Jump to content

M 97


franz
 Share

Recommended Posts

Zrobiona newtonem 250/1000 - canon 400D - 11 klatek 120 sek, crop 50%. Żeby zobaczyć dobrze obłok gazowy to trzeba zdjęcie oglądać po ciemku na czarnym tle. Kolorki nie bardzo wychodziły więc dałem czarno białe.

pozdrawiam

m97_50.JPG

Link to comment
Share on other sites

Nie było żadnego pojechania przy tej ogniskowej? :blink: To musisz mieć całkiem dobrą platformę. Jaki masz w niej napęd? Przekładnia śrubowa czy może napęd cierny?

 

Bardzo przjemne zdjęcie!

 

edit. Ok, już doczytałem, że masz korekrę w deklinacji i całość jest guidowana.

Edited by Kuba
Link to comment
Share on other sites

Zgadza się, platforma ma automatyczne śledzenie ale bardzo ważne jest aby była jak najdokładniej złożona i zorientowana w przestrzeni. Geometria mojej platformy nie jest najlepsza ponieważ sam ją składałem z myślą o jak największym udźwigu do obserwacji wizualnych. Sądzę, że można to zrobić znacznie lepiej i osiągać dużo lepsze wyniki. Udźwig mojej platformy wynosi 50 kg, co nie jest konieczne.

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Zrobiona newtonem 250/1000 ...

 

Masz świetne podejście do tego co robisz, dystansik, luzik. Podobał mi się również Twój topik nt. eq-1.

Co do M97 to trzeba powiedzeć, że nie jest to najłatwiejszy obiekt, szczególnie dla czasów 120s.

Jako ciekawostkę mogę załączyć surowy wycinek kadru 180s ekspozycji podmiejskiej f/8.

Crop1.jpg

Edited by Zawisza
Link to comment
Share on other sites

Faktycznie, to jest trudny obiekt, tylko 12 magnitudo. Jak widać cokolwiek na zdjęciu w ciemnym pokoju to już sukces, dlatego zdziwiłem się kiedy zobaczyłem takie fajne obłoczki gazowe w kompletnej ciemności.

W kolorze zupełnie nie potrafiłem wydobyć tego efektu. W obróbce graficznej orłem nie jestem. Łatwiej było zrobić M27 i M57. Ten sam sprzęt. M 27 z czterech klatek na ISO 1600 - crop 75 %, M57 z 6 klatek - crop 100%. Trzeba zrobić więcej klatek to lepiej wyjdzie.

pozdrawiam

m27_75.jpg

m57_100.jpg

Link to comment
Share on other sites

Zgadza się, platforma ma automatyczne śledzenie ale bardzo ważne jest aby była jak najdokładniej złożona i zorientowana w przestrzeni.

Witam, mógłbyś coś więcej napisać co to w praktyce oznacza? Platforma musi być odpowiednio wyważona, ustawiona na biegun? Czy raczej chodzi o zlikwidowanie wszelkich luzów?

Link to comment
Share on other sites

Chodzi o to żeby poszczególne części były złożone jak najdokładniej z zachowaniem kątów, równoległości płyt itp. Wbrew pozorom nie jest to takie proste. Im dokładniej się to zrobi tym lepiej ponieważ można ją zrobić asymetrycznie i będzie się ona różnie zachowywać na początku, w środku i na końcu bieżni. Same elementy też trzeba wyciąć jak najdokładniej. Raczej nie polecam samodzielnego wykonania tylko skorzystanie z usług Leszka. Wiadomo, że i napęd musi mieć jak najlepsze parametry. W tej chwili napęd i sterowanie opracowane przez Leszka spełnia już dość dobrze swoje zadanie. Zorientowanie w przestrzeni również jest bardzo ważne. Nie pomoże automatyczne śledzenie i korekcja jeśli platforma nie będzie dokładnie ustawiona ponieważ wystąpi rotacja pola, która polega na tym, że gwiazda w centrum, która jest guidowana i w pobliżu będą punktowe, ale im dalej od centrum tym będzie gorzej, gwiazdy nie będą punktowe. Mówiąc o dokładności cały czas mam na myśli dokładność umożliwiającą robienie zdjęć z ogniskowymi do 1 m, a jest to już porządne wyzwanie, którego nie spełniają często montaże paralaktyczne średniej klasy jak np. EQ5 wyposażone w automatyczną korekcję śledzenia. Tak, że zrobienie takiej platformy nie jest proste.

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Czy były problemy z seeingiem podczas focenia? Bo sama M-ka wydaje mi sie, okresle to tak, mało stabilna w wyglądzie. Tak jakby była strasznie pofalowana.

To jest po prostu ziarno pochodące z szumu. O wiele za agresywna obróbka!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 44 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.