Skocz do zawartości

Rozważania teoretyczne


McArti

Rekomendowane odpowiedzi

Przy jakiej światłosile wzrost apertury nie spowoduje wzrostu rozdzielczości?

 

W warunkach powszechnie używanych okularów?

 

Chodzi mi o taką sytuację gdzie światło zbierane przez obiektyw wyjdzie poza pole widzenia okularu... :-/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

McArti! prawie Wszystko pokreciłeś !!!

Napisz po ludzku o co Ci chodzi bo zupełnie nie rozumiem nad czym się tak miotasz ???

Napisz co rozumiesz jako światłosiłę okularów???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

luneta.gif

 

Jaką to ma rozdzielczość? 140"/D

 

i D to jest mimo wszystko średnica całego szkła?

 

przecież chyba czerwony promień "nie działa"

 

...nie kumam tego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Twoj okular (skrzyneczka na rysynku nie ma soczewki polowej ani diafragmy, narysuj je a zobaczysz jaki błąd popełniasz w rozumowaniu!!!

Juz rozumiem o co Ci chodzi a chodzi ci zapewne o za małe soczewki okularu do jasnych refraktorów ale ten z rysunku jest "unreal" bo jaśniejszy niż z F/2, narysuj taki realniejszy z F/5 i masz po problemie  ;D ;D ;D

Czy sam chcesz składać jakieś okulary z posiadanych soczewek ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli każda "ludzka" światłosiła mieści się w okularze?! : :)

 

A co z tymi polami widzenia okularu?

 

Nie są za każdym razem wykorzystane?

 

ps. Bardzo bym prosił o wyjaśnienie albo literaturę jak sie dochodzi do tego 140"/D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Wyprowadzaniem wzorów się nie zajmuję (choć czasem ich używam), nie jestem matematykiem z wykształcenia : :)

A co do okularów to na temat ich konstrukcji, ograniczeń i  modyfikacji można by zapewne napisać 1000 ztronicowe tomidło nie wyczerpawszy dalej tematu, szukaj w literaturze optycznej i popularnonaukowej na początek, to wiedza którą zdobywa sie latami na studiach optycznych i potem w praktyce konstruktorskiej i produkcyjnej  ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zupełnie naprawdę to moje intencje są następujące: : :)

 

1) Chciałbym umieć swobodnie przeliczać sobie uzyskiwane rzeczywiste pola widzenia dla poszczególnych okularów i światłosił obiektywów 8)

 

2) Czy nie stworze układu w którym jakoś popsuje sobie rozdzielczość?

 

3) Do końca nie moge sobie wyobrazić czy okular 8mm i barlow x2 da dokładnie taki sam efekt pola widzenia co okular 4mm ?

 

4) ...co dokupić do Celestona 102mm /500 którego chcę kupić (w zestawie plosle 10mm i 25mm):

a) lantan 3,8mm

B) czy barlowax4 i lantan 12,5mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

To proste, lepiej Lantan 3,8mm im mniej szkła w układzie tym lepsza sprawność i tym lepiej dla nas obserwatorów.

Patrzyłem ostatnio w Warszawie u kolegów przez filtr minus Violet i Baader Contrast Booster przez refraktor 100/5 i to jest lekarstwo na fioleciki w tym sprzęcie, wprawdzie obraz zażółcony ale fioleciku ponad 90% mniej na oko co znacznie wyostrza obraz i poprawia kontrast np Księżyca !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.