Jump to content

Blank 350 mm

Guest TUR
 Share

Recommended Posts

Już się bałem, że się przesiadłeś na bezduszne refraktory :lanie:

Zależy mi na zasięgu, a nie na pięknych fotkach :D

Edited by TUR

Hehe, chodziło mi o refraktory APO, achromaty mają duszę (czyt. abberacje :szczerbaty: )

:szczerbaty:

Ryśka refraktor już jest bezduszny. Chłop kupił chromacor i abberacja poszła pa pa...

Chromacora jeszcze nie kupił, a dostał do testów. Aberacja (czyt. "dusza") jeszcze pozostała w niewielkim stopniu, tylko trzeba znaleźć jej powód ;) Pewnie te dwie soczewy z przodu refraktora :D

Pyrex moze nie , ale suprex to praktycznie to samo a cena 380 euro za blank 600mm to jak dla mnie okazja . Wizualnie szkielka wygladaja bardzo ladnie

Czy zamierzasz szlifowac sam ? Ze swojej strony ukonczylem juz azurowy teleskop 9" ( wspomagajac sie ta strona http://strock.pi.r2.3.14159.free.fr/Ast/Strock-250.html i teraz kolacze mi sie po lbie cos docelowego na bazie tej konstrukcji

Pozdrowionka Tur

Pyrex moze nie , ale suprex to praktycznie to samo a cena 380 euro za blank 600mm to jak dla mnie okazja .

Ceny niczego sobie. Szkoda, że nic nie mogę zrozumieć w tym języku a nie doszukałem się wersji aglojęzycznej...

Ale pamiętaj o stosunku grubości lustra do apertury. Był ten temat już poruszany na forach i zalecene jest aby lustro miało grubość min. 1/10 średnicy.

Czy zamierzasz szlifowac sam ? Ze swojej strony ukonczylem juz azurowy teleskop 9" ( wspomagajac sie ta strona http://strock.pi.r2.3.14159.free.fr/Ast/Strock-250.html i teraz kolacze mi sie po lbie cos docelowego na bazie tej konstrukcji

Pozdrowionka Tur

Nie, nie chce mi sie szlifować :D Ten etap w życiu astroamatora mam już za sobą !

Szkoda mi czasu. Poza tym nie zrobię tego tak dobrze jak zrobią to ludzie specjalizujący się w wykonawstwie luster astro!

Pablito, nie sugeruj sie tym stosunkiem grubości do średnicy. Wszystko zależy od liczby punktów podparcia. Poza tym grube lustro się dłużej studzi, co przy dużych średnicach może mieć kolosalne znaczenie.

Może jednak ktoś ma na sprzedaż blank 350mm :D ?

Pozdrowionka!

Paweł

Edited by TUR

Guest zbig

Nie mam tak malego szkielka. :Boink:

Moze samemu wypoleruj do sfery ? Ponoc jest roznica miedzy mechanicznie, a recznie polerowanymi lustrami . Dlatego stoje z moja 470 tka.

Nie mam tak malego szkielka. :Boink:

Moze samemu wypoleruj do sfery ? Ponoc jest roznica miedzy mechanicznie, a recznie polerowanymi lustrami . Dlatego stoje z moja 470 tka.

Ja już się nanosiłem moja byłą półmetrówkę! Teraz jestem na to za stary :D więc szukam czegoś mniejszego.

PS. Tak swoją droga zastanawiam się jak Ci pójdzie figuryzacja takiego dużego lustra. Taka średnica to prawdziwe wyzwanie! Ja miałem bardzo duże problemy już z 350tką :szczerbaty: !

Pozdr

Paweł

Edited by TUR

Gdyby ktoś miał blank trochę mniejszy od 350mm, np. 320 mm to też byłoby ok!

Może zobacz takie coś

Czytałem w pewnej książce, że da się na soczewce szlifować. może taka podpasuje...

albo może achro sobie zrobisz, czy nawet chro 450mm :D

Edited by piters

Może zobacz takie coś

Czytałem w pewnej książce, że da się na soczewce szlifować. może taka podpasuje...

albo może achro sobie zrobisz, czy nawet chro 450mm :D

kurcze skąd to dorwał ten ktoś :blink:

...ale musi walić aberą :szczerbaty:

Po konsultacjach z doświadczonymi kolegami, ze wzgledu na nosnośc montażu będę jednak potrzebował zwierciadło o średnicy 300-320mm.

To może teraz coś się pojawi na horyzoncie ? :D

Pozdr

Pawel

Guest zbig

Kiedys z dwuwypuklej 140 mm soczewki wyszlifowalem lustro 135 mm . Nierownomiernie studzi sie i czesto nie mozna bylo wykorzystac do obserwacji planet calej powierzchni tylko ok 110 mm srdnicy . Cienkie brzegi inaczej odksztalcaly sie niz srodek podczas zmiany temperatur.

Po konsultacjach z doświadczonymi kolegami, ze wzgledu na nosnośc montażu będę jednak potrzebował zwierciadło o średnicy 300-320mm.

To może teraz coś się pojawi na horyzoncie ? :D

Pozdr

Pawel

A dlaczego nie kupisz czegoś takiego:

http://www.telescope-service.de/OrionUK/fo...e/fotoline.html

Zwróć uwagę na wagi - to są newtony do foto, z dużymi wtórnymi, które nie winietują nawet na pełnej klatce 35 (sbig 11K welcome) i z mocno odchudzoną wagą. Jakość samego lustra jest top - jedne z najlepszych na świecie, a można zamówić z lustrem Ultra Hilux - 99% sprawność. Twierdzą, że to już szczyt światowy.

W każdym razie - ja kupiłem wersje 250/1200. Waży - uwaga - 9 kg. Wersja 300 mm to tylko 11,5 kg.

Jest w drodze. Może dotrze nawet dzisiaj. Jak obadam, to napiszę parę słów o tym newtonie. W każdym razie, to naprawdę niezła oferta.

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Our picks

• Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
      Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
        • Thanks
        • Like
      • 44 replies
    • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 48 replies
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 72 replies
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 16 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 43 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.