Skocz do zawartości

księżyc teraz (10 maja)


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Coś tak czułem, że mrówka będzie za mała. Ale filizanka juz się równa z Księżycem. Na tej fotce nie widzę naprawdę ostrego punktu :(

Moze obiektyw jest do d..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Togalu czy D-100 posiada też mechaniczną poza elektroniczną migawkę i może powodować drgania, widziałem jak było robione pierwsze zdjecie z podwórka Łysego z solidnego Manfrotto teleobiektywem 400mm i mam wątpliwości czy ta 400-tka ma ostrość na nieskończoności bo sporo tele wyjeżdża trochę poza znaczek nieskończoności i ustawianie ostrości do opooru w nocy mija się wtedy z celem???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to też fakt. Popatrz jeszcze na to zdjęcie i daj znać, czy jakiś fragment jest ostry. Ja jutro napadnę na mojego brata i podprowadzę mu jakiś tele Nikona, to sobie porównam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stawiam na szkło + niedokładne ustawienie ostrości - zastanawiam się crocodile dlaczego puszczasz cały obrazek a nie wycinek w skali 1:1 (?) bo chyba tak robisz ? Napisz też dokładnie jakie parametry - może zbytnio jedziesz z czułością ? Proponuje Ci też podwyższysz ostrość w aparacie - image Sharpen - high !

 

Co do kolorów to się zgadzają - też byłem zaskoczony jak zobaczyłem wyraźne brązowo żółte plamy na Księżycu.

 

Co do migawki to Janusz - rzadko która cyferka ma teraz wyłącznie migawkę elektroniczną - Twój ma mechaniczna, mój ma - a kolegi crocodile ma na 100% !

 

Z utęsknieniem czekam na fotki przy długich czasach ekspozycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czułośc to jak dobrze pamietam 200 ISO - taka jest standardowo ustawiona. Zdjęcia to wycinki, które potem są pomniejszane do wymiaru 12/10cm. Umożliwia to dobre dopasowanie do monitora oraz wydatnie amniejsza ciężar pliku.

Image Sharpen - sprawdzę.

Długie ekspozycje - tzn jak długie. Do tej pory najdłuższa ma 13 s - Obraz 011.jpg na serwerzeskąd brane są wszystkie te zdjęcia. Obejżyj to zdjęcie. Do dłuższych ekspozycji będę musiał rozstawiać montaż z prowadzeniem.

 

Czy te kolory to naturalna barwa księżyca? Jak tak, to zaczyna mi się to podobać. Sprawdziłem też inne zdjęcia, robione chwilę wczesniej i chwile póxniej - barwy są w tych samych miejscach.

 

Czy jakiś znawca księżyca mógłby coś tu podpowiedzieć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zielonej serwecie chyba jest ostry punkt.

 

Chyba jest najostrzej. Ale wg mnie to jeszcze za mało.

 

Parametry pierwszego zdjęcia:

 

ExposureTime : 1/60Sec

FNumber : F5,6

ExposureBiasValue : EV0,0

FocalLength : 400,00(mm)

ExposureMode : Manual

GainControl : None

Contrast : Normal

Saturation : Normal

Sharpness : Normal

ISO Setting : 200

Quality : FINE

WhiteBalance : AUTO

Sharpness : AUTO

FocusMode : MANUAL

FocusArea : DynamicAF (center)

NoiseReduction : OFF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. te kolorowe prostokąty to jak byk wynik kompresji JPEG

 

2. crocodile: te 400mm ogniskowej to zoom optyczny, czy też moze elektroniczny (np. ogniskowa 200mm + zoom 2x) bo jeśli to zoom el. to nic dziwnego, że tak siada ostrość

 

3. nie można ustawiać ostrości na nieskończoność przy manualu - po prostu w aparacie jest możliwość drobnej korekty (wraz ze zmianą temperatury szkieł zmienia się ogniskowa, więc musi być możliwość poprawki +/-) - ja w manulau ustawiam ostrość o 3 działki poniżej nieskończoności - i to jest prawdziwa nieskończoność - możesz wypróbować na jakimś odległym budynku i ustawić ostrość, a potem dopiero testować na Księżycu

 

4. oczywiście wyłączenie tej głupkowatej korekcji wstrząsów to niezbędnik przy robieniu zdjęć ze statywu! próbowałem to na Jowiszu kiedyś - statywik ustakiony sztywniutko, Jup w centrum kadru i naświetlanie 2 sek - co wychodzi? pionowa kreska! a po takim czasie powinien być jeszcze punkcik - po wyłączeniu tej korekty wszystko było okay

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartolo;

ja te kolory mam na oryginalnej, niobrobionej i niekomresowanej klatce.

400mm to zoom optyczny. Nie mam zoomu elektronicznego.

Co do ostrości to potestuję w naturze, ale powoli się oswajam, że jednak jest to niedoskonałość szkiełek. Mówią, że Sigma jest niezła, ale jak widać przy takich długościach może okazać się jednak nienajlepsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm - u mnie przy 380mm ogniskowej nie ma takich jazd - żadnych przebarwień, a i ostrość nie taka zła (mam Olympusa C2100UZ)

 

w takim razie pewnie chodzi o ostrość manualną (jeśli nie o optykę), możesz też spróbować ustawienia automatycznego ostrości - czesem się ta sztuka aparatowi udaje na Księżycu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyznaję, że na zdjęciu pierwotnym, te kolory są zdecydowanie słabsze. Żółtego wcale nie ma, tylko oceany mają odcień ciemnej zieleni. Na klatkach gdzie czas ekspozycji byłdłuższy - jaśniejsze - kolorów nie ma wcale. Oznacza to, że jest to jedynie problem zdjęć niedoświetlonych.

 

Próby dzienne tej 400mm nie dały satysfakcjonujących rezultatów. Będę jeszcze ten obiektyw porównywał z innymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym Ci Okonek uświadomić że Twoje porady są mało praktyczne - nie rozmawiamy o bzyczku jakim jest C2100 tylko całkiem miłej furze jaką jest D100. Jako że jest to aparat z wyższej półki nie ma tam takich wodotrysków jak zoom cyfrowy (zupełnie zresztą nieprzydatny). Proszę pamiętajcie o tym że 400 mm to wciąż mało jak na Księżyc i nieostrość może wynikać poprostu z wielkości Księżyca i rozdzielczość układu - obiektyw (jednak nie najlepszy) + ccd.

Poza kwestiami nad którymi się zastanawiamy w grę może jeszcze wejść poruszenie w momencie wyzwalania - pytanie czy masz solidny statyw ?

Wyzwalaj po prostu z samowyzwalacza.

Co do kolorów to zerknijcie na taką oto projekce zrobioną przeze mnie (aparat Minox tryb full auto) chodzi o przebarwienie w okolicy Aristarchusa.

minox.jpg

Odbarwienie powtarza się na każdym zdjęciu bez względu na umiejscowienie tego fragmentu w kadrze.

Cały czas dochodzimy do wniosku że im lepszy aparat tym jednak musi być do niego podpięty sprawniejszy fotografujący (bez urazy crocodile) - a samo bardzo dobre "body" w przypadku podpięcia do niego średniej optyki będzie dawało średnie rezultaty !

Pozdrawiam !

 

dla Okonka - mówimy o takim aparacie:

d100.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powierzchnia Ksiezyca ma subtelne, pastelowe odcienie ugru, niebieskosci, zolci i zieleni, ktore laserunkowo pokrywaja niektore miejsca.

Wspomniana wyzyna ksiezycowa w ktorej centrum

znajduje sie Dolina Schrotera, ma wyraznie zoltawe zabarwienie na tle szaro niebieskawych rownin ja

otaczajacych. Poniewaz sa to barwy dopelniajace,

tym lepiej kontrastuja ze soba. Dobrze to widac na obrazie z cyfrowej kamery przemyslowej, oraz po

wzmocnieniu barw z webcamerki. Jednak musimy do

tego uzyc obiektywu, teleskopu o ogniskowej minimum

1 metra, gdyz w mniejszej skali kolory sie homogenizuja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Papatki;

żadnej urazy nie ma. Mój brat zawsze powtarza swoim studentom, że sam sprzęt zdjęcuia dobrego nie zrobi. W fotografii to nawet nie łapię się na poziom amatorski.

 

Statyw juz przerabialiśmy i wyszło, że wprawdzie Manfrotto PROB, ale model trochę niski. Może zatem być mało stabilny. Wyzwalam z wężyka spustowego, więc lepszych efektów z samowyzwalacza nie osiągnę. W niektórych lustrzankach podobno można zablokowac lustro w pozycji uniesionej. Byłoby to niezłe rozwiązanie, ale nie wiem, czy w tym sprzecie jest to możliwe.

 

Co dośredniej optyki,, to myslałem, że Sigma jest niezła. Czekam na trochę adapterów od Janusza, jak dostanę, to podepnę Megreza oraz Vixena. Wtedy sięwyjaśni.

 

Lemarc;

popatrz na to moje zdjęcie i powiedz, czy kolory są naturalne i w miejscach gdzie powinny być? czy to tylko przekłamania kompresyjne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki lemarc.

Ponieważ na innych zdjęciach tego żółtego nie ma, więcchyba refleks. Na moim osiedlu - to tam gdzie te zdjęcia robię - są takie żółte lampy. Staram się ich unikać, ale może coś się odbiło.

Bardzie mnie intrygule zielono-brudny odcień oceanów. Ten kolor jest na wszystkich słabiej naświetlonych zdjęciach i z zółtym raczej nie ma związku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, nie doswietlone zdjecia moga miec taka dominante. Wniosek prosty, trzeba dokladnie ustawic

czas. Przez webcama na zdjeciach Ksiezyca przy recznym ustawienu migawki, widac kolorystyke od rozu, do zmurszalej zieleni, w zaleznosci od tego jak

ustawimy funkcje gain.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym Ci Okonek uświadomić że Twoje porady są mało praktyczne - nie rozmawiamy o bzyczku jakim jest C2100 tylko całkiem miłej furze jaką jest D100.

 

(...)

 

dla Okonka - mówimy o takim aparacie:

d100.jpg

 

 

ale Kaluzny pier...lisz, chciałbym Cię uświadomić, że napisałem to co wiem na podstawie doświadczeń z robienia podobnych zdjęć moim bzykadełkiem... nie rozumiem, dlaczego coś z tego może nie mieć wpływu na zdjęcia w takim tretefete super fajnym D100

 

to, że mam bzyczka, a nie aparat za ciężką kasę nie znaczy, że nie mogę się tutaj w tej materii wypowiadać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kwestia jest skrajnie prosta bzykadło ma obiektyw na stałe a z D100 każdy obiektyw będzie "chodził" inaczej !

Część obiektywów Nikonowskich ma ostrą nieskończoność na ustwionej właśnie nieskończoności - zresztą nie tylko obiektywy Nikonowski - i proszę wierz mi przez moje ręce przewinęło się przynajmniej kilkadziesiąt obiektywów, a zawsze jak mam okazje to je testuje !

 

Nie mam zamiaru się z Tobą ścinać - bo nie w tym rzecz - powiem Ci tylko tak jak przeważnie mówię innym - nie każdy może wiedzieć wszystko i właśnie po to jest to forum, a w tym przypadku Nikon D100 jest aparatem o skrajnie innej budowie i sposobie obsługi od Twojego Oly.

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.