Jump to content

Czy odpowiedni wybór?


M@lowany
 Share

Recommended Posts

Witam serdecznie.

 

Od dłuższego czasu czytam wszystko co na forum sie znajduje, mimo wszystko nie mam jeszcze własnego zdania na temat głownie sprzętu stąd pytanie - tu wiadomo doświadczenie jest najważniejsze. Ale to za chwile. Mam swoja Syntę i jestem z niej zadowolony, ale pojawiła sie propozycja kupienia sprzętu do szkoły w której uczę stąd moje pytanie. Czy wybór który dokonałem jest w miarę "normalny" i czy nie przypadkiem zbyt wygórowany cenowo - tzn. czy można cos taniej a może lepiej wybrać:

 

Montaż EQ5:

http://www.teleskopy.net/sklep/product_inf...roducts_id=2725

 

Refraktor:

http://www.teleskopy.net/sklep/product_inf...roducts_id=2742

lub mniejszy:

http://www.teleskopy.net/sklep/product_inf...roducts_id=2744

 

Okulary:

Vixen LV 5, LVW 13

 

Zastosowanie:

-Obserwacje prowadzone po pierwsze:

w pobliżu szkoły - szkoła lekko na uboczu - niestety oświetlona - ale myslę,że da się światła pozbyć...

kilka razy do roku wypad na odludzie czyt. góry nocą...

 

Górna granica cenowa ok 5500 zł.

 

Obiekty do obserwcji: planety, księżyc, większe DS - uczniowie mogą nie być/nie będą zauroczeni (a może się mylę??) lekkimi mgiełkami...

 

Co do refraktora to jest jasny i czy nie będzie zbyt wymagający jesli chodzi o okulary? (choć podałem chyba odpowiednie)

Czy warto kupic jakieś filtry mgławicowe by z DS wyciągnąc jak najwięcej?

 

To na razie wszystko chyba. Mam nadzieję, usłyszeć kilka/wiele konstruktywnych opini i krytyki oczywiście też - w końcu całe życie się uczymy.

 

Pozdrawiam wszystkich...

Link to comment
Share on other sites

uważam, że to powinno byc SC8". bo to największa średnica jest. a achromat to na księżycu zawsze aberracja (f/5) a do DS to średnica zawsze jest wazniejsza. szczególnie do gromad kulistych w warunkach miejsko podmiejskich. oczywiście z takiego SC bedzie problem z szerokimi ujęciami. (tutaj refraktor i mała ogniskowa da przewage) fakt jest faktem ze taki telep w szkole to bedzie przewaznie do księżyca i tylko do niego.

 

ps. wyobraź sobie ze targasz synte do szkoły, bo ten sprzęt za 5tys jednak gorzej pokazuje niż twoja synta za 1tyś ;)

Edited by McArti
Link to comment
Share on other sites

Guest Benedykt

Witaj !

 

152 mm refraktora to niezły kawał rury.

 

Niemniej polecał bym rozważenie zakupu refraktora klasy ED (że nie wspomnę o APO).

Najlepiej 100ED lub 80ED.

 

We wskazanym przez Ciebie refraktorze DS-y będą się prezentować piknie, ale na jasnych obiektach (planety, Księżyc) wystąpi aberracja chromatyczna. Będziesz się wtedy zastanawiał, jak ją zniwelować. Sposoby sa na to trzy:

- zakup specjalnego korektora (chromacor)

- zakup filtra (np. BAADER SEMI APO)

- wymiana achromatu na ED lub APO :szczerbaty:

 

Myślę, że powinieneś umówić się z kimś i pooglądać niebo przez achromat i przez ED lub APO. Jak zobaczysz różnicę, to może się zdarzyć, że przestaniesz myśleć o achromacie ...

Link to comment
Share on other sites

kupienie 80ED dla szkoły jest skrajnie bez sensu. DSy w tej aperturze nie pokazują niczego poza swoim istnieniem. uważam ze podstawą zainteresowania młodych astronomia jest efektownosc tego co widzą i do tego ptrzebna jest APERTURA.

Link to comment
Share on other sites

Guest kaluzny_m

Moim zdaniem optymalny (jeżeli chodzi o cene i możliwości) to coś w stylu C8N GT - Newton 8" na montażu GoTo. Lub EQ6 SynScan + tuba Newtona 10". Będzie można pooglądać i Księżyc i planety i DSy. Nie będzie problemu z wyszukiwaniem obiektów, co ma znaczenie w przypadku prowadzenia zajęć czy obserwacji grupowych.

Link to comment
Share on other sites

Tak to prawda, że w szkole dla osób "nie całkowicie" zainteresowanych astro będzie potrzebne coś co pokaże duuużo i zainteresuje :szczerbaty: . A może coś duuuużego na dobsie? Chyba, że jednak będzie potrzebny mont paralaktyczny ;)

 

P.S. Sam z kumplem chcemy założyć kółko w szkole i prędzej czy później taki telep dla kółka by się przydał B)

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za sugestie i dalej będę się zastanawiał. Na pewno ED czy mały apo nie będzie miał sensu ze względu wiadomo na co. Chciałem uniknąć Newtona ze względu na niezbyt dobrą mobilność - pisałem w pierwszym poście że wycieczki nastawione na obserwacje też wchodzą w grę.... ale może to będzie wyjscie lepsze niż SC. Cięzko na razie podjąć mi ostateczną decyzję (jeszcze musze przekonać Dyrektora w szkole że sprzewt jest optymalny i warty tych pieniędzy - ale chyba 1 obserwacje go przekonają)

 

Porównanie SC z Newtonem o tej samej aperturze wypada na korzyść którego sprzętu? Pewnie ktoś spyta "a co chcesz obserwowac" - obiekty efektowne by dzieciaków w gimnazjum czymś zaciekawić, "zarazić" i .... :notworthy::banan: <---- po obserwacjach.

 

Pomysł C8N GT w sumie plus okulary (5LV i 13LVW) to póki co chyba wyjście najbardziej brane pod uwagę...

 

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Porównanie SC z Newtonem o tej samej aperturze wypada na korzyść którego sprzętu? Pewnie ktoś spyta "a co chcesz obserwowac" - obiekty efektowne by dzieciaków w gimnazjum czymś zaciekawić, "zarazić" i ....

 

Myślę, że dla laików -dzieciaków bez wyćwiczonego oka różnica będzie i tak niedostrzegalna

 

jeżeli nie musiałbyś targać tego całego wyposażenia sam na własnych plecach, tylko z wydatną pomocą zainteresowanych uczniów, to pomysł z dużym newtonem na solidnym montażu z pełną elektryką wydaje się być ok :) (zwłaszcza jeśli chodzi o podaną górną granicę 5500zł)

 

pozdrawiam

raf

Edited by ALF
Link to comment
Share on other sites

Moim skromnym zdaniem jeśli refraktor to dobrze jest celować w Messiera 127s.

152s jest jednak zbyt potężny jak na EQ-5,w porównaniu do 127s to duża i nieporęczna "kobyła".

127s to już sprzęt dość uniwersalny, jasne DS-y pokaże bez problemu, pięknie pokaże planety i Księżyc, odpadnie częsta kolimacja.

W warunkach szkoły szkoda moim zdaniem wyrzucać pieniądze na szkła ED i APO,

bo zawsze mogą się na obiektywie mogą pojawić tłuste paluchy albo teleskop może zaliczyć spotkanie z podłogą.

Aberracja w Petzvalu nie jest tak dokuczliwa przy tym f5 - korzystam ze 152s w tym momencie i

ponieważ to ta sama konstrukcja co 127s uważam, że do obserwacji planet i Księżyca wystarczy filtr Fringe Killer lub bardziej ekstremalny Contrast Booster. Tak naprawdę to poza Wenus ten fiolecik nie rzuca się szczególnie w oczy. Rozwiązaniem ekonomicznym będzie np. filtr zielony. Zaręczam, że dzieciaki po naoglądaniu się zdjęć z HST na Discovery nawet obrazy z APO TeleVue przyjmą z rozczarowaniem, a te co będą chciały kontynuować "astroprzygodę" zapewne i tak będą szczęśliwe że mają do dyspozycji sprzęt lepszy niż astronomowie w XIXw .

Edited by wariag
Link to comment
Share on other sites

Witam znów...

 

Już więcej sugestii co do samego teleskopu nie ma. Moje pytanie w związku z tym jest takie: Jakie dodatki warto by/trzeba by dokupić by cały zestaw był jak najbardziej uniwersalny? Przypomnę, że mam jeszcze ok 1500 zł do wydania.

 

Załóżmy że mam C8N GT i co dalej....????

 

Czy stacja dokująca jest niezbędna, bo nie orientuję się czy ten montaż ma prowadzenie tylko "elektroniczne" czy może możliwe tez jest manualne ??? Skoro ma zaprogramowanych 40000 obiektów to znaczy że GOTO mam już w cenie tych 4 tyś - fajnie - ale jakoś tanie mi się to wydaje...

 

Pozdrawiam wszystkich... i dziękuje za rozwianie moich wątpliwości.

Link to comment
Share on other sites

okulary cie troche pokosztują LVW 5 i LVW 13 ewentualnie nawet jakiś UWA 32mm do przeglądu nieba.

 

przydał, by sie akumulator żelowy do tej elektroniki

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 44 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.