Skocz do zawartości

Czy odpowiedni wybór?


M@lowany

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

 

Od dłuższego czasu czytam wszystko co na forum sie znajduje, mimo wszystko nie mam jeszcze własnego zdania na temat głownie sprzętu stąd pytanie - tu wiadomo doświadczenie jest najważniejsze. Ale to za chwile. Mam swoja Syntę i jestem z niej zadowolony, ale pojawiła sie propozycja kupienia sprzętu do szkoły w której uczę stąd moje pytanie. Czy wybór który dokonałem jest w miarę "normalny" i czy nie przypadkiem zbyt wygórowany cenowo - tzn. czy można cos taniej a może lepiej wybrać:

 

Montaż EQ5:

http://www.teleskopy.net/sklep/product_inf...roducts_id=2725

 

Refraktor:

http://www.teleskopy.net/sklep/product_inf...roducts_id=2742

lub mniejszy:

http://www.teleskopy.net/sklep/product_inf...roducts_id=2744

 

Okulary:

Vixen LV 5, LVW 13

 

Zastosowanie:

-Obserwacje prowadzone po pierwsze:

w pobliżu szkoły - szkoła lekko na uboczu - niestety oświetlona - ale myslę,że da się światła pozbyć...

kilka razy do roku wypad na odludzie czyt. góry nocą...

 

Górna granica cenowa ok 5500 zł.

 

Obiekty do obserwcji: planety, księżyc, większe DS - uczniowie mogą nie być/nie będą zauroczeni (a może się mylę??) lekkimi mgiełkami...

 

Co do refraktora to jest jasny i czy nie będzie zbyt wymagający jesli chodzi o okulary? (choć podałem chyba odpowiednie)

Czy warto kupic jakieś filtry mgławicowe by z DS wyciągnąc jak najwięcej?

 

To na razie wszystko chyba. Mam nadzieję, usłyszeć kilka/wiele konstruktywnych opini i krytyki oczywiście też - w końcu całe życie się uczymy.

 

Pozdrawiam wszystkich...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uważam, że to powinno byc SC8". bo to największa średnica jest. a achromat to na księżycu zawsze aberracja (f/5) a do DS to średnica zawsze jest wazniejsza. szczególnie do gromad kulistych w warunkach miejsko podmiejskich. oczywiście z takiego SC bedzie problem z szerokimi ujęciami. (tutaj refraktor i mała ogniskowa da przewage) fakt jest faktem ze taki telep w szkole to bedzie przewaznie do księżyca i tylko do niego.

 

ps. wyobraź sobie ze targasz synte do szkoły, bo ten sprzęt za 5tys jednak gorzej pokazuje niż twoja synta za 1tyś ;)

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Benedykt

Witaj !

 

152 mm refraktora to niezły kawał rury.

 

Niemniej polecał bym rozważenie zakupu refraktora klasy ED (że nie wspomnę o APO).

Najlepiej 100ED lub 80ED.

 

We wskazanym przez Ciebie refraktorze DS-y będą się prezentować piknie, ale na jasnych obiektach (planety, Księżyc) wystąpi aberracja chromatyczna. Będziesz się wtedy zastanawiał, jak ją zniwelować. Sposoby sa na to trzy:

- zakup specjalnego korektora (chromacor)

- zakup filtra (np. BAADER SEMI APO)

- wymiana achromatu na ED lub APO :szczerbaty:

 

Myślę, że powinieneś umówić się z kimś i pooglądać niebo przez achromat i przez ED lub APO. Jak zobaczysz różnicę, to może się zdarzyć, że przestaniesz myśleć o achromacie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupienie 80ED dla szkoły jest skrajnie bez sensu. DSy w tej aperturze nie pokazują niczego poza swoim istnieniem. uważam ze podstawą zainteresowania młodych astronomia jest efektownosc tego co widzą i do tego ptrzebna jest APERTURA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaluzny_m

Moim zdaniem optymalny (jeżeli chodzi o cene i możliwości) to coś w stylu C8N GT - Newton 8" na montażu GoTo. Lub EQ6 SynScan + tuba Newtona 10". Będzie można pooglądać i Księżyc i planety i DSy. Nie będzie problemu z wyszukiwaniem obiektów, co ma znaczenie w przypadku prowadzenia zajęć czy obserwacji grupowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to prawda, że w szkole dla osób "nie całkowicie" zainteresowanych astro będzie potrzebne coś co pokaże duuużo i zainteresuje :szczerbaty: . A może coś duuuużego na dobsie? Chyba, że jednak będzie potrzebny mont paralaktyczny ;)

 

P.S. Sam z kumplem chcemy założyć kółko w szkole i prędzej czy później taki telep dla kółka by się przydał B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za sugestie i dalej będę się zastanawiał. Na pewno ED czy mały apo nie będzie miał sensu ze względu wiadomo na co. Chciałem uniknąć Newtona ze względu na niezbyt dobrą mobilność - pisałem w pierwszym poście że wycieczki nastawione na obserwacje też wchodzą w grę.... ale może to będzie wyjscie lepsze niż SC. Cięzko na razie podjąć mi ostateczną decyzję (jeszcze musze przekonać Dyrektora w szkole że sprzewt jest optymalny i warty tych pieniędzy - ale chyba 1 obserwacje go przekonają)

 

Porównanie SC z Newtonem o tej samej aperturze wypada na korzyść którego sprzętu? Pewnie ktoś spyta "a co chcesz obserwowac" - obiekty efektowne by dzieciaków w gimnazjum czymś zaciekawić, "zarazić" i .... :notworthy::banan: <---- po obserwacjach.

 

Pomysł C8N GT w sumie plus okulary (5LV i 13LVW) to póki co chyba wyjście najbardziej brane pod uwagę...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównanie SC z Newtonem o tej samej aperturze wypada na korzyść którego sprzętu? Pewnie ktoś spyta "a co chcesz obserwowac" - obiekty efektowne by dzieciaków w gimnazjum czymś zaciekawić, "zarazić" i ....

 

Myślę, że dla laików -dzieciaków bez wyćwiczonego oka różnica będzie i tak niedostrzegalna

 

jeżeli nie musiałbyś targać tego całego wyposażenia sam na własnych plecach, tylko z wydatną pomocą zainteresowanych uczniów, to pomysł z dużym newtonem na solidnym montażu z pełną elektryką wydaje się być ok :) (zwłaszcza jeśli chodzi o podaną górną granicę 5500zł)

 

pozdrawiam

raf

Edytowane przez ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem jeśli refraktor to dobrze jest celować w Messiera 127s.

152s jest jednak zbyt potężny jak na EQ-5,w porównaniu do 127s to duża i nieporęczna "kobyła".

127s to już sprzęt dość uniwersalny, jasne DS-y pokaże bez problemu, pięknie pokaże planety i Księżyc, odpadnie częsta kolimacja.

W warunkach szkoły szkoda moim zdaniem wyrzucać pieniądze na szkła ED i APO,

bo zawsze mogą się na obiektywie mogą pojawić tłuste paluchy albo teleskop może zaliczyć spotkanie z podłogą.

Aberracja w Petzvalu nie jest tak dokuczliwa przy tym f5 - korzystam ze 152s w tym momencie i

ponieważ to ta sama konstrukcja co 127s uważam, że do obserwacji planet i Księżyca wystarczy filtr Fringe Killer lub bardziej ekstremalny Contrast Booster. Tak naprawdę to poza Wenus ten fiolecik nie rzuca się szczególnie w oczy. Rozwiązaniem ekonomicznym będzie np. filtr zielony. Zaręczam, że dzieciaki po naoglądaniu się zdjęć z HST na Discovery nawet obrazy z APO TeleVue przyjmą z rozczarowaniem, a te co będą chciały kontynuować "astroprzygodę" zapewne i tak będą szczęśliwe że mają do dyspozycji sprzęt lepszy niż astronomowie w XIXw .

Edytowane przez wariag
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam znów...

 

Już więcej sugestii co do samego teleskopu nie ma. Moje pytanie w związku z tym jest takie: Jakie dodatki warto by/trzeba by dokupić by cały zestaw był jak najbardziej uniwersalny? Przypomnę, że mam jeszcze ok 1500 zł do wydania.

 

Załóżmy że mam C8N GT i co dalej....????

 

Czy stacja dokująca jest niezbędna, bo nie orientuję się czy ten montaż ma prowadzenie tylko "elektroniczne" czy może możliwe tez jest manualne ??? Skoro ma zaprogramowanych 40000 obiektów to znaczy że GOTO mam już w cenie tych 4 tyś - fajnie - ale jakoś tanie mi się to wydaje...

 

Pozdrawiam wszystkich... i dziękuje za rozwianie moich wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.