Skocz do zawartości

Blank 350 mm


Gość TUR

Rekomendowane odpowiedzi

Już się bałem, że się przesiadłeś na bezduszne refraktory :lanie:

 

Zależy mi na zasięgu, a nie na pięknych fotkach :D

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, chodziło mi o refraktory APO, achromaty mają duszę (czyt. abberacje :szczerbaty: )

:szczerbaty:

 

Ryśka refraktor już jest bezduszny. Chłop kupił chromacor i abberacja poszła pa pa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyrex moze nie , ale suprex to praktycznie to samo a cena 380 euro za blank 600mm to jak dla mnie okazja . Wizualnie szkielka wygladaja bardzo ladnie

Czy zamierzasz szlifowac sam ? Ze swojej strony ukonczylem juz azurowy teleskop 9" ( wspomagajac sie ta strona http://strock.pi.r2.3.14159.free.fr/Ast/Strock-250.html i teraz kolacze mi sie po lbie cos docelowego na bazie tej konstrukcji

Pozdrowionka Tur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyrex moze nie , ale suprex to praktycznie to samo a cena 380 euro za blank 600mm to jak dla mnie okazja .

Ceny niczego sobie. Szkoda, że nic nie mogę zrozumieć w tym języku a nie doszukałem się wersji aglojęzycznej...

Ale pamiętaj o stosunku grubości lustra do apertury. Był ten temat już poruszany na forach i zalecene jest aby lustro miało grubość min. 1/10 średnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zamierzasz szlifowac sam ? Ze swojej strony ukonczylem juz azurowy teleskop 9" ( wspomagajac sie ta strona http://strock.pi.r2.3.14159.free.fr/Ast/Strock-250.html i teraz kolacze mi sie po lbie cos docelowego na bazie tej konstrukcji

Pozdrowionka Tur

 

Nie, nie chce mi sie szlifować :D Ten etap w życiu astroamatora mam już za sobą !

Szkoda mi czasu. Poza tym nie zrobię tego tak dobrze jak zrobią to ludzie specjalizujący się w wykonawstwie luster astro!

 

Pablito, nie sugeruj sie tym stosunkiem grubości do średnicy. Wszystko zależy od liczby punktów podparcia. Poza tym grube lustro się dłużej studzi, co przy dużych średnicach może mieć kolosalne znaczenie.

 

Może jednak ktoś ma na sprzedaż blank 350mm :D ?

 

Pozdrowionka!

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam tak malego szkielka. :Boink:

Moze samemu wypoleruj do sfery ? Ponoc jest roznica miedzy mechanicznie, a recznie polerowanymi lustrami . Dlatego stoje z moja 470 tka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam tak malego szkielka. :Boink:

Moze samemu wypoleruj do sfery ? Ponoc jest roznica miedzy mechanicznie, a recznie polerowanymi lustrami . Dlatego stoje z moja 470 tka.

 

Ja już się nanosiłem moja byłą półmetrówkę! Teraz jestem na to za stary :D więc szukam czegoś mniejszego.

 

 

PS. Tak swoją droga zastanawiam się jak Ci pójdzie figuryzacja takiego dużego lustra. Taka średnica to prawdziwe wyzwanie! Ja miałem bardzo duże problemy już z 350tką :szczerbaty: !

 

Pozdr

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby ktoś miał blank trochę mniejszy od 350mm, np. 320 mm to też byłoby ok!

 

Może zobacz takie coś

Czytałem w pewnej książce, że da się na soczewce szlifować. może taka podpasuje...

albo może achro sobie zrobisz, czy nawet chro 450mm :D

Edytowane przez piters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zobacz takie coś

Czytałem w pewnej książce, że da się na soczewce szlifować. może taka podpasuje...

albo może achro sobie zrobisz, czy nawet chro 450mm :D

 

 

kurcze skąd to dorwał ten ktoś :blink:

 

 

...ale musi walić aberą :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po konsultacjach z doświadczonymi kolegami, ze wzgledu na nosnośc montażu będę jednak potrzebował zwierciadło o średnicy 300-320mm.

To może teraz coś się pojawi na horyzoncie ? :D

 

Pozdr

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedys z dwuwypuklej 140 mm soczewki wyszlifowalem lustro 135 mm . Nierownomiernie studzi sie i czesto nie mozna bylo wykorzystac do obserwacji planet calej powierzchni tylko ok 110 mm srdnicy . Cienkie brzegi inaczej odksztalcaly sie niz srodek podczas zmiany temperatur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po konsultacjach z doświadczonymi kolegami, ze wzgledu na nosnośc montażu będę jednak potrzebował zwierciadło o średnicy 300-320mm.

To może teraz coś się pojawi na horyzoncie ? :D

 

Pozdr

Pawel

 

A dlaczego nie kupisz czegoś takiego:

http://www.telescope-service.de/OrionUK/fo...e/fotoline.html

 

Zwróć uwagę na wagi - to są newtony do foto, z dużymi wtórnymi, które nie winietują nawet na pełnej klatce 35 (sbig 11K welcome) i z mocno odchudzoną wagą. Jakość samego lustra jest top - jedne z najlepszych na świecie, a można zamówić z lustrem Ultra Hilux - 99% sprawność. Twierdzą, że to już szczyt światowy.

 

W każdym razie - ja kupiłem wersje 250/1200. Waży - uwaga - 9 kg. Wersja 300 mm to tylko 11,5 kg.

 

Jest w drodze. Może dotrze nawet dzisiaj. Jak obadam, to napiszę parę słów o tym newtonie. W każdym razie, to naprawdę niezła oferta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.