Skocz do zawartości

M 97


franz

Rekomendowane odpowiedzi

Nie było żadnego pojechania przy tej ogniskowej? :blink: To musisz mieć całkiem dobrą platformę. Jaki masz w niej napęd? Przekładnia śrubowa czy może napęd cierny?

 

Bardzo przjemne zdjęcie!

 

edit. Ok, już doczytałem, że masz korekrę w deklinacji i całość jest guidowana.

Edytowane przez Kuba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, platforma ma automatyczne śledzenie ale bardzo ważne jest aby była jak najdokładniej złożona i zorientowana w przestrzeni. Geometria mojej platformy nie jest najlepsza ponieważ sam ją składałem z myślą o jak największym udźwigu do obserwacji wizualnych. Sądzę, że można to zrobić znacznie lepiej i osiągać dużo lepsze wyniki. Udźwig mojej platformy wynosi 50 kg, co nie jest konieczne.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiona newtonem 250/1000 ...

 

Masz świetne podejście do tego co robisz, dystansik, luzik. Podobał mi się również Twój topik nt. eq-1.

Co do M97 to trzeba powiedzeć, że nie jest to najłatwiejszy obiekt, szczególnie dla czasów 120s.

Jako ciekawostkę mogę załączyć surowy wycinek kadru 180s ekspozycji podmiejskiej f/8.

Crop1.jpg

Edytowane przez Zawisza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, to jest trudny obiekt, tylko 12 magnitudo. Jak widać cokolwiek na zdjęciu w ciemnym pokoju to już sukces, dlatego zdziwiłem się kiedy zobaczyłem takie fajne obłoczki gazowe w kompletnej ciemności.

W kolorze zupełnie nie potrafiłem wydobyć tego efektu. W obróbce graficznej orłem nie jestem. Łatwiej było zrobić M27 i M57. Ten sam sprzęt. M 27 z czterech klatek na ISO 1600 - crop 75 %, M57 z 6 klatek - crop 100%. Trzeba zrobić więcej klatek to lepiej wyjdzie.

pozdrawiam

m27_75.jpg

m57_100.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, platforma ma automatyczne śledzenie ale bardzo ważne jest aby była jak najdokładniej złożona i zorientowana w przestrzeni.

Witam, mógłbyś coś więcej napisać co to w praktyce oznacza? Platforma musi być odpowiednio wyważona, ustawiona na biegun? Czy raczej chodzi o zlikwidowanie wszelkich luzów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to żeby poszczególne części były złożone jak najdokładniej z zachowaniem kątów, równoległości płyt itp. Wbrew pozorom nie jest to takie proste. Im dokładniej się to zrobi tym lepiej ponieważ można ją zrobić asymetrycznie i będzie się ona różnie zachowywać na początku, w środku i na końcu bieżni. Same elementy też trzeba wyciąć jak najdokładniej. Raczej nie polecam samodzielnego wykonania tylko skorzystanie z usług Leszka. Wiadomo, że i napęd musi mieć jak najlepsze parametry. W tej chwili napęd i sterowanie opracowane przez Leszka spełnia już dość dobrze swoje zadanie. Zorientowanie w przestrzeni również jest bardzo ważne. Nie pomoże automatyczne śledzenie i korekcja jeśli platforma nie będzie dokładnie ustawiona ponieważ wystąpi rotacja pola, która polega na tym, że gwiazda w centrum, która jest guidowana i w pobliżu będą punktowe, ale im dalej od centrum tym będzie gorzej, gwiazdy nie będą punktowe. Mówiąc o dokładności cały czas mam na myśli dokładność umożliwiającą robienie zdjęć z ogniskowymi do 1 m, a jest to już porządne wyzwanie, którego nie spełniają często montaże paralaktyczne średniej klasy jak np. EQ5 wyposażone w automatyczną korekcję śledzenia. Tak, że zrobienie takiej platformy nie jest proste.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy były problemy z seeingiem podczas focenia? Bo sama M-ka wydaje mi sie, okresle to tak, mało stabilna w wyglądzie. Tak jakby była strasznie pofalowana.

To jest po prostu ziarno pochodące z szumu. O wiele za agresywna obróbka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.