Skocz do zawartości

Chromacor


Rysiek

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj, po 3 latach poszukiwań Chromacora typu O1, O2 "wpadł" mi on w moje łapki i zamierzam go przetestować w najbliższy weekend, o ile dopisze pogoda i nie zaciąży klątwa związana z zakupem nowego sprzętu. Może się uda, ponieważ Chromacor dotarł do mnie dzięki uprzejmości i zaufaniu Gino z włoskiej firmy Astrotech - http://www.astrotech.it/ . Koszt wysyłki to 33, 35 €, a cena promocyjna chromacora O1 500 €. Wspomniałem o zaufaniu, ponieważ jak do tej pory nie zapłaciłem nawet złotówki za sprzęt i przesyłkę. Po wymianie kilku e-maili Włosi zgodzili się wysłać go do testu i przyjąć go z powrotem jeśli nie spełni oczekiwań lub nie będzie dopasowany do mojego achromatu (są jeszcze typy N i U) nie biorąc za to kasy. Paczka została wysłana w czwartek, wszystko ładnie, solidnie oklejone firmową taśmą. Paczkę dostarczyła sympatyczna para widoczna na załączonych zdjęciach :P . Włoska Ciciolina trzymająca paczkę zgodziła się na sesję zdjęciową w studio MateuszaZ. Jak pokaże swoje wdzięki, "Zajączkowi" szczęka opadnie :buahaha: .

W środku w zamszowym opakowaniu niepozorna, mała tulej z czterema soczewkami

ciasno ułożonymi jedna przy drugiej od strony obiektywu refraktora. Z drugiej strony gwint pasujący do złączek kątowych 2" zabezpieczony wkręcanym dekielkiem. Na soczewkach widoczne są żółtawe warstwy, które jednak nie powodują zażółcenia widzianego obrazu. Patrząc przez sam korektor nie widać żadnych optycznych zmian. Świat wygląda jakbyśmy patrzyli przez pustą rurkę. W najbliższy weekend chciałbym zobaczyć co to jest warte, czyli przetestować na jasnych obiektach jak Księżyc, Wenus, Saturn, Jowisz, Arktur, Deneb, Wega. Na nich najbardziej aberracja chromatyczna daje się we znaki i przeszkadza w większym powerowaniu. Jeśli potwierdzi się skuteczność Chromacora to na zlotach będziemy mieli apochromat TMB 152/1200 za 1500 € ;) O tym zapewnia autor projektu Valery Deryuzhin z firmy Aries, a ja zamierzam przekonać się o tym osobiście.

Chromacor__1_.jpg

Chromacor__2_.jpg

Chromacor__4_.jpg

Chromacor__5_.jpg

Chromacor__6_.jpg

Chromacor__9_.jpg

Chromacor__11_.jpg

chromacor_O1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O wadach TMB napisał mi sam producent, czyli Markus Ludes. On stwierdził, że właśnie ten typ jest odpowiedni. Wiem, że to historia, ale gdy spłukałem się z kasy kupując montaż, refraktor i osprzęt chromacory sprzedawały się na całym świecie, a od 3 lat, gdy mam już na to kasę nikt nie miał chromacorów, albo były, ale N lub U. Ludes obiecywał mi, że go zdobędzie, jednak widać że i jego możliwości są ograniczone. Przypadkowo trafiłem go u Włochów i udało się. Nawet przez chwilę nie wierzyłem, że dostanę go do testów bez zapłaty :Boink:, a jednak :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McArti, masz rację, chromacor zaprojektowano do jasnych obiektów, o których wspominałem. Na DSach, gromadach otwartych aberracja nie przeszkadza, więc można śmiało obserwować bez chromacora.

Efekty są widoczne na fotkach z tych stron - http://www.astro-photografie.de/beobachtungen04.htm http://www.astrosurf.com/re/chromacor.html Recenzje tego znajdziesz na http://www.cloudynights.com/category.php?c...=137&pr=2x9

Tak jak napisałem, z dystansem, do pierwszych testów i bez alkoholu, bo moze być problem z aberracją, nie tylko chromatyczną ;)

 

Przed chwilą pokusiłem się o szybki test na pobliskich drzewach i antenach. Wkręciłem chromacor w złączkę, bez kolimacji, bez jakichkolwiek regulacji pstryknąłem na szybko dwie fotki, z chromacorem i bez. Wieje wiatr, więc drzewa się ruszają. Nie miejcie mi za złe jakości zdjęć, ale za 20 minut wychodzę do pracy. Czy widzicie różnicę oceńcie sami ;)

Obraz_001.jpg

Obraz_002.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McArti, masz rację, chromacor zaprojektowano do jasnych obiektów,

jasne jasnymi, ale duzy chromacor byłby odrazu do wiekszoformatowego foto. no ale dobre i to bo po fotkach widac, że redukcja fioletu jest duża. jak bedziesz powtarzał test to zadbaj żeby aparat pstryknął na tych samych parametrach, bo mi sie zdaje, że zdjęcie z chromacorem jest ciemniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby to było takie proste byłby pewnie większy chromacor. Mnie jest on potrzebny tylko do wizuala. Dla pełnej jasności, on musi się zmieścić w środku 2" wyciągu, więc przypuszczalnie m.in stąd te ograniczenia. Wczorajsze zdjęcie było robione na tych samych parametrach, ale jak pisałem wiał wiatr i drzewo się przemieszczało w kadrze aparatu, więc na ciemniejszym jest więcej liści. Teraz mam trochę czasu i zrobię jekieś zdjęcia porównawcze innych obiektów, nieruchomych. Wrzucę je tutaj za 1-2 godzinki.

Carlos, to jest chromacor O1. Typu O2 nie dostałem. Dwójka ma niby 3 razy lepszą korekcję niż jedynka (dane producenta) ale czytałem kilka recenzji ludzi używających chromacory i z tą 3 razy lepszą korekcją bywało różnie. Chyba większe znaczenie ma dopasowanie chromacora do optyki refraktora, oraz średnica refraktora w którym jest zastosowany. W 150-tce korekcja może być gdzieś do poziomu ED, w mniejszych średnicach do lepiej skorygowanych apo. Zobaczymy.

 

Dołączyłem kilka zdjęć, które mówią same za siebie. To działa :dobrze:;)

Obraz_003.jpg

Obraz_004.jpg

Obraz_005.jpg

Obraz_006.jpg

Obraz_007.jpg

Obraz_008.jpg

Obraz_009.jpg

Obraz_010.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem

Faktycznie CHROMACOR działa w świetle dziennym. Jednak bardzo ciekawy jestem, jak poradzi sobie z ciałami niebieskimi: Jowisz, Księżyc, Wenus.

Rychu gratuluję zakupu. Mam nadzieję, że będziesz zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie! Już się nie mogę doczekać wyników testów. Tyle o tym było pisane, jakieś próby załatwiania a tu nie z gruchy ni z piertuchy i Rysiek ma chromacorka :notworthy::D

 

Już po dziennych fotach widać że warto w niego zainwestować.

Edytowane przez Hamster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest dobrze.

Skończył się pewien rozdział w polskiej amatorkiej astronomii.

Czekanie na tego chromacora było czymś niezwykłym, ile dyskusji było , ile spekulacji na jego temat, na każdym zlocie powitanie "Rysiu jest chromacor ? -....niema" było tradycją.

Szkoda .... to były piękne lata bez chromacora.... a teraz jak wreszcie przyszedł to poczułem się starszy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Faktycznie CHROMACOR działa w świetle dziennym. Jednak bardzo ciekawy jestem, jak poradzi sobie z ciałami niebieskimi: Jowisz, Księżyc, Wenus.

...

 

Trzeba sobie chyba jasno powiedzieć, że Jowisz obecnie i Wenus zwykle, są dodatkowo "kolorowe" przez refrakcję atmosferyczną. A tego przecież chromacor nie skoryguje. Jeśli planety będą wysoko, to obraz powinien być bardzo przyzwoity. Dobrym testem może być teraz Księżyc. Pamiętam kiedyś fotki z i bez chromacora były na astro4u i rezultaty nie rzucały na kolana. Być może nie był odpowiednio dobrany do refraktora?

PS. Gratuluję zakupu. Ten legendarny Chromacor zaczynał już trochę funkcjonować w środowisku użytkowników achromatów jak Święty Graal. Dobrze, że go masz i możesz zrobić rzetelne testy. Dzienne zdjęcia są bardzo obiecujące.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest dobrze.

Skończył się pewien rozdział w polskiej amatorkiej astronomii.

Czekanie na tego chromacora było czymś niezwykłym, ile dyskusji było , ile spekulacji na jego temat, na każdym zlocie powitanie "Rysiu jest chromacor ? -....niema" było tradycją.

Szkoda .... to były piękne lata bez chromacora.... a teraz jak wreszcie przyszedł to poczułem się starszy...

 

Teraz na zlocie będzie "po co mi apo jak wystarczy chromacor" :ha:

Żartuję. Dzisiaj mam wolne i chcę zobaczyć co ten korektor jest wart. Przydałby się spec od astrofotografii, bo jak do tej pory mnie to nie wciągało. Wolałem wizuala. Mam jednak przejściówkę do swojego Canona 300D i spróbuję coś sfocić. Wiem co widziałem w swoim refraktorze bez chromacora i zamierzam dzisiaj to skonfrontować z wynalazkiem Ariesa. Jutro coś napiszę na ten temat i myślę, że pogoda dzisiaj dopisze (zapowiadają przejściowe opady na Śląsku).

Piotrze, jeśli chromacor spełni moje oczekiwania to jest to rozwiązanie dla osób mających achromaty ( w przedziale 100-150 F >8) na znaczną poprawę jakości optyki. Im mniejsza średnica tym efekt podobno lepszy. Chromacory pojawiły się 5-6 lat temu, ale wtedy wydałem kasę na sprzęt. Trzy lata temu zniknęły z oferty wielu firm, w tym TMB, które swego czasu miało na nie wyłączność. Inny problem to dopasowanie typu do optyki. Ja miałem ten komfort, że kupując u Ludesa sprzęt od razu zaznaczyłem, że w przyszłości będzie chromacor, więc znałem typ, który koryguje wady optyki mojego TMB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy wielkości matrycy 300D chromacor mało da bo winieta bardzo duzo zeje.

 

Mało tego, chromacor dobrze koryguje aberracje tylko w środku swojego pola i wykazuje bardzo znaczne aberracje pozaosiowe. Inaczej mówiąc, nie nadaje się do fotografowania klatką APS-C, nie mówiąc już o czymś większym. Sensowna może być maksymalnie klatka webcama żeby sfocić np. Jowisza. Na Księżyc to on się nie nadaje, chyba, że do robienia detali.

 

Zdjęcia Ryśka potwierdzają jego sporą sprawność w centrum pola. Natomiast im dalej na zewnątrz - tym gorzej, co jest zgodne z jego konstrukcją i nie jest niespodzianką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wieczorem wypogodziło się, więc zdecydowałem, że zrobię kilka zdjęć na miarę swoich możliwości. Gendler ze mnie żaden, to pierwsze moje astro foto :D Proszę się nie śmiać, bo nie chodzi o jakość zdjęć, ale o wykazanie skuteczności chromacora ;) . Warunki obserwacyjne wczorajszego wieczoru były fatalne. Ze względu na zapowiadającą się wcześniej burzę zrezygnowałem z wyjazdu pod ciemniejsze niebo i obserwowałem pod jasnym, miejskim niebem od 22.00. Powietrze mocno nagrzane falowało, trudno było ustawić ostrość aparatu. Zdjęcia robiłem przy użyciu złączki kątowej, chromacora (i bez) oraz Canona 300D z przejściówką na 2". Strzeliłem też kilka fotek z Powermate x2. Z x4 nie było sensu robić zdjęć, chociaż jedną próbkę części Księżyca z chromacorem i Powermate x4 daję. Wizualnie (co widać również na zdjęciach) chromacor pozostawia na Wenus nieco aberracji, ale cały układ optyczny refraktora z chromacorem nie był kolimowany, do tego wczorajszy stan atmosfery mogły być tego przyczyną. O 23.00, gdy fociłem Wenus nie była ona już zbyt wysoko, więc może i to...Jednak różnica z chromacorem i bez jest spora. Można było power podciągnąć do 280x i wyraźnie było widać fazę planety, bez dużego "rozmycia". Zerknąłem też na Saturna i Kastora, ale widok nie był powalający, chociaż z chromacorem dużo lepszy. Przy 140x Kastor bez chromacora zlewał się ze swoim towarzyszem fioletową otoczką, z chromacorem był wyraźnie oddzielony. Zrobiłem również zdjęcia Arktura, których próbkę zamieszczam. Oceńcie sami. Parametry ekspozycji zdjęć porównawczych były takie same, fotki są surowe, bez obróbki komputerowej. Jeśli macie jakieś sugestie, piszcie. Co sądzicie o winietowaniu i sprawności na zewnątrz od centrum pola?

Sumas, dzięki za szybką naukę fotografii nocnego nieba :lol:

moje_pierwsze_foto__10_.jpg

moje_pierwsze_foto__11_.jpg

moje_pierwsze_foto__25_.jpg

moje_pierwsze_foto__32_.jpg

moje_pierwsze_foto__37_.jpg

Arktur.jpg

Arktur1.jpg

Wenus.jpg

Wenus1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Benedykt

Ja zdecydowałem się na zakup filtra Baader SEMI APO.

Kupiłem go wczoraj w Gliwicach. Niestety nie miałem czasu ani możliwości przetestowania go. Jedynie co mogłem zrobić, to popatrzyłem przez niego jak przez szybkę na poranne zachmurzone niebo. Powiem szczerze, że efekt w postaci zwiększenia kontrastu bardzo mi się spodobał.

Może dzisiaj uda mi się go sprawdzić na TALe i Pronto. Bardzo mnie interesuje, jaki będzie dawany obraz po obcięciu chromatyzmu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Benedykt
Kupiłeś Semi Apo 1 1/4" ? Ja zrezygnowałem z zakupu tego 2" ponieważ wcześniej zdobyłem chromacor. Czekam na Twoje zdanie o tym filtrze. Jak pogoda dopisze będę chciał zrobić jeszcze kilka zdjęć pod ciemniejszym niebem.

 

Tak, kupiłem 1,25".

Postaram się do końca tygodnia wykonać kilka fotek z i bez filtra dla porównania.

Oczywiście zamieszczę je na AF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.