Skocz do zawartości

INSERTER NOWA SERIA


Janusz_W

Rekomendowane odpowiedzi

Uwaga zakryciowcy.

 

Przeprowadziłem dłuższą rozmowę z Pawłem Gawrońskim, z którym wykonaliśmy kilka lat temu

w sumie ok. 6 sztuk inserterów do obserwacji zakryciowych. Z tego co wiem do tej pory są jeszcze z powodzeniem używane. Mirek Krasnowski przy jego pomocy zarejestrował ostatnio kilka zakryć brzegowych i moze potwierdzić przydatność tego urządzenia.

Ponieważ próbujemy w Polsce w tym roku zreaktywować obserwacje zakryciowe, które dla mnie należą

do najjatrakcyjniejszych zjawisk dziejących sie na niebie, postanowiłem ponowić próbę wykonania

następnych egzemplarzy insertera. Tak więc po rozmowie z Pawłem wynegocjowałem w pierwszym rzędzie

dużo niższą cenę urządzenia. Paweł zgodził się wykonać kompletny inserter za cenę 600 zł (netto)

(możliwość zakupu na fakturę) - pod warunkiem wykonania serii miniumum 10 egzemplarzy. Dla wykonania

jednego egzemplarza ta cena jest za niska do poniesionych nakładów czasowych i kosztów materiałów.

 

Po przemyśleniu zagadnienia jak zrobić, aby nie było nieporozumień natury finansowej wymyśliłem takie rozwiazanie.

Chętni na inserter zgłaszają się na listę.

Po zgłoszeniu się minimum 10 osób - wszyscy zapisani wpłacają zaliczkę 200 zł na moje konto.

Jest to gwarancja dla Pawła, że dany osobnik nie wycofa się z zamówienia.

 

Po dokonanej wpłacie przez wszystkich - Paweł Gawroński bierze się za robotę i ma czas dwa miesiące

od wpłaty na wykonanie dzieła.

 

Po wykonaniu przez Pawła tych inserterów zamawiający dopłacają 400 zł i otrzymują swój sprzęt.

 

W przypadku nie dotrzymania przez Pawła terminu realizacji zamówienia wszystkim zamawiającym oddaję

zaliczkę.

 

Tylko taki system rozliczenia daje mi poczucie bezpieczeństwa, że Paweł będzie mógł spokojnie robić insertery, a w przypadku, kiedy on nawali to ludzie dostaną z powrotem swoje pieniądze.

 

Co potrafi ten inserter:

 

Wyświetla datę, czas do setnych części sekundy

Trzy linie po 20 znaków do opisu rejestrowanego zjawiska

synchronizacja czasu z DCF-em programowa - korekcja czasu na 0.00 sek

Zasilanie - prąd stały 12V.

W skład kompletu wchodzi Inserter, odbiornik sygnałów DCF i kabel połączeniowy odbiornik-inserter.

 

Za kilka dni dam obszerniejszy opis możliwości insertera.

 

Zapraszam do zapisywania się na listę chętnych.

 

Pzrypominam musi być miniumum 10 zamowień.

 

 

 

Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobra informacja.

Myślę, że musimy ja ostro rozpowszechnić. Bo nagle okazuje się, że za 1000 zł mozna skompletować zakryciową służbę czasu na wysokim poziomie.

600 zł insterter

200zł kamera

200zł magnetowid i monitorek podglądowy np. z allegro

 

Oferta ważna!!!

Musze o niej z kimś porozmawiać.

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pliiis. Napiszcie więcej o metodologii takich obserwacji. Komu są one przydatne, co i jak i do czego. Ja na przykład może byłbym w stanie podjąć walkę, jeżeli przekonacie mnie do tego pomysłu. Na razie wiem zbyt mało aby się zadania podjąć, a kupić sprzęt aby leżał to żadna sztuka. Myśle też, że takich osobników jak ja mogło by być więcej, ale ludziska zbyt mało wiedzą aby podjąć się tematu.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pliiis. Napiszcie więcej o metodologii takich obserwacji. Komu są one przydatne, co i jak i do czego. Ja na przykład może byłbym w stanie podjąć walkę, jeżeli przekonacie mnie do tego pomysłu. Na razie wiem zbyt mało aby się zadania podjąć, a kupić sprzęt aby leżał to żadna sztuka. Myśle też, że takich osobników jak ja mogło by być więcej, ale ludziska zbyt mało wiedzą aby podjąć się tematu.

 

Pozdrawiam.

To też moje słowa :szczerbaty:

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pliiis. Napiszcie więcej o metodologii takich obserwacji. Komu są one przydatne, co i jak i do czego. Ja na przykład może byłbym w stanie podjąć walkę, jeżeli przekonacie mnie do tego pomysłu. Na razie wiem zbyt mało aby się zadania podjąć, a kupić sprzęt aby leżał to żadna sztuka. Myśle też, że takich osobników jak ja mogło by być więcej, ale ludziska zbyt mało wiedzą aby podjąć się tematu.

 

Pozdrawiam.

 

 

Inserter to jest urządzenie, które wmiksowuje w obraz z kamery czas pobrany z odbiornika DCF lub GPS. Chodzi o to aby mieć zarejestrowane (udokumentowane) zjawisko z maksymalnie dokładnym czasem. Współczesny najbardziej przydatny zestaw zakryciowy składa się z teleskopu, kamery przemysłowej, insertera z odbiornikiem DCF lub GPS (GPS jest dużo droższy) oraz jakiegoś rejestratora sygnału z kamery (magnetowid. kamery typu HandyCam z wejściem analogowym, komputer z wejściem analogowym wideo). Oczywiście tak jak napisałem jest to zestaw najbardziej pożądany ale zjawiska można także rejestrować za pomocą metody wizualnej ze stoperem synchronizowanym z DCF-em.

 

oprócz zakryć brzegowych gwiazdy przez Księżyc (gwiazda ślizga się po ciemnej tarczy Księżyca chowając się i pojawiając za szczytami gór księżycowych) można robić tą metodą także zakrycia centralne (gwiazda chowa się lub pojawia za ciemną tarczą Księżyca) ale najbardziej w tej chwili pożądane są zakrycia planetoidalne czyli pomiar czasu wystąpienia zakrycia i odkrycia gwiazdy przez planetoidę.

 

Dane są zbierane przez SOPiZ i po opracowaniu wysyłane do wyspecjalizowanych obserwatorów na świecie.

 

Mogę napisać np. że NASA prosiła ostatnio o dane z zakryć brzegowych bo przygotowują lądowanie na Księzycu o czym wiadomo od jakiegoś czasu.

 

Zjawiska zakryciowe są zjawiskami, których bez pomocy miłośników nie da się inaczej zrobić bo cięzko by było przesuwać profesjonalne teleskopy w miejsca gdzie akurat przechodzi pas takiego zjawiska.

 

 

W przypadku brzegówek jest takze okazja do wspólnego spotkania się z innymi kolegami bo taka obserwacja ma sens tylko wtedy kiedy jest robiona w grupie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo laptop z wbudowanym "AV-in" , taki na przykład:

 

http://www.tanienotebooki.pl/notebook_249.html

 

Oczywiście nie twierdzę, że ktoś sobie takiego notebooka kupi specjalnie do zakryć :) , ale można na takie rzeczy zwrócić uwagę przy ew. zakupie kompa i jakis planach względem obserwacji zakryciowych

 

A jak ktos notebooka już ma to karta tv przez USB

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z rejestracją na PC jest bardzo duży. Chodzi o gubienie klatek. Niestety nie wymyslono jeszcze maszyny, która by nie była obarczona taką wadą. Niech się stanie tak, że podcza zakrycia nie zostaną zapisane akurat klatki z zakryciem...

 

Na ESOPach była juz wielokrotnie dyskusja na ten temat. Na razie rejestracja w czsie rzeczywistym na kompa odpada.

 

Dzisiaj wieczorem następne rozdziały z tematyki zakryciowej w tym wątku:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=12768

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz zamawiam 2 sztuki.

 

Paweł z Cuno nie rezygnuję.

 

Ja też wstępnie zamawiam jedną sztukę.

Mirku Cuno na razie chyba jeszcze nie wrócił z urlopu. Ja cały czas czekam. Gdyby wypaliła oferta Janusza to na razie - tymczasowo zrezygnował bym z Cuno bo jest troszkę za drogi jak na moja kieszeń.

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też wstępnie zamawiam jedną sztukę.

Mirku Cuno na razie chyba jeszcze nie wrócił z urlopu. Ja cały czas czekam. Gdyby wypaliła oferta Janusza to na razie - tymczasowo zrezygnował bym z Cuno bo jest troszkę za drogi jak na moja kieszeń.

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

 

 

Paweł ja z Cuno nie rezygnuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ESOPach była juz wielokrotnie dyskusja na ten temat. Na razie rejestracja w czsie rzeczywistym na kompa odpada.

 

Paweł karty wideo i komputery rozwijają się z tak ogromną szybkością ze nie można odrzucać tej technologii. Lepsza taka rejestracja ze zgubionymi obrazami od żadnej. W wolnej chwili zrobię eksperyment z jakimś nowym laptopem jak to wygląda w tej chwili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Paryżu w 2004 roku Eric Limburg pokazywał jak pięknie gubione sa klatki na sprzecie Della z 2GB RAM dobrym szybkim dyskiem i zewnętrzną karta niby przeznaczoną do szybkiej rejestracji. Może liczba zgubionych klatek nie była duża ale niech będzie tak, że odpadną nam klatki z zakryciem.

Jasne, że to nasza przyszłośc i to się będzie rozwijać ale nadal najlepiej i najbezpieczniej oraz najtaniej jest rejestrowac video.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w przypadku zastosowania magnetowidu jesteśmy skazani na konieczność dostępu do 230V?

Czy są może jakieś rozwiązania "polowe", pomijając Handycam-y ?

Jako laikowi, wiedzącemu tyle że zakrycia zazwyczaj nie są tam gdzie bysmy tego chcieli, staje przed oczyma obraz: "latanie z video gdzieś po polu w czasie nocnych obserwacji"

brrrr... ;):szczerbaty::notworthy:

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój tuner przy rozdzielczości 720x576 gubi 3 klatki na tysiąc przy wielokrotnie większym strumieniu danych ( kolorowy szybko zmieniąjący się obraz), więc może to jest przyszłość takiej rejestracji.

A przy jakiej rozdzielczości jest prowadzona Wasza rejestracja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ wątek rozbudowuje sie o sprawy techniczne zrobie pierwsze podsumowanie zamowień.

 

1. Mirek Krasnowski

2. Mirek Krasnowski

3. Paweł Maksym

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

 

Oczywiscie lista może być większa niz 10 zamowień.

 

 

 

Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w przypadku zastosowania magnetowidu jesteśmy skazani na konieczność dostępu do 230V?

Czy są może jakieś rozwiązania "polowe", pomijając Handycam-y ?

Jako laikowi, wiedzącemu tyle że zakrycia zazwyczaj nie są tam gdzie bysmy tego chcieli, staje przed oczyma obraz: "latanie z video gdzieś po polu w czasie nocnych obserwacji"

brrrr... ;):szczerbaty::notworthy:

 

 

Są na rynku magnetowidy (Time Lapsy) firmy Panasonic zasilane 12V. Były one powszechnie używane w USA i Europie w radiowozach policyjnych. W Polsce Panasonic do róznych instytucji i firm sprzedał kilkadziesiąt szt. trzeba by szukać np. na allegro czy taki magnetowid się nie pojawi i kupić za grosze. Symbolu niestety nie pamiętam ale w pracy sprawdzę i podam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ wątek rozbudowuje sie o sprawy techniczne zrobie pierwsze podsumowanie zamowień.

 

1. Mirek Krasnowski

2. Mirek Krasnowski

3. Paweł Maksym

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

 

Oczywiscie lista może być większa niz 10 zamowień.

Janusz

Proszę o dopisanie do listy zamawiających inserter

Daniel Filipowicz 1 sztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są na rynku magnetowidy (Time Lapsy) firmy Panasonic zasilane 12V. Były one powszechnie używane w USA i Europie w radiowozach policyjnych. W Polsce Panasonic do róznych instytucji i firm sprzedał kilkadziesiąt szt. trzeba by szukać np. na allegro czy taki magnetowid się nie pojawi i kupić za grosze. Symbolu niestety nie pamiętam ale w pracy sprawdzę i podam.

 

Wystarczy deko większy UPS najlepiej z sinusem na wyjściu (ale niekoniecznie - jak magnetowid ma przetwornicę w zasilaczu) .

Czasem można takie (z akumulatorami do wymiany) kupić za ok. 100zł. Najważniejsze aby były możliwie mało skomplikowane (bez monitora czasu pracy) i można je było odpalic bez zasilania z sieci. Na te 2 czy 4 godziny wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł z Cuno nie rezygnuję.

Cuno to domyślam się jakiś inny inserter.

Jaki on jest w porównaniu z inserterem oferowanym przez Janusza.

Na brzegówce w Dobrczu jaki mieliście - widziałem fajne małe pudełeczko, które podawało czas w sygnale analog TV.

Poproszę o wyjaśnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie Insterter Janusza jest bardziej zaawansowany i tańszy. Inserter Cuno ma natomiast opcję pobierania wzorca czasu z GPS-a. Technicznie Janusz może także robić w swoim inserterze moduł GPS ale nie robi bo wtedy cena była by inna.

 

Problem raczej był inny Inserter Cuno można kupić napewno. Natomiast na inserter od Janusza czekało się bardzo długo a nawet w pewny,m momencie zaprzestano jego produkcji ale jak widać być może coś się zmieni chociaż ilośc 10szt może być nie do przeskoczenia.

 

 

Osobiście bardziej pasuje mi inserter Janusza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.