma.

Obraz_077.jpg

Obraz_074.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Gdyby ktoś był zainteresowany filtrem semi apo 2" to jeszcze go nie ma....

Ja jestem zainteresowany 1,25". Cieszę się, że wreszcie ktoś go ma i testuje (Benedykt :helo: ). Parę razy już miałem być w Warszawie i go kupić, ale zawsze coś mi w ostatniej chwili przeszkodziło. Pewnie w końcu kupię go "wysyłkowo". Mam tylko wątpliwości, czy moje refraktorki nie są zbyt mikre aperturowo do tego filtra. (70 mm). Fakt, że jeden z nich (ETX) jest bardzo jasny (F5) i "trochę" ubarwia mi obiekty fioletem. Przy jego jasności może być spora różnica w oglądanym obrazie. Liczę również na poprawę kontrastu, bo w warunkach miejskich i podmiejskich przy F5 jest troche za jasne tło.

Nie wykluczam też, że prędzej czy później pójdę w większe achromaty, a wtedy filtr może być jeszcze bardziej przydatny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)Otóż dużą zaletą tego filtra jest fakt, że "koryguje" (czyli wycina) jednakowo w całym polu widzenia. A chromacor ponoć lepiej radzi sobie w centrum pola niż na brzegach. (...)

 

Tu jest moim zdaniem troche problem typu "albo rybki albo akwarium". Filtr dobrze pracuje w całym polu, ale wycina część widma. Chromacor najlepiej pracuje w centrum pola, ale nie wycina tylko "naprawia". Sam mam dylemat bo foce przez achromata 100mm F5. Teoretycznie fotki z chromacorem powinny miec więcej detalu, bo na matryce pada całe, tyle, że skorygowane widmo. Z filtrem do sensora dociera tylko częś widma... tylko kurde cena tego chromacora jest dla mnie zaporowa.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę możliwości jakie daje taki chromacor, głównym problemem jest jego dostępność :/

Sam bym sobie takiego sprawił do mojego achro, tyle że te wystawione na astromarcie były zawsze sprzedawane w komplecie z achromatem, a ja nie chcę takich klamotów ze USA sprowadzać :unsure: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee... jak to nie? Nie widziałeś nigdy fioletów od plossla w APO?

 

Hans, Mc Arti dobrze prawi... Z APO to okular może sobie aberrować, bo ten fiolet tam nadal jest, tzn. przechodzi przez cały układ optyczny, tylko lepiej zogniskowany. Tyle, że źle ogniskuje go sam okular, a nie obiektyw z okularem pospołu, jak w achromacie. Natomiast jak wsadzisz filtr [wsio ryba, czy na wlocie masz achro, czy APO], to wycinasz dany kawałek widma i okular faktycznie nie ma co aberrować. Oczywiscie to teoria, bo w praktyce takie filtry -V czy FK wycinają tylko część zaberrowanego widma, tę najbardziej dokuczliwą.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę możliwości jakie daje taki chromacor, głównym problemem jest jego dostępność :/

Sam bym sobie takiego sprawił do mojego achro, tyle że te wystawione na astromarcie były zawsze sprzedawane w komplecie z achromatem, a ja nie chcę takich klamotów ze USA sprowadzać :unsure: .

 

Bartolini, one są u Włochów, a nie u Jankesów. Sprzedają je w promocyjnej cenie, bez refraktorów :D Problemem może być dobór odpowiedniego typu chromacora do Twojego achromatu. Może się okazać, że potrzebny jest "U" lub "N". Poczekaj do Jodłowa, potestujemy "O" na Twoim sprzęcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem dzisiaj strzelić fotkę Słońca z chromacorem i ... :zadek: Nie mam folii Baadera, zniszczyła się, a z klinem Herschela nie można go niestety zastosować. Szkoda. Jak kupię folię zrobię zdjęcia porównawcze Słońca z klinem bez chromacora, oraz z folią z chromacorem. Niestety pogoda nie sprzyja nocnym testom. Może w najbliższy weekend się poprawi.

Benedykt, jeśli Twoje testy filtra Semi Apo potwierdzą jego zalety to chyba kupię w przyszłości ten 2" jak DO będzie miała go już w ofercie. Chociażby do obserwacji Słońca z użyciem klina Herschela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wybrałem się z nastawieniem na wizualne obserwacje. Postanowiłem porównać kilka jasnych obiektów, z chromacorem i bez. Na pierwszy ogień poszła oczywiście Wenus. Chromacor ukazał swoje zalety i wiem już, że mój ci on... :szczerbaty: Zdjęcie Wenus, które daję zrobiłem zakładając do 2" złączki kątowej Intesa Powermate x4 i do tego Powermate x2 :blink: . Fotka robiona jest z chromacorem, co wyszło, widać. Ciężko było ustawić ostrość w wizjerze aparatu. Następnie zabrałem się za Jowisza. Była 22.30 czyli dość wcześnie, atmosfera rozgrzana, ale stopniowo widok ulegał poprawie jak król planet był coraz wyżej. Widoczne 3 pasy i delikatne struktury w atmosferze tego giganta pozwalały nacieszyć oko. I tutaj chromacor spisał się nieźle, chociaż nie obyło się bez delikatnej aberacji. Myślę, że to wpływ atmosfery. Trzeba będzie poczekać 2-3 lata na lepsze warunki do obserwacji tej planety. Później kolejno były zaliczane Wega, Epsilony (rozdzielone przy 109x), Arktur, Deneb, Albireo, Altair, Mizar i Alkor. Im obiekt ciemniejszy, tym wpływ chromacora coraz bardziej maleje. Zrobiłem też trochę zdjęć. Fotograf ze mnie marny jeśli chodzi o nocne niebo, raczkuję ;) ale dla porównania daję zdjęcia Jowisza ( z chromacorem i bez) Wegi oraz to wspomniane Wenus z chromacorem i Powermate x6 :D Robiłem też zdjęcia Arktura, ale już je dawałem w tym wątku. Wszystko to surowe, pojedyncze klatki. Na jednym zdjęciu Jupitera zauważyłem jakiś paproch, który gdzieś sobie siedzi na matrycy aparatu. Proszę nie mylić go z cieniem książyca :D

Jow.jpg

Jow1.jpg

Jowisz.jpg

Jowisz1.jpg

Wega.jpg

Wega__1_.jpg

Wenus.jpg

Jowisz_i_ksi__yce.jpg

Jowisz_z_chromacorem.jpg

Jowisz_z_chromacorem1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się kiedy ktoś może się cieszyć :D Już tak sobie marzyłem może by tak do mojego coś dobrać jednak cena .... a jeszcze tyle tałatajstwa mam do kupienia :rolleyes: Póki co czekam na SemiApo Baadera jak już będą 2"

 

Może spróbuj kiedyś taki teścik - planeta w centrum i kilka następnych fotek decentralizując coraz bardziej. Da to jakiś obraz wpływu czy np. chromatyzm w tej pierwszej fotce (ostatni post) byłby lepiej skorygowany

 

Pozdra

PS Może dziś padnie słoneczko :rolleyes: chętnie zobaczę (folię już masz ?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Folię już mam. Słońce "padło" wczoraj, ale nie przyłożyłem się zbytnio do zdjęć, bo bardziej zaintrygowały mnie (czyt. wkurzyły) paprochy na matrycy Canona 300D, które pięknie się pokazały na zdjęciach i podczas ostrzenia obrazu :angry: Namęczyłem się, aby to usunąć, a i tak nocne zdjęcia pokazały, że jeszcze jakieś paskudztwo tam siedzi :oco: Wolałbym zastosować chromacor z klinem Herschela, ale se na da :( Jeśli jednak chcesz zobaczyć co wyszło to daję 3 fotki z chromacorem (w tym jedna z żółtym filtrem fotograficznym).

Jeśli chodzi o Jowisza czy Wenus, planety te są dosyć nisko i chromatyzm może powodować atmosfera. Zwróć uwagę na kolory. Chromatyzm Wegi, która świeci prawie w zenicie powodowany obiektywem typu Fraunhofera jest inny niż ten na planetach z chromacorem. Wega ma niebieską, równą obwódkę dookoła, a na planetach z jednej strony jest poświata czerwonawa, z drugiej niebieskawa. Tak widać obiekty na niskich wysokościach.

Dodaję jeszcze Epsilony z chromacorem i bez.

S_o_ce1.jpg

S_o_ce2.jpg

S_o_ce4.jpg

Epsilony.jpg

Epsilony1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

Dzisiaj dzięki uprzejmości Benedykta dotarł do mnie filtr 1 1/4" Semi Apo firmy Baader. Niestety swój jedyny okular w standardzie 1 1/4" Nagler 11mm zostawiłem do przetestowania Darkowi_b i nie mogę porównać apokorektora z filtrem Semi Apo stosując te akcesoria w refraktorze. Zobaczymy w Jodłowie. Filtr ma fioletowe warstwy, wizualnie, gołym okiem daje znacznie ciemniejszy obraz nieba niż chromacor, który poza poprawą kontrastu nie wprowadza zmiany barw i nie ściemnia obrazu pomimo zastosowanych 4 soczewek. Sam filtr w porównaniu do innych filtrów np. MV lub Kontrast Boster nieznacznie zmienia barwę co dobrze wróży jego zastosowaniu. Jak wyjdzie w praktyce, zobaczymy wkrótce ;) Benedykt, dzięki :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Znalazłem ciekawą dyskusję z przykładami na temat filtra Baader semiApo. Są tam zdjęcia robione przez semi Apo i inne filtry redukujące aberrację (Contrast Booster, Fringe Killer i Moon & Sky Glow).

http://www.astro-foren.de/showthread.php?t=5719

Wydaje się, że z fioletem najlepiej radzą sobie Fringe Killer i Contrast Booster, ale obydwa znacznie zmieniają neutralność obrazu, ze względu na duże zażółcenie. Semi Apo pozostawia lekkie obwódki niebieskie, ale za to nie zmienia zasadniczych proporcji kolorów. To ostatnie zgadza się w pełni z moimi odczuciami.

PS. Jeśli, tak jak ja, nie znacie niemieckiego polecam stronę translatora:

http://babelfish.altavista.com/

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Wydaje się, że z fioletem najlepiej radzą sobie Fringe Killer i Contrast Booster, "

 

W sumie nie dziwota. Moon & Sky glow nie ma nic wspólnego z usuwaniem fioletu. Pytanie po co w ogóle ktoś go do tego zestawienia ładował.

 

Pozdrawiam.

 

To dlatego, że ten filtr przez producenta jest reklamowany jako połączenie Fringe Killera z Moon & Sky Glow.

Spotkałem się z opinią, że ten semi Apo potrafi trochę wycinać jasne tło nieba w mieście z dużym LP i światło Księżyca również w połączeniu z jasnymi Newtonami. Stąd pewnie to porównanie neutralności kolorów również z Moon & Sky Glow. Ten ostatni podobnie jak semi Apo wycina żółtą część widma. Zresztą wystarczy popatrzeć na obrazek z linku poniżej i już widać, co mają te filtry wspólnego.

http://rohr.aiax.de/P102-Filter-100Watt.jpg

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 6 lat później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.