Skocz do zawartości

księżyc teraz (10 maja)


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Zanim Togal się wypowie, ja zapytam: to fotka z wolnej ręki cyfrówką, czy przez teleskop?

Ja tego przed chwilką cyknąłem przystawiając Minoltę Dimage 2320 do okularu Pl25 mojego 200K.

Boziu, jak chłopaki robicie takie fotki z wolnej ręki?

moon_100503_21h.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Togalu, liczę na Twój komentarz

 

Gratuluję (i zazdroszczę) nowego aparatu. Nikon D100 to z pewnością fajna"zabawka". Daje wiele nowych możliwości w porównaniu z CP4500. Choć w przypadku tego zdjęcia, podobny efekt uzyskać można taniej:

np. CP4500 + lornetka 10x50.

 

Moonbino3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie wykonane aparatem + obiektyw 400, ze stawtywu i z wężykiem spustowym. Moje wątpliwości dotyczą ostrości. Czy lustro powoduje takie drgania?, czy może statyw za słaby? Parametry zdjęcia - 1/60s raczej powinny wykluczyć brak ostrości spowodowany ruchem księżyca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jesli buja sie na statywie a obiektyw ma swoje gniazdo statywowe (inaczej 4-setki by chyba nie unioslo) to mozna sprobowac dokrecic drugi statyw nawet mniejszy do gniazda aparatu (jesli oczywiscie nogi sie dadza rozlozyc i glowice nie beda wadzic).

2. Z wezykiem to tez zawodowa metoda ale mozna tez sprobowac swych sil jako snajper - ustawic samowyzwalacz uspokoic oddech i skolatane serce, przycelowac i poczekac az migawka sie wyzwoli (plus to powiekszenie bezwladnosci ukladu za pomoca cielska fotografa ;) ;) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje wątpliwości dotyczą ostrości. Czy lustro powoduje takie drgania?, czy może statyw za słaby? Parametry zdjęcia - 1/60s raczej powinny wykluczyć brak ostrości spowodowany ruchem księżyca.

 

Trudno mi powiedzieć czy to wibracje czy źle ustawiona ostrość. D100 ma taką funkcję "ANTI-SHOCK". Była w włączona? Ale zdaje się, że nie działa do końca tak jak ludzie Nikona myśleli, że będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Crocodile, jeszcze raz przyjrzałem się fotce i jej parametrom.

Wychodzi na to, że F=5.6. Ten obiektyw chyba potrafi też 4.5. Zmniejszyłoby to co prawda głebię ostrości (choć pewności nie mam czy przy Księżycu coś to zmieni), ale pozwoliłoby zastosować krótszy czas. I może by pomogło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

była manualnie, ale na nieskończoność. Nie byłem w stanie inaczej ustawić jak na logikę, że księżyc to w zasadzie jest w nieskończoności. ;D

To była noc pochmurna i tylko co chwilę księżyc pojawiał się w chmurach. Tak więc na ceregiele z ostrością n ie miałem czasu. Nie udało mi się zmniejszyć przesłony.

Zaraz podam inną fotkę z chmurami, które wraźnie są poruszone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, wychodzi, że czas = 2 sekundy. Przy takim samym ISO=200 i F=5,6. Tak było? Możesz powiedzieć co to za obiektyw dokładnie? To chyba jakiś zoom. ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wciąż trudno powiedzieć czy to drgania czy ostrość. Przy 2 sekundach to już inna temat. Przy ogniskowej 400mm (a w zasadzie 600mm bo tyle jest faktycznie) to się Księżyc przemieści. Zobacz to ANTI-SHOCK. Ludziska potwierdzają, że przy długich ogniskowych pomaga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

interesujące jest zdjęcie DS jakie zrobiłem. Naświetlałem jakieś 30s. Złapałem około 15 gwiazd. Na zdjęciu mają różne kolory: biały niebieski i czerwony. Niestety plik to 3 Mb, a po kompresji gwiazdy znikają, więc nie wystawię tego zdjęcia na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę, że to raczej ta nieskończoność. Za 10min księżyc wejdzie w pole widzenia i pstryknę kilka fotek z innym ustawieniem ostrości.

 

To ja też idę popstrykać. Przez lornetkę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie czasami też kolorki się pojawiają. Może to jakieś chmurki?

Nie wyrzucałbym jeszcze obiektywu do śmietnika. Spróbuj Focus Bracketting. Aparat nie ma tej funkcji, ale możesz zrobić to ręcznie. Zrób kilka zdjęć jendno po drugim przestawiając leciutko focus. Któraś fotka powinna być najlepsza. A jak w dzień? Przy 400mm też masz poruszone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w dzień jest OK, ale odległości jakby trochę mniejsze. Muszę jakoś do tego body dokręcić Vixena i zobaczyć, co z tego wyjdzie.

 

Odległość nie ma nic do rzeczy. To pewnie krótszy czas decyduje o tym. Nie chce mi się liczyć, ale fotografowanie mrówki z kilkunastu metrów to tak jak Księżyca z 360555 km.

 

Zaraz ktoś przeliczy (albo oszacuje) i wyjdą jaja ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.